Şah Damarı Daralması (Karotis Stenozu)

Şah Damarı Daralması (Karotis Stenozu veya Darlığı) Nedir?

Merhaba, şah damarı daralması (boyun damarı daralması) ile karşı karşıya kalan kişiler; erken dönemde inmeden çok daha önemli sorunlar ile karşı karşıya kalacaklar diyor, yakın zamanda yapılmış ve Amerikan Nöroloji Derneği’nin toplantısında sunulan bilimsel bir çalışma.

Evet, farklı yazılarım içerisinde de bahsettiğim gibi; şah damarı tıkanıklığı veya daralması giderek artan oranda karşımıza çıkıyor. Şah damarı daralması ameliyatlarını, eskisine oranla daha fazla yapar oldum. İnsan yaşam konforunun artmasına mı bağlı bilemiyorum, ama insan ömrü uzadıkça şah damarı daralması ve koroner arter hastalıklarını daha fazla göreceğim gibime geliyor.

Şah Damarı Daralması: Ciddi Sorunu İhmal Etmeyin

Şah Damarı daralması

Şah damarı daralması

Daha önceki yazılarım içerisinde de bahsettiğim gibi, şah damarı daralması koroner arter hastalığı gibi aterosklerotik bir hastalıktır. Aterosklerotik hastalıkların tamamında, ilgili atardamar içerisinde zaman içerisinde bozulmuş olan kolesterol metabolizma ve dengesi sonucunda; özellikle kan akım travmasına en çok maruz kalınan bölgeler olan damar kavşak noktaları (genellikle damarın dal verdiği bölge) civarında kolesterol plakları (damar kireçleri) önce damar duvarının orta bölgesinde daha sonra da hastalık ilerlediğinde iç tarafında yerleşir, şah damarının daralmasına neden olur.

Şah Damarı Daralması: İlk Belirti Baş Dönmesi Mi?

Şah damarı tıkanıklığı durumunda ilk belirti ne oluyor şeklinde hep soru sorulur bana. Bunun yanıtı aslında çok nettir; şah damarı daralmasında ilk belirti her hasta için farklıdır. Gerçekten de, hastalarımın bir çoğu baş dönmesi diye bu soruya yanıt verirken, diğer taraftan da geçici görme kaybı diye yanıt verenlerin oranı da azımsanmayacak derecededir.

Ancak, herkes bu denli şanslı olamamaktadır. Bazen, hastalarım bana; felç ile de gelebilmektedir. Bu durum tahmin ettiğiniz gibi pek iç açıcı bir durum değildir. Her açıdan, sıkıntılı bir durumdur. Felç durumu bazı hastalarda geçici bir durum olabilirken, bir diğer grup hastada ise bu durum kalıcı hale de dönüşebilmektedir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma aslında durumun bu denli net sınırlar ile belirlenmediğini, hastaların bir çoğunda hafıza, öğrenme ve diğer bilişsel yeteneklerde de belirgin azalma veya bozulmaların ortaya çıktığını ortaya çıkarmıştır. Erken dönemde başlayan bu değişiklikler, çoğu zaman ileride sorun olabilecek sorunların aslında ön habercisi niteliğindedir.

Bu çalışma, küçük ölçekli bir çalışma niteliğindedir. Ancak, sonuçları açısından incelendiğinde önemli bir çalışmadır. Özellikle, herhangi bir yakınması olmayan hastalar, şah damarı daralması olan hastalar ile karşılaştırıldığında hafıza, karar verme, dil ve diğer tüm testler açısından sınıfta kalmışlardır. Başka bir deyişle, yakınması olmayan şah damarı daralması hastaları; erken dönemde belirti vermektedirler.

Bu çalışma, küçük ölçekli bir çalışma olmasına rağmen, gelecekte daha büyük ölçekli çalışmaların yapılması açısından bir uyarı niteliğinde kabul edilmelidir. Bu sayede, aslında yaşantımızı etkileyen bu durumların erkenden teşhis edilmesi ve gereken önlemler alınmış olur. Bozulmuş olan kolesterol metabolizmasının düzeltilmesi yapılması gerekenlerin en başında yer almaktadır.

Anlatacaklarım bu kadar. Boyun damarı olarak adlandırılan şah damarı daralması ve bu konu ile bağlantılı olarak sormak istedikleriniz vardır. Bana sorularınız için buradan adresinden ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan önce, mutlaka bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s.: Yazı kapak görseli, www.freeimages.com adresinden alınmıştır.

Cevap Yaz