Burada, sık sorulan ve genellikle merak ettiğiniz soruların kısa yanıtlarını bulabilirsiniz. Detaylı bilgi için, yanıt içerisinde verilen bağlantıya tıklamanızı öneririm.

1- DERİN VEN TROMBOZU (DVT) HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Derin Ven Trombozu, derin toplardamar içerisinde kan pıhtılaşmasına bağlı olarak ortaya çıkan ve ölümcül akciğer embolisine (pulmoner emboli) neden olabilen bir durumdur. Damar içerisinde kan pıhtılaşması oluşumu nedeniyle çoğu zaman felç veya inmeye neden olup olamayacağı ile ilgili sorular almaktayım. Öncelikle Derin Ven Trombozu, bir atardamar hastalığına bağlı olarak gelişen felç veya inme durumundan tamamen farklı bir hastalıktır. Derin Ven Trombozu, toplardamarlar içerisinde ortaya çıkan bir durum iken, felç veya inme atardamarların içerisinde ortaya çıkan bir durumdur. İkisinde de ortak olan tek nokta, kan pıhtılaşması ile olan yakın beraberlikleridir. Ancak, biraz daha derine inecek olursak, ortak olan kan pıhtılaşması durumu bile her iki hastalıkta da tamamen farklı mekanizmalar ile karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle, Derin Ven Trombozu felç eder mi sorusunun yanıtı; derin   ven trombozu felç ETMEZ !!!

Derin Ven Trombozu, diğer adıyla toplardamar pıhtılaşması vücudumuzda derin toplardamarların bulunduğu herhangi bir bölgede karşımıza çıkar. Ancak, bacak ve kalça bölgesi derin toplardamarları Derin Ven Trombozu’nun en sık görüldüğü yerlerdir. Burada oluşmaya başlayan ve giderek büyüyen kan pıhtısı (trombus), toplardamar kan akımı ile özellikle akciğer kan dolaşım sistemine ulaşabilir. Bu noktaya kadar gelebilen kan pıhtısı; akciğer embolisi (pulmoner emboli) adı verilen ve oldukça ciddi bir hastalığa neden olur. Derin Ven Trombozu’nun erken tanısında venöz doppler ultrasonografi oldukça faydalı bir tanı yöntemidir.

Derin Ven Trombozunun anlamı; vücudumuzda bulunan ve dolaşım sisteminin bir parçası olan derin toplardamar sistemi içerisinde kanın pıhtılaşmasıdır. Toplardamar içerisinde kanın pıhtılaşmasının farklı nedenleri mevcuttur. Bu nedenlere bağlı olarak, derin ven trombozu gelişimi açısından hastalar birbirlerinden farklı risklere sahiptirler. Derin Ven Trombozu ile ilgili olarak, bu yazımı okumanızı öneririm.

Derin toplardamarların kan pıhtılaşması ile seyreden Derin Ven Trombozu‘nun gelişim nedenleri arasında yer alan hareketsizlik ile özellikle uzun yolculuk ve seyahatlar sırasında karşılaşırız. Uzun uçak yolculukları ve otobüs seyahatleri sadece iki örnektir. Uçak yolculuğu öncesi, yolculuk sırasında ve sonrasında neler yapabileceğiniz ile ilgili bilgi almak için bu yazımı okumanızı öneririm.

Derin Ven Trombozu, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenleri göz önüne alarak önleyici bir tablo oluşturmak mümkün olmaktadır.

Derin ven trombozu nedenlerinin başında gelen hareketsizliğin azaltılması veya önlenmesi ile bu konuda bilinçlenmek adına  ilk adımın atıldığını söyleyebilirim.

Bu konu ile ilgili bildiklerimi detaylı olarak paylaştığım bu yazımı okumanızı öneririm.

Toplardamar pıhtılaşması ile karakterize olan Derin Ven Trombozu kan pıhtılaşması ile yakın bağlantılı olan bir durumdur. Bu nedenle, kanın pıhtılaşması ile karakterize olan herhangi bir durum Derin Ven Trombozu nedenleri arasında yer alacaktır.

Burada, Derin Ven Trombozu nedenlerini sıralamak yerine detaylı olarak konuyu açıkladığım bu yazımı okumanızı öneriyorum. Yazı içerisinde, basit ve anlaşılır şekilde Derin Ven Trombozu nedenlerini bulacaksınız.

Derin Ven Trombozu semptomları, toplardamar kan pıhtılaşmasının ortaya çıktığı bölgeye göre farklılıklar gösterse de; çoğunlukla ortak semptomlar arasında;

 1. Bacak ağrısı,
 2. Bacak şişmesi
 3. Bacak morarması,
 4. Bacak baldır bölgesinde hassasiyet (ağrı),
 5. Nefes darlığı (akciğer embolisi belirtisi),
 6. Nefes alıp – verirken batma (akciğer embolisi belirtisi)
 7. Tansiyon düşüklüğü (akciğer embolisi belirtisi),
 8. Nabız hızında artış (taşikardi) (akciğer embolisi belirtisi),
 9. Öksürük (kuru veya kanlı) (akciğer embolisi belirtisi) bulunmaktadır.

Derin Ven Trombozu ile ilgili olarak daha fazla bilgi almak için bu yazımı okumanızı öneririm. Ayrıca, yine bu konu ile bağlantılı olan akciğer embolisi yazım da ilginizi çekecektir.

Derin Ven Trombozu, toplardamar içerisinde kan pıhtılaşması ile seyreden ve neden olabileceği akciğer embolisi (diğer adıyla pulmoner emboli) ölümcül olabilen bir hastalıktır. Çoğu zaman bacak toplardamarlarında karşımıza çıkmasına rağmen; vücudumuzda bulunan derin toplardamar sistemi içerisinde herhangi bir bölgede karşımıza çıkabilir.

Toplardamar kan pıhtılaşması konusu ile bağlantılı olarak, bu yazımı (kan pıhtılaşması ve gerçekleri) da okumanızı öneririm.

Derin ven trombozu tedavisinde, kök hücre uygulaması mevcut değildir. Günümüzde derin ven trombozu tedavisi;

 1. İlaç tedavisi,
  1. Kan sulandırıcı (kan inceltici) tedavi,
  2. Pıhtı eritici tedavi,
 2. Kateter ile farmako-mekanik tedavi,
 3. Cerrahi (ameliyat) tedavisi şeklindedir.

Derin Ven Trombozu belirtileri arasında derin ven trombozu‘na özel belirtiler nerede ise yoktur. Bu nedenle, derin ven trombozu diğer hastalık ve durumlar ile kolayca karışır. Derin ven trombozu ile akciğer embolisi arasında yakın bağlantı olması nedeni ile çoğu zaman bu iki hastalığın bulgu ve belirtileri de beraber olabilir.

Ancak, derin ven trombozu belirtileri arasında;

 1. Bacak ağrısı,
 2. Bacak şişmesi
 3. Bacak morarması,
 4. Bacak baldır bölgesinde hassasiyet (ağrı),
 5. Nefes darlığı (akciğer embolisi belirtisi),
 6. Nefes alıp – verirken batma (akciğer embolisi belirtisi)
 7. Tansiyon düşüklüğü (akciğer embolisi belirtisi),
 8. Nabız hızında artış (taşikardi) (akciğer embolisi belirtisi),
 9. Öksürük (kuru veya kanlı) (akciğer embolisi belirtisi) bulunmaktadır.

Derin ven trombozu ameliyatı nedir sorusunun yanıtı; akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır.

1- Akut derin ven trombozu: Burada, toplardamar içerisinde bulunan kan pıhtısının ortadan kaldırılması (daha küçük parçalara bölünmesi, pıhtının aspire edilmesi veya emilmesi)

2- Kronik derin ven trombozu: Burada ise, toplardamar içerisinde uzun zamanda sertleşmiş ve kan akımını tam veya tama yakın tıkayan daralma ve/veya yapışıklıkların (sineşi) ortadan kaldırılması

Günümüzde, tüm bu işlemler minimal invaziv yöntemler ile (ameliyatsız teknik) yapılabilmektedir.

Derin ven trombozu komplikasyonları;

1- Akciğer embolisi (pulmoner emboli): Yaklaşık 10 derin ven trombozlu hastanın, birisinde karşımıza çıkan bu sorunda; bacak toplardamarı içerisinde bulunan kan pıhtısının, dolaşım yolu ile akciğerlere ulaşması nedendir. Tanısını her zaman koymak, mümkün olamamaktadır. Ancak; öksürük (kanlı), nefes darlığı, hızlı soluk alıp – verme, göğüs ağrısı (batıcı – bıçak saplanır tarzda), kalp hızında artış, solukluk, terleme bulgu ve belirtiler arasında yer alır.

2- Postttrombotik sendrom: Toplardamar içerisinde bulunan ince yapılı kapakçıkların kan pıhtısına bağlı olarak açılıp – kapanmalarının bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Bunun sonucunda, bacaklardan yukarı kalbe doğru olan normal kan akımı bozulur. Kan, yerçekiminin etkisi ile ayak bileklerine doğru kaçar. Bacak ağrısı, bacakta şişme, ayak bileklerinde renk değişimi (kahverengi), variköz damarların ortaya çıkması ve varis yarası sıklıkla karşımıza çıkar.

Akut derin ven trombozu, tedavisi için ilk 24 – 48 saat önemlidir. Ancak, günümüzde uygulanan endovasküler tedavi yöntemleri sayesinde ilk 3 – 4 haftaya kadar akut derin ven trombozlarına girişim şansımız bulunmaktadır.

Posttrombotik sendrom (PTS) gelişen kronik derin ven trombozlu hastalarda ise, endovasküler tedavi yöntemlerinin uygulanmasında zaman açısından bir sınırlama yoktur.

Günümüzde, derin ven trombozu tedavisinde kullanılan kan sulandırıcı (antikoagülan) ilaçların gelişimine bağlı olarak akut derin ven trombozu tedavisi ayaktan, evde yapılabilmektedir. Bu tedavi için hastaların yüksek risk grubunda olmamaları gerekmektedir. Akut derin ven trombozu tedavisi için sıklıkla kullanılan düşük molekül ağırlıklı ilaçları takiben, yeni nesil kan sulandırıcı ilaçlar ile devam edilmektedir. Akut derin ven trombozu tedavisinde kan sulandırıcı ilaçların yanında varis çorabı (kompresyon çorabı) mutlaka verilmelidir.

Derin ven trombozu tedavisinde damar veya kateter (plastik borucuk) yolu ile verilen pıhtı eritici ilaçların, ayaktan veya evde yatan hastalara verilmesi doğru değildir. Bu hastaların, hastanede yatarak tedavi edilmeleri gerekmektedir. Bu tedaviler ile ilgili bu yazımı okumanızı öneririm.

Uçak yolculuğu, Derin Ven Trombozu açısından riskli olabilmektedir. Özellikle, dar koltuk mesafeleri, yolculuk sırasında az hareket etmek, alkol tüketimi ve susuz kalma derin ven trombozu gelişimini tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Nedenler göz önüne alındığında, 2 saatten uzun süren uçak yolculuklarında dikkat edilmesi gereken kuralları özetlediğim yazıma, buradan ulaşabilirsiniz.

Yüksek riskli hastalarda derin ven trombozu gelişimi ölümcül olabilmektedir. Özellikle, ileri yaşlarda yapılan pelvis veya kalça/uzun kemik ameliyatları sonrası derin ven trombozunu önlemek açısından proflaksi yapılması önerilmektedir. Bu nedenle günümüzde, risk grubunda bulunan hastalara, düşük molekül ağırlıklı heparin verilmektedir.

Derin Ven Trombozu, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenleri göz önüne alarak önleyici bir tablo oluşturmak mümkün olmaktadır. Derin ven trombozu nedenlerinin başında gelen hareketsizliğin azaltılması veya önlenmesi bu konuda bilinçlenmek ilk adım olarak değerlendirilir. Bu konu ile ilgili olarak bu yazımı okumanızı öneririm.

Derin Ven Trombozu, derin toplardamar içerisinde ortaya çıkan kan pıhtılaşması sonucunda oluşur. Genellikle, bacak toplardamarları içerisinde olduğunda dolaşım sistemi için ciddi bir tehlike oluşturmaz. Ancak, bacaklarda ortaya çıkan ve uygun şekilde tedavi edilmediğinde kasık (iliyak) ve karın içi toplardamarlarına (Vena Kava İnferior) ulaşan kan pıhtılaşması, bir süre sonra kalbin önce sağ (akciğer, pulmoner emboli)  ve daha sonra da sol dolaşımını doğrudan etkiler (hipotansiyon, şok ve ölüm).

Bu nedenle, derin ven trombozu teşhisi konulur konulmaz; hızla etkili ve doğru tedavi yapılmalıdır. Bu konuda, tecrübeli merkez veya kurumlar tarafından bu tedavilerin yapılmasını öneriyorum.

Derin Ven Trombozu, teşhisi bazen zor konulan bir hastalıktır. Bacak ağrısı yapan nedenler göz önüne alındığında birbiri ile kolaylıkla karışır. Ancak, derin ven trombozunu yakalamanın en kolay ve geçerli yolu; renkli doppler ultrasonografi (venöz doppler ultrasonografi) incelemesidir. Venöz doppler ultrasonografi incelemesi ile teşhisin konulamadığı durumlarda ise; bilgisayarlı tomografi venografisi (BT venografi), manyetik rezonans venografisi (MR venografi) ve konvansiyonel venografi incelemesine gereksinim duyulur.

Derin Ven Trombozu, en sık bacakta karşımıza çıkmaktadır. Kasık – diz ve diz – ayak bileği bölgelerine yerleşen derin ven trombozunun ilk belirtisi çoğu zaman bacakta ağrıdır. Bacak ağrısına neden olan farklı hastalık ve durumlardan dolayı; derin ven trombozu teşhisinin konulabilmesi bazen oldukça zor olabilmektedir. Ancak derin ven trombozu olan bir hastanın neler hissedebileceğini size açıklayabilirsem, biraz olsun faydam olur diye düşünüyorum.

Derin ven trombozu olan hasta; DVT oluşmadan önce o bacağında bir huzursuzluk hisseder. Bu huzursuzluk, ağrı veya rahatsızlık hissi olarak tanımlanır. Rahatsızlık hissini takiben de, gerçek baldır ağrısı gelişir. Bacak baldır ağrısı, bıçak saplanır tarzda olup, ayak bileği hareketleri ile artan veya azalan tarzdadır. Buna bağlı olarak hastaların çoğu yürümekte, ayakta durmakta oldukça zorlanırlar. Zaten, ilk muayenede hekim tarafından ayak bileği hareketi zorlu olarak yaptırıldığında ağrı dayanılmaz olur.

Bacak baldır ağrısına ek olarak, bacakta özellikle diz altı bölgede şişme ortaya çıkar. Bu şişme, çoğu zaman sabah daha az olup, gün içerisinde toplardamar tıkanıklığının yeri ve derecesine bağlı olarak öğlen, öğleden sonra ve akşam ortaya çıkabilmektedir. Bacağa bakıldığında adeta soba borusu gibi görünür. Baldır bölgesi kaslarının, o yumuşak tonusu (gerginliği) ortadan kalkmıştır. Baldır bölgesi adeta hiç oynamaz. Oynarsa da, hasta müthiş ağrı hisseder.

Morarma ve şişme çoğu zaman biraz daha geç dönemde karşımıza çıkar. Genellikle de çıktığında kötü prognoz (kötü gidişat) belirtisidir.

Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için, bu yazımı okumanızı öneririm.

 

Derin Ven Trombozu tedavisinin temelini kan sulandırıcı ilaçlar (antikoagülan) oluşturmaktadır. Erken dönemde başarılı şekilde uygulanan kan sulandırıcı ilaçlar ile posttrombotik sendrom (PTS) gelişim oranları oldukça azalmaktadır. Derin Ven Trombozu belirti ve bulgularının ortaya çıktığı ilk 24 saat içerisinde damardan verilen kan sulandırıcı ilaç olan Heparin (klasik veya düşük molekül ağırlıklı) verilmesi oldukça önemlidir. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da; kan sulandırıcı ilaç tedavisine rağmen klinik düzelmenin olmadığı hastalarda minimal invaziv bir yöntem olan kateter yardımıyla trombolitik (pıhtı eritici) tedavinin başlanmasının gerekliliğidir. Bu konu ile ilgili, biraz daha detaylı bilgi için bu yazımı okumanızı öneririm.

Derin toplardamar tıkanıklığı olarak adlandırılan Derin Ven Trombozu (DVT) teşhisi karıştığı diğer hastalıklar nedeniyle çoğu zaman güçlükle konur. Ancak, bacak baldır bölgesinde gelişen Derin Ven Trombozu teşhisi, hastanın hikayesi ve fizik muayene bulguları ile akla gelmelidir. DVT’li hastaların çoğunda bacakta baldır bölgesinde aniden ortaya çıkan (bıçak saplanır tarzda) ağrı, baldır bölgesinde hassasiyet, diz altında – ayak bileğinde şişme mevcuttur. Takip eden süre içerisinde, bacakta morarma ve renk değişikliği tabloya eklenir. Derin Ven Trombozu teşhisinde renkli doppler ultrasonografi (venöz doppler ultrasonografi) oldukça faydalı bir yöntemdir. Radyasyon içermemesi, hızlı ve pratik olması nedeniyle DVT şüphesi olan hastalarda ilk yapılan tetkiktir. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için, lütfen bu yazımı okuyunuz.

Derin Ven Trombozu, toplardamar içerisinde kan pıhtılaşması ile ortaya çıkan bir durumdur. DVT oluşumu açısından Virchow Üçlemesi adı verilen 3 faktör oldukça etkili olmaktadır. Bunlar; 1- Damar duvarında hasar, 2- Kan akımında yavaşlama ve 3- Pıhtılaşmaya olan eğilimin artması.

Bu 3 faktörün her birisi aslında, farklı nedenleri içermektedir. Bu nedenle, DVT’nin oluşumunda farklı nedenlerin bir arada olduğu bir durum da diyebiliriz. Daha detaylı bilgi almak için size önerim bu yazımı okumanız.

Derin Ven Trombozu tedavisinde, güncel tedavi yöntemi kan sulandırıcı ilaçlar ile beraber trombus (pıhtı) yükünün azaltılmasının en kısa zamanda sağlanmasını içermektedir. Bu nedenle, Derin Ven Trombozu şüphesi olan veya tanısı konulmuş hastaların en kısa zamanda, Derin Ven Trombozu tedavisi konusunda uzman olan hekim veya merkezlere müracaat etmeleri gerekmektedir. Derin Ven Trombozu ve ideal tedavisi ile ilgili bilgi almak için, lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Derin Ven Trombozu, erken tanısı konulduğunda günümüzde başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir. Yakın zamana kadar, derin ven trombozunun tedavisinin sadece ilaç ve kompresyon çorapları (varis çorabı) olduğu kabul edilmekte idi. Ancak, bu genel görüş değişmiştir. Son yıllarda, teknolojik gelişmelere paralel olarak sadece akut derin ven trombozu değil, aynı zamanda da kronik derin ven trombozu tedavisinde de başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Derin Ven Trombozu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bu yazıları okumanızı tavsiye ederim.

2- VARİS HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Varis patlar mı? Varis, eğer ilerlemişse, doğru ve etkin tedavi edilmezse kanama riski olan bir durumdur. Halk arasında, varis patlaması – varis kanaması ile günümüzde minimal invaziv yöntemlere rağmen sık olarak karşılaşmaktayız.

Varis patlaması, sıklıkla ayak bileği veya daha az oranda da diz çevresi genişlemiş varisli damarlardan (variköz pakeler) ortaya çıkmaktadır. Toplardamar içerisinde artan basınca bağlı olarak çoğu zaman fazla miktarda kanama olmakta, bu durum da hasta ve hasta yakınlarında paniğe neden olmaktadır.

Varis patlaması ile karşılaştığınızda yapmanız gereken en önemli adım; yere sırt üstü uzanarak, ayaklarınızı yukarı kaldırmaktır. Bundan sonra ki adım ise; kanayan varisli bölgeye dışarıdan kanamayı önleyecek bandajı yapmanızdır. Bandaj için ilk aşamada önereceğim şey; temiz bir tülbent veya eşarp olabilir. Daha sonra, hızlı ve soğukkanlı bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna veya hastaneye müracaat ediniz.

Varis tedavisinde varis kremleri faydalı mı? Sık sorulan bu sorunun yanıtını hemen ve şiddetle vereyim. Varis tedavisinde varis kremleri kullanımı ile varis tedavi olmaz. Bu konu ile ilgili olarak, detaylı bilgileri içeren iki yazım mevcut. Merak edenler için bu yazıları bu bağlantıda bulabilirsiniz.

Varis kremleri ile ilgili olan bu yazılarım dışında, varis hastalığının neden olduğu gibi temel konuları merak ediyorsanız, bu yazı fazlasıyla ilginizi çeker.

Varis kendi kendine yok olur mu? Yanıt, elbette varis kendi kendine kaybolmaz. Hatta, yıllar içerisinde, yaşlanma ve kilo almak gibi nedenlerle daha da kötüleşebilir.

Varis ve nedenleri konusunda merak ettikleriniz için bu yazımı okumanızı kesinlikle öneriyorum.

İleri yaşlarda veya uygun şekilde yapılmayan varis ameliyatları ile varis tekrarlaması diğer adıyla tekrarlayan varis ise ayrıca önem verdiğim bir konudur. Bu konu ile ilgili olarak, özellikle bu yazımı okumanızı öneririm.

Daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, lütfen sitem içerisinde bulunan arama fonksiyonu ile bu konuda kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Varis ve venöz yetmezlik toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların yetersizliği sonucunda ortaya çıkar.  Buna bağlı olarak, ayakta veya yatarken toplardamar içerisinde bulunan kan dolaşımı yerçekiminin de etkisiyle aşağıya, ayak tabanına doğru geri kaçar. Bunun sonucunda da önce ayak bileği – diz çevresinde yüzeysel toplardamarlarda belirginleşme olur.

Varis tedavisinde, şifalı bitkiler var mı? Bu sorunun yanıtını yukarıda açıklamalarm doğrultusunda verecek olursam; varis tedavisinde şifalı bitkiler mevcut değildir. Ancak, varis ve venöz yetmezliğin yakınmalarını azaltan bitkisel kökenli farklı ürünler mevcuttur. Bu ürünler; özellikle gün sonunda artan ödem, kasılma ve krampların hafifletilmesinde etkili olmaktadırlar. Venöz yetmezlik veya varis tedavisi için ilk tercih olarak kullanılmaları veya önerilmeleri doğru değildir. Bu konu ile ilgili olarak, bu yazımı okumanızı öneririm.

Varis tedavisinde, son yıllarda artan ilgi odağı haline gelen minimal invaziv endovenöz tedavi yöntemleri içerisinde tıbbi varis yapıştırıcısı (VenaSeal, zamk tedavisi) güvenle uygulanmaktadır. Yöntem, Amerikan Gıda ve Sağlık Derneği (FDA) tarafından onaylanmıştır. Tıbbi yapıştırıcı, metilmetakrilat yapısındadır.

Uygulama, uyutmadan (genel anestezi) tamamen lokal anestezi altında yapılmaktadır. Hasta, yaklaşık 6 saat gözlem sonrasında aynı gün taburcu edilmektedir. Daha detaylı bilgi almak için bu yazımı okuyunuz.

 

Venöz yetmezlik veya varis; toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların fonksiyonlarını tam olarak yapamamaları sonucunda ortaya çıkan klinik bir durumdur. Genetik nedenin üst sıralarda yer aldığı farklı nedenlerin bir arada olduğu varis tedavisinde günümüzde minimal invaziv yöntemler yüksek başarı oranları ile uygulanmaktadır. Bu yöntemler arasında, endovenöz lazer, endovenöz radyofrekans ve son yıllarda gündemde yerini alan endovenöz tıbbi yapıştırıcı (zamk tedavisi) bulunmaktadır. Minimal invaziv bu yöntemlerin tamamı, günübirlik işlemler olup hasta – işlem uyumuna bakılarak lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi için bu yazımı okumanızı öneririm.

Önceden varisi olan kadınlarda varis, genellikle ilk doğumda daha hafif gözlenirken, ikinci doğum sonrası dönemde çok daha belirgin hal almaktadır. Genital veya vulvar varis olarak adlandırılan bu durum için, gebelik döneminde destekleyici tedavi dışında bir seçenek yoktur. Bu konu ile ilgili olarak, daha detaylı bilgi için bu yazımı okumanızı öneririm.

Varisin genetik bir hastalık olması, ileride de sizin %100 varis olacağınız anlamına gelmez. Evet, varis hastalığında kalıtımsal (genetik) faktörler oldukça etkili de olsa, yaşantınızda biraz dikkatli davranırsanız varis sizin için bir kader olmaktan çıkar. Varis ile ilgili bilinen diğer yanlışlar konusunda bilgi sahibi olmak için, bu yazımı okuyunuz.

Venöz yetmezlik ve varis tedavisinin temelini oluşturan varis çorapları, günümüzde özellikle profesyonel koşucular tarafından da kullanılmaya başladı. Baldır – kas pompasının aktif olarak çalışmasını sağlayan ve laktik asit oluşumunu doğrudan azaltan sporcular için özel olarak tasarlanmış varis çorapları ile ilgili olarak bu yazımı okuyabilirsiniz.

Yüzde ortaya çıkan kılcal damarlar, özellikle açık tenli kişilerde ciddi sorun olabiliyor. Yüzde yerleşmiş olan kılcal damarların nedenleri oldukça farklıdır. Bu nedenle, bu hastalar cildiye (dermatoloji) ile ortak olarak değerlendirilmektedir. Daha sonra, uygun hastalarda; radyofrekans ile kılcal damar tedavisi planlanmaktadır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için; bu yazıyı okumanızı öneririm.

Gebelikte varis, oldukça sık karşılaştığım bir durum. Tedavi seçeneklerinin gebelik döneminde kısıtlı olmasına rağmen; konforlu bir süreç geçirmek mümkün. Ayrıntılı bilgi için gebelikte varis başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

Varis veya venöz yetmezlik; toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların yetersizliği sonucunda oluşur. Günümüzde, tedavi amaçlı uygulanan minimal invaziv farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Ancak, venöz yetmezlik veya varis tedavisinde bitkisel ilaçların (veya destek ürünlerin) hastalığı doğrudan tedavi edici etkileri bulunmamaktadır. Bitkisel ürünler; venöz yetmezlik veya varise bağlı olarak ortaya çıkan yakınmaların hafifletilmesinde, daha konforlu bir yaşantı sürmemizi sağlarlar. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için, lütfen bu yazımı okuyunuz.

Venöz yetmezlik ve varise bağlı şikayetlerin azaltılması amacı ile bitkisel destek ürünleri kullanımı artan ilgi odağı haline gelmiştir. Uzak doğu toplumlarında eskiden beri farklı hastalıkların tedavisi için kullanılan Gotu Kola; son yıllarda toplardamar hastalıklarına bağlı yakınmalarda da kullanılmaktadır. Özellikle, bacaklarda ortaya çıkan ödem ve gece kramplarının azaltılmasında etkili olan Gotu Kola ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız, size bu yazımı okumanızı öneririm.

Evet, varis ile menopoz arasında yakın bir bağlantı var. Kadınlarda, sıklıkla menopoz başlangıcı dönemde yüksek olan östrojen ve progesteron (kadın hormonları) seviyeleri nedeniyle; toplardamar özellikle de venöz yetmezlik ve varis ile ilgili yakınmalar çok daha belirgin olmaktadır. Menopoz, sonrası dönemde yakınmalar azalsa da; menopoz dönemi daha önceden venöz yetmezliği veya varisi olan hastalar için oldukça sıkıntılı geçmektedir. Menopoz ve varis ile ilgili, kısa bilgilendirme yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Erkekte varis olur. Varis, toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların (ve son yıllarda toplardamar duvar bozukluğu da eklendi) yetersizliği ile karakterize bir durumdur. Her iki yetişkinden birisinde (%50), venöz yetmezlik ve varis gözlenmektedir. Bu oran, özellikle endüstrileşmiş toplumlarda biraz daha yüksektir. Erkeklerde varis ile ilgili olan yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Kılcal damarlar, diğer adıyla örümceksi damarlar, özellikle bahar ve yaz aylarının başladığı dönemlerde kadın hastalarımın sık olarak yakındıkları bir durumdur. Kılcal damarların tedavisinde boyut ve yerleşim yerlerine bağlı olarak uygulanan yöntemler; 1- Skleroterapi (iğne tedavisi), 2- Ultrasonografi eşliğinde köpük skleroterapisi, 3- Transkütan radyofrekans, 4- Transkütan lazer (Nd-YAG). Bu yöntemlerin uygulanması ile ilgili olarak bana buradan ulaşabilirsiniz. Kılcal damarlar ile ilgili olarak, size bu yazıyı okumanızı öneririm.

Varis, bir toplardamar hastalığıdır. Aslında, toplardamar yetersizliğinin (venöz yetmezlik) ilerlemiş halidir. Basit şekli ile, toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların görevlerini tam olarak yapamamaları sonucunda gelişir. Varis ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz; bu yazımı okumanızı öneririm.

3- AKCİĞER EMBOLİSİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Akciğer embolisi, genellikle ağrısızdır. Ancak, akciğer kan dolaşımını tıkayan kan pıhtısını boyut ve yerine göre akciğer embolisinde şiddetli ağrı karşımıza çıkabilir. Bu ağrının, en büyük özelliği nefes alıp – vermek ile değişkenlik göstermesidir.

Akciğer embolisi bulgu ve belirtileri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen bu yazımı okuyunuz.

Akciğer embolisi, kalıtsal (genetik geçişli, ailevi) bir hastalık değildir. Ancak, akciğer embolisinin en önemli nedenlerinden birisi olan toplardamar pıhtılaşması, diğer adıyla derin ven trombozu, nedenleri arasında genetik (kalıtım yolu ile geçen, ailevi) hastalıklar bulunmaktadır. Bu nedenle, akciğer embolisi kalıtsal bir hastalık olarak kabul edilmese de; neden olan derin ven trombozu içerisinde kalıtım yolu ile geçen hastalıkların bulunduğu unutulmamalıdır. Bu hastalıkların başında da Faktör V Leiden mutasyonu gelmektedir.

Akciğer embolisi belirtileri, kan pıhtılaşmasının boyut ve yerine bağlı olarak değişir. Hafif bir solunum sıkıntısı ile başlayan bu durum, çok ileri kalp yetmezliğine kadar gidebilir. Ancak, akciğer embolisi durumunda karşımıza en sık çıkan belirtiler;

 • nefes darlığı,
 • solunum sıkıntısı,
 • dudaklarda morarma,
 • şuur bulanıklığı veya kaybı,
 • göğüs ağrısı (nefes alıp – vermek ile artan ve azalan tipte),
 • çarpıntı ve nabzın hızlanması (aritmi ve taşikardi),
 • öksürük (kuru veya kanlı),
 • balgam çıkarma (kanlı, hemoptizi), bulunmaktadır.

Akciğer embolisi belirtileri ile ilgili daha detaylı bilgi için bu yazımı okumanızı öneririm.

Akciğer embolisi teşhisi, hastalığın bulgu ve belirtilerinin diğer akciğer ve kalp hastalıkları ile kolay karışmasından dolayı oldukça zordur. Çoğu zaman, akciğer embolisi teşhisi hastalıktan şüphe edilmesi veya akla gelmesi ile konulur.

Akciğer embolisi teşhis yöntemleri arasında; bilgisayarlı tomografi anjiografisi (BT anjiografi), manyetik rezonans anjiografisi (MR anjiografisi) ve pulmoner anjiografi bulunmaktadır. Detaylı bilgi için bu yazımı okumanızı öneririm.

Akciğer embolisi, kalça veya bacak derin toplardamar sistemi içerisinde oluşan kan pıhtısının (derin ven trombozu, DVT); toplardamar kan akımı yolu ile oluştuğu yerden ayrılıp, akciğer kan dolaşımına ulaşması ve burada da akciğer kan dolaşımını tıkaması ile oluşan durumdur.

Akciğer embolisi‘nin bulgu ve belirtileri, akciğer kan dolaşımını tıkayan kan pıhtısının boyut ve tıkadığı bölgeye bağlı olarak çok değişkenlik gösterir. Hastaların bir kısmı hiçbir belirti vermezken, diğer grup ciddi kalp ve solunum yetmezliği ile karşımıza çıkar.

Akciğer embolisi tedavisinde günümüzde kan sulandırıcı ilaçlar (kan inceltici) tedavinin temelini oluşturur. Ancak, akciğer embolisi kan sulandırıcı ve pıhtı eritici (trombolitik) ilaçlar ile eritilemeyecek boyutlarda ve kalp yetmezliğine neden oluyorsa, tedavide minimal invaziv endovasküler tedavi yöntemleri hızlı bir şekilde organize edilip uygulanmalıdır.

Akciğer embolisi hastası, en sık olarak; ani başlayan nefes darlığı, öksürük ve nefes alıp – vermek ile değişkenlik gösteren göğüs ağrısı (plöritik tipte) hisseder. Ancak, akciğer kan dolaşımını etkileyen kan pıhtısının boyut ve yerine bağlı olarak bazı hastalar da belirgin bir belirti gözlenemeyebilir.

Akciğer embolisi, ciddi bir durumdur. Akciğer kan dolaşımını tıkayan kan pıhtısının boyutuna ve yerine bağlı olarak kalp ve solunum yetmezliğine neden olur. Bu durum, eğer tedavi edilmezse, çok kısa süre içerisinde yaşamı riske eder. Bu nedenle, akciğer embolisi teşhisi konulur konulmaz hızlı ve etkin tedavi uygulanmalıdır. Akciğer embolisi tedavisi, bu konuda tecrübeli merkez ve hekimler tarafından tedavi edilmelidir.

Load More