Varis Çorapları Hakkındaki Gerçekler: Bölüm I

Varis Çorapları Hakkındaki Gerçekler

Varis çoraplarının geçmişi antik Mısır’a kadar dayanmaktadır.

Evet, günümüzde varis ve toplardamar hastalıklarının tedavisinde önemli bir yer tutan varis çorapları hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Varis çoraplarının geçmişi oldukça eski olsa da günümüzdeki modern çorapların temeli 1950’li yıllarda Toledo, Ohio da venöz yetmezlikten yakınan bir mühendisin kendi yakınmalarını azaltmak istemesiyle atıldı.

Varis çorapları, varis ve toplardamar hastalıklarının tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır.

Varis çorapları, sadece ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesini sağlamaz, aynı zamanda günlük yakınmaların ortadan kalkmasını sağlar, yaşam kalitemizi arttırır.

Varis çorapları cerrahiye alternatif bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir.

Operasyon önerilen ve opere olmak istemeyen birçok hasta için varis çorapları uzun dönem tedavi seçeneği olmaktadır.

Varis çorapları derin ven trombozu’nun erken ve geç döneminde mutlaka kullanılmalıdır.

Ciddi bir sorun olarak karşımıza son yıllarda giderek artan oranda çıkmaya başlayan derin ven trombozunun erken ve geç dönemlerinde varis çoraplarının kullanılması oldukça önemlidir. Erken dönemde giyilmesi, post-trombotik sendrom gelişme riskini oldukça azaltmaktadır. Ek olarak, yüksek riskin bulunduğu hamilelik, hareketsizlik, uzun uçak yolculukları gibi durumlarda giyilmesi ayrıca oluşum riskini düşürmektedir. varis çorabı

En önemli kullanım alanlarından bir tanesi, toplardamar ile ilgili girişim sonrasıdır.

Özellikle toplardamara yapılan, endovenöz ablasyon yöntemleri, skleroterapi gibi işlemlerden sonra varis çoraplarının giyilmesi özellikle, işlem sonuçlarının başarısı ve erken dönemde adaptasyon açısından oldukça önemlidir.

Pıhtı engelleyici (anti-embolik) çoraplar ile kompresyon çorapları etkinlik açısından büyük farklılıklar gösterir.

Anti-embolik adı verilen pıhtı-önleyici çoraplar ile kompresyon çorapları görünüm açısından benzerlikler gösterse de, fonksiyonellik açısından ciddi farklılıklar göstermektedir. Pıhtı-önleyici çoraplar, genellikle büyük cerrahi veya ortopedik işlemlerden sonra giyilmektedir. Pıhtının önlenmesi konusunda etkili olup, toplardamar hastalığının yakınmalarını azaltma konusunda yetersiz kalmaktadırlar.

Kompresyon çorapları hakkındaki diğer gerçekler ise başka bir yazı konumuz olsun. Bu arada, ilginizi çekecek diğer bir yazım daha var; varis çorapları ve koşmak. Bu yazımda, varis çoraplarının profesyonel koşucular arasında neden yaygın olarak kullanıldığı konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

p.s.: Varis çorapları ile ilgili olarak www.variscorabi.com sitesini ziyaret etmenizi öneririm. Tedavide kullanılan varis çorapları ile ilgili detaylı bilgi ve satış yapılan bir site.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz