DVT ve Uçak Seyahati İle Olan İlgisi

DVT ve Uçak Seyahati ile Olan İlgisi

Merhaba. Yaz aylarının gelmesi ile uzun ve sık seyahatlar dönemi başlar. Bu seyahatlar sırasında özellikle dikkat etmemiz gereken bir konu olan Derin Ven Trombozu’ (DVT) ye dikkatinizi çekmek isterim. Bu yazımda, bu konu ve korunmak amaçlı neler yapabiliriz, size biraz bilgi vereceğim. DVT ile ilgili olarak, ayrıntılı güzel bir yazı paylaşmayı da planlıyorum. Şimdi, yazımıza geri dönelim. DVT ve uçak seyahati

DVT (Toplardamar Pıhtılaşması) Nedir?

Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl yaklaşık 2.5 milyon kişide bacak toplardamarlarında pıhtılaşma, diğer adıyla derin ven trombozu (DVT) gözlenmektedir. Yine, Amerikan Kalp Birliği verilerine göre de, her yıl 600.000 kişi, bu nedenle hastaneye yatırılarak tedavi edilmektedir. DVT, pulmoner emboli (akciğere pıhtı atması) riski nedeniyle oldukça önemli bir hastalıktır. Aynı zamanda DVT, hastanede yatan hastalarda gözlenen ölümler arasında en önlenebilir nedendir.

DVT Nerede ve Kimlerde En Sık Gözlenir?

DVT en sık olarak, bacak toplardamarları içerisinde gözlenir. Baldır, uyluk toplardamarları en sık yerleşim bölgeleri arasındadır. Genellikle, 60 yaş üzerinde en sık gözlense de herhangi bir yaşta da gözlenebilir. Ancak, toplardamar içerisinde pıhtılaşmanın oluşabilmesi için bazı risk faktörleri mevcuttur. Bunların arasında;

  • Kanser,
  • Sigara içmek,
  • Bağışıklık sistemi hastalıkları (Sistemik Lupus Eritematozus gibi),
  • Doğum kontrol hapları kullanımı, veya östrojen alımı,
  • Gebelik

bulunmaktadır.

DVT’nin Riskleri Nelerdir?

DVT, sekonder venöz yetmezlik adı verilen sonradan ortaya çıkan venöz yetmezliğin en önemli nedenidir. DVT gelişenlerde, toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların pıhtı içerisinde yer almasından ve sonrasında genellikle kapakçık çevresinde pıhtı artıklarının kalmasından dolayı toplardamar hastalıkları ve varis gözlenme oranı oldukça yüksektir (post-trombotik sendrom). Genellikle, tanı konulduktan sonra ki 10 yıl içerisinde DVT gelişen olguların %30’unda kronik venöz yetmezlik gelişecektir. Erken tanının konulabilmesi açısından, bacakta devam eden şişme, ağırlaşma, yorgunluk durumlarında mutlaka kalp ve damar cerrahisi uzmanı tarafından değerlendirilme yapılmalıdır. DVT gelişen hastaların 2/3’ünde ise post-trombotik sendrom gözlenecektir. Hastalık tam anlamıyla tedavi edilse bile gözlenecek bu durumun, erken dönemde önlenmesi hastalığa bağlı gelişecek bu istenmeyen durumların gözlenme oranını belirgin oranda azaltacağı için, proflaksi adı verilen hastalık ortaya çıkmadan önlemek oldukça önemli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

DVT sonrası ortaya çıkan kronik venöz yetmezlik tablosunda, bacakta ödem, künt ağrı, deri renk değişiklikleri ve özellikle ayak bileği iç tarafında gözlenen iyileşmeyen ülserler (yaralar) karşımıza çıkmaktadır. Bu durum, sağlık sorunu olduğu kadar ciddi bir sosyo-ekonomik problem olarakta bizleri etkilemektedir.

DVT ve Uçak Seyahati

dvt ve uçak seyahatiYapılan çalışmalar DVT’nin özellikle uçak ile seyahat eden kişilerde daha fazla oranda gözlendiğini ortaya çıkarmıştır. Kısa mesafe uçuşlarıda risk kapsamına girdiği için, bu duruma ekonomi sınıfı sendromu (ekonomi sınıfında dar koltuk arası mesafede, hareketin azalmış olduğu yolcularda gözlenmesinden dolayı) adı verilmiştir. Uçuş sırasında gözlenebilen bu durumu ve risklerini azaltabilmek için yapılacaklar şunlardır;

DVT açısından yüksek riskli kişilerin varis çorapları (elastik kompresyon çorapları) giymeleri önerilmektedir. Günümüzde, havaalanları içerisinde yaygın olarak, uçuş seyahat çorapları satılmaktadır. Bu çorapların, uçuş öncesi giyilmesi oldukça önemlidir.

  • Baldır ve ayak kaslarını düzenli aralıklarla hareket ettirmek
  • Uçuş öncesi ve sırasında yeterli miktarda sıvı almak
  • Uçuş sırasında alkol tüketmemek

Amacım, bu denli ciddi bir durum olan DVT ile ilgili kısa bilgiler vermek idi. Ancak, yukarıda bahsettiğim gibi yakın zamanda yüksek riskli bir hastalık olan DVT ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazacağım.

DVT ve uçak seyahati ile ilgili kısa bilgiler vermek istedim. Eğer, sizin de DVT, ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz