Varis Kremleri Gerçekten Faydalı Mı?

Bugün, size varis tedavisinde kullanılan varis kremleri hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Bu konuda, hem kendi hastalarımdan ve hem de internet üzerinden çok fazla miktarda soru sorulmakta, tedavi yönteminin etkili olup olmadığı gibi sorular sorulmakta. Varis Kremleri Gerçekten Faydalı Mı?

Varis Kremleri Gerçekten Faydalı Mı?

Invisi-Vein, VariClear, Varicose Vein Lotion (Reviva Labs), LivRelief Varicose Vein Cream, Livariz, Dr Organic Royal Jelly Leg and Vein Cream, Horse Chestnut Varicose Vein Cream, Venorex Cream, Vein Vanish Varicose Vein Removal Cream, Varicose Ease, Vein Clear, Vein Stop, Varesil, pharMAX, Kalmil Plus

Bu kelimeler, internet ortamında varis ve krem ile tedavisi konusunda araştırma yaptığımda karşıma çıkan örneklerin sadece birkaçı.

varis kremleri gerçekten faydalı mı

Venöz yetmezlik ve varis, toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların fonksiyonlarının kaybolması ile gelişir.

Varis’i, aslında mekanik bir hastalık olarak düşünürüm ben. Bu düşünme açısı ile hastalarıma daha basit bir şekilde nedenlerini anlatabiliyorum. Olay, bir kapakçık problemi ve bu durumun başlangıç noktası da, istisnaları dışında genellikle, kasık civarında oluyor.

Varis tedavileri de bu bölge üzerine yoğunlaşıyor. Kimi tedavi yöntemleri, kapakçıkların desteklenmesini sağlarken, diğerleri de kapakçıkların artık faydasız olduğunu benimseyerek, yetmezlikli damarın ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Diğer yandan da varis çorapları ile, kapakçık fonksiyonlarının kısmen desteklenmesi sağlanıyor. Ancak, varis kremi yardımı ile bu tedavilerin yanına bile yaklaşmak mümkün değildir. Düşünsenize, bir krem, dışarıdan uygulama ile kapakçıkların düzelmesini ve hastalığa bağlı yakınmaların azalmasını sağlamaya yardımcı olacak. Nasıl olacak, veya oluyor bu diye merak edip duruyorum. Hemen her çıkan ürüne ait siteyi inceliyor, yazıyı okuyorum. Ama hiçbirisinde, tatminkar bir açıklama bulamıyorum.

Olay sadece internet ile sınırlı değil.

Sosyal Medya üzerinde de farklı hesaplardan varis tedavisinde kesin tedavi veya faydalı olduğunu iddia ettikleri bu ürünlerin kullanımını tavsiye ediyorlar. Ayrıca, kullanmış ve fayda görmüş kişilere ait yorumları, resimleri de paylaşıyorlar.

Özetle; Varis Kremleri Gerçekten Faydalı Mı? sorusunun yanıtı olarak; varis tedavisinde kremlerin bir faydasının olacağını düşünmüyorum derim size.

Bu konu ile ilgili diğer yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıya buradan (varis kremi tedavi için kullanılmalı mı?) ve buradan (varis kremlerini çöpe atın) ulaşabilirsiniz.

Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce, bu konu ile ilgili önemli açıklamamı lütfen okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

14 Yorum

 1. müge
 2. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu
 3. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu
 4. Hilmi
 5. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu
 6. Anonim
 7. Mustafa kılınç
 8. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu
 9. Harun Kurban
 10. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu
 11. Harun Kurban
 12. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu
 13. Harun Kurban

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz