Abdominal Aort Anevrizması Nedir?

Abdominal Aort Anevrizması Nedir?

Merhaba, karın ağrısı, farklı sebebleri olan ve pek yabancı olmadığımız bir durumdur. Genellikle, basit tedavi veya önerilerle tedavi ettiğimiz bu durumun; bazen ciddi hastalıkların belirtisi olduğunu hatırlatmak istiyorum. Abdominal Aort Anevrizması veya diğer adıyla karın içi aort damarının balonlaşması durumundan biraz bahsetmek ve bu hastalık ile ilgili farkındalığına dikkat çekmek istiyorum.

Karın İçi, Aort Damarının Balonlaşması (Abdominal Aort Anevrizması); 60 Yaş Üzeri Erkeklerde 3. Sıradaki Ölüm Nedenidir

Karın içi aort damarının genişlemesi, oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu durumun, kalıtımsal bir geçişinin olduğuna inanılmaktadır.

Karın İçinde, Böbrek Damarlarının Hemen Altında En Sık Karşımıza Çıkar

Abdominal aort anevrizması (karın içi, aort damarı genişlemesi); aort damarının böbrek atardamarlarının hemen altında, en zayıf yerinden genişlemesi ve patlamaya yakın bir hal alması durumudur. Genişlemiş bir balona benzetebiliriz, bu durumu.

Abdominal Aort Anevrizması Nedir? Karın İçi, Aort Damarı Genişlemesi Patladığında %80 Oranında Ölümcüldür

Bu durumun, bu denli önemli olmasının altında yatan faktör; balonlaşmanın tedavi edilmediğinde, hemen her zaman aort damarının patlaması ile sonuçlandığını ve bu durumunda %80 oranında (her 10 hastadan, 8 tanesinin öldüğünü) ölüm ile sonuçlandığını belirtmek isterim.

Abdominal Aort Anevrizmasında Erken Teşhis, Çok Önemlidir

Oldukça ölümcül bir durum olan, abdominal aort anevrizmasında; erken tanı çok önemlidir. Erken teşhis edilen hastaların %90’ında tedavi başarılı olmaktadır.

Abdominal Aort Anevrizması (Karın içi, Aort Damarı Genişlemesi) Risk Faktörleri Nelerdir?

Her yıl yaklaşık olarak 200.000 yeni hasta teşhis edilirken, 2.000.000 kişininde hastalığı olmasına rağmen teşhis edilemediğini belirtmek istiyorum.

Abdominal aort anevrizması için çeşitli risk faktörleri mevcuttur. Bunlara kısaca bakacak olursak;

  • Sigara içmek: Abdominal aort anevrizması (karın içi, aort damarı genişlemesi) teşhisi konulan hastaların %90’ı sigara içmektedirler. Hastalık için en önemli risk faktörü konumunda sigara içilmesi yer almaktadır.
  • Yaş: Erkeklerde 60, kadınlarda ise 70 yaş üzeri, abdominal aort anevrizması için yüksek riskli dönemlerdir.
  • Aile öyküsü: Karın içi, aort damarı genişlemesi; ailevi geçiş (kalıtsal) özelliği içermektedir. Aile bireylerinin biri veya ikisinde birden hastalığın bulunması, sizi yüksek riskli duruma sokar.
  • Ateroskleroz, hipertansiyon ve yüksek kolesterol seviyeleri durumlarının bulunması, karın içi aort damarı genişlemesi açısından yüksek riskli durumlardandır.

Abdominal Aort Anevrizması Teşhisi, Ultrasonografi ile Kolayca Konulur

Ölümcül hastalıkların başında yer alan karın içi aort damarı genişlemesi diğer adıyla abdominal aort anevrizması; karın içi değerlendirmede kullanılan ultrasonografi tetkiki ile kolaylıkla teşhis edilebilmektedir. Bu hastalığa ait şüphesi bulunan hastaların, zaman kaybetmeden bu yöntem ile muayene edilmeleri, teşhis edilmeyi kolaylaştırır. Özellikle, 65 yaş üzeri, ailesinde bu hastalığın mevcut olduğu biliniyorsa, sigara içim öyküsü mevcutsa; zaman kaybetmeden muayene hayat kurtarıcı olmaktadır.

Abdominal aort anevrizmasının günümüzde tedavisinde, minimal invaziv endovasküler yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin başında ise EVAR yöntemi gelmektedir. EVAR yöntemi ile ilgili olan yazıma buradan (evar nedir?) ulaşabilirsiniz.

Abdominal aort anevrizması nedir, sorusuna kısa ve net bir yanıt vermek istedim. Bu konu veya kalp ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce bu yazımı okumanızı rica ederim.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz