Varis Bitkisel Tedaviler

Varis Bitkisel Tedaviler

Varis (varis nedir?), erkek ve kadın cinsiyeti hemen hemen eşit oranda etkileyen, kronik bir hastalıktır. Yaşlanma süreci içerisinde bedenimizde oluşan değişiklikler doğrudan varis gelişimini de etkilemektedir. Bunların arasında, tüm damar yapılarındaki zayıflama, obezite, hareketsizlik, gebelik ve doğumlar yer almaktadır. Tüm olumsuz koşullara rağmen, varis gelişimini yavaşlatmak için halen yapabileceklerimiz mevcut. Düzenli olarak hafif egzersizler yapmak, bacaklarımızı kalp seviyesi üzerine kaldırmak ve bitkisel destekler kullanmak bunların arasında yer almaktadır. Varis bitkisel tedaviler son yıllarda giderek artan oranda ilgi odağı halini almaktadır. Varisleri azaltmak için önerdiğim varis egzersizleri ile ilgili olan yazıma buradan (varis egzersizleri) ulaşabilirsiniz.

Varis Bitkisel Tedaviler:

Doğa her ne kadar birçok hastalığın tedavisine destek olarak alternatifler sağlasa da, bunların hiçbirisi mevcut tıbbi tedavinin yerine geçememektedir. Başka bir deyişle; bunlar varise kesin çözüm olmayan tedavilerdir.

Farklı yerlerde veya sitelerde

  • varis için bitkisel yağ,
  • varis için elma sirkesi,
  • varise iyi gelen şifalı bitkiler,
  • evde varis tedavisi,
  • varise kesin çözüm,
  • doğal varis tedavisi,
  • varis kremi
  • varis için merhem, gibi ifadeler ile karşılaşacağınızı veya karşılaştığınızı tahmin ediyorum. Benim kendi blog’umda da destekleyici bitkisel tedavileri bulacaksınız. Ancak, yukarıda koyu şekilde yazılanların hiçbirisi varis tedavisinde kesin çözüm olamaz.

Yapılan birçok bilimsel çalışmada bu tedavi veya yöntemlerin %100 etkili olmadığını göstermiştir. Burada, önerilen hiçbir alternatif bitkisel destek, varis hastalığının tedavisinde kalıcı bir düzelme sağlamamaktadır. Varis kronik (yani uzun süreli) bir hastalık olup, zaman içerisinde çoğunlukla ilerlemektedir. Varis için en ideal tedavi, varise neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Ancak, varis tedavisinde kullanılan gerek tıbbi ilaçlar ve gerekse de faydalı olduğu düşünülen veya önerilen bitkisel destekler; varise bağlı yakınmaların ortadan kaldırılmasına veya hafifletilmesine yaramaktadır. Gazete, dergi, sosyal medya gibi ortamlarda karşımıza çıkan birçok haber aslında çoğu zaman hedefinden şaşmakta, önerilen ilaç, krem/merhem veya bitkisel desteğin varisi veya toplardamar yetmezliğine bağlı yakınmalarını sadece tamamen ortadan kaldırdığını belirtmekle kalmayıp, ayrıca hastalığın kendisini de tam tedavi ettiğini de ifade etmektedir. Varis tedavisinde en çok kullanılan varis kremleri ile ilgili olan yazılarıma buradan (varis kremlerini çöpe atın)buradan (varis kremi tedavi için kullanılmalı mı?) ve buradan (varis kremleri gerçekten faydalı mı?) ulaşabilirsiniz. Varis tedavisi için farklı tedavi yöntemleri konusunda arayış içinde olan hastalarımın bu 3 yazıyı kesinlikle okumalarını öneriyorum.

Bitkisel destekler içerisinde en çok bahsedilenlerden burada biraz bahsedeceğim. Bunları sıralayacak olursak;

Bioflavanoid Benzeri, Oligomerik Proantosiyadin Kompleksleri (OPK):

varis bitkisel tedaviler

Berry, olarak adlandırılan grup venöz yetmezlik ve varis yakınmalarının azaltılmasında etkilidir.

Bu gruptakiler, bacaklardaki inflamasyonu (iltihabi durum) azaltan doğal destekler arasında yer almaktadır. Kapiller geçirgenliği yani damar geçirgenliği (ki bu durum varis hastalarında oldukça artmış oranda gözlenir) azalttığına dair bazı bilimsel destekler mevcuttur. OPK’lar, üzüm çekirdeğinde, kızılcık, yaban mersini gibi bitkilerde özellikle bulunur. Antioksidan özellikleri yanında, kollajen adı verilen doku proteini oluşumunu da arttırırlar. Bu sayede, toplardamar ve kılcal damarların duvar yapılarının desteklenmesini sağlarlar.

Gotu Kola:

Bitkisel destekler içerisinde belki de varis ile en çok çalışılanıdır. Varis ve toplardamar yetersizliğine ait yakınmaları oldukça azaltmaktadır. Özellikle, ödemin azalmasında, dolaşımın iyileşmesinde ve toplardamar duvarının ve dokuların iyileşimesinde etkilidir. Plasebo kontrollü çalışmalarda da etkisinin anlamlı olduğu gösterilmiştir. Gotu Kola ve varis ile ilgili yazdığım yazıya buradan (Gotu Kola ve varis) ulaşabilirsiniz.

Üzüm Yaprakları:

Varis bitkisel tedaviler

Üzüm yaprakları, varis bitkisel destek tedavileri içerisinde yer almaktadır. steph2228 / Pixabay

Üzüm yaprakları da uzun süreli toplardamar yetersizliğine bağlı yakınmaları azaltmakta kullanılmıştır. Varis ve venöz yetmezliğe bağlı yakınmaların azaltılması konusunda, en çok kullanılan bitkisel destek ürünlerindendir. Özellikle, kırmızı üzüm yapraklarının ekstreleri bu konuda oldukça etkilidir.

Tüm bitkisel destekler, özellikle hastalığa bağlı yakınmaların bazılarını azaltmakta etkili olmaktadırlar. Bunun sonucunda, yaşam kalitesi kısmen düzelmektedir. Ancak, mevcut hastalığın gerçek anlamda kesin tedavisinde hiçbir şekilde katkı sağlamamaktadır.

Doğanın bize sağladıkları bugün modern tıbbın içerisinde yaygın olarak farklı alanlarda kullanılmaktadır. Sadece ilaç olarak değil, doğa içerisinde birbirinden müthiş mühendislik harikaları bize, kol – bacak tasarımında, ya da yapay göz tasarımında ilham vermektedir. Varis bitkisel tedavileri ile ilgili benzer bu yazımı (varis bitkisel tedavisi) okumanızı tavsiye ederim.

Son olarak, varis tedavisinde egzersizlerin de faydalı olacağını, özellikle venöz yetmezlik ve varise bağlı olan yakınmalarınızı belirgin olarak azaltacağını belirtmek isterim. Hangi varis egzersizinin iyi geleceğini öğrenmek için, lütfen bu yazımı okuyunuz. Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Yukarıda saydığım destekleyicileri genişletmek mümkün; işte onlardan bir tanesi de portakal. Yazısı ise burada.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz