Varis Tedavisi: En Sık Sorulan İki Soru ve Yanıtı?

Evet, tekrar merhaba… Bugün, farklı bir taraftan yaklaşacağım. Sizin, tarafınızdan varis tedavisinde en çok sorulan iki sorunun yanıtlarını kısaca açıklayacağım… Varis tedavisi ve en sık sorulan iki soru?

1 – Varis Tedavisi Kalıcı Mı Olacak?

Bu sorunun kısa yanıtı EVET. Ancak, Bunun anlamı, Bir toplardamarınızda varis (varis nedir?) geliştiyse, diğer toplardamarınızda da varis gelişemeyeceği anlamına gelmez. Daha basit olarak anlatırsak, bir toplardamarınızda varis nedeniyle tedavi olduğunuzda, başka bir toplardamarınızdaki hastalık gelişim şansını değiştirmiyorsunuz. Ayrıca, bu gün kullandığımız, modern yöntemlerden birisi olan endovenöz ablasyon yöntemleri ile işlem yapıldığında bilimsel verilere göre başarı şansı % 85 – 90 civarındadır. Bunun anlamı, hastaların %15 – 20’si tedavi edilen varisli damar için yeniden tedaviye gereksinim duyacaklardır. varis tedavisi

Tüm hastalarımı en sık yeniden değerlendirdiğim dönem olan 6. ve 12. ay takiplerimde, tedavi edilen toplardamarın vücut tarafından tamamen emilerek ortadan kalktığını görüyorum. Tedavi edilen varisli damar ortadan kalktığı içinde gelecekte de sorun olmayacaktır.Ancak bilinmesi gereken bir diğer gerçek ise, varisli damar ortadan kalksa da vücudunuzda bulunan diğer toplardamarlarda aynı genetik yapıda ve daha da kötüsü aynı çevresel etkenlere maruz kalmaktadırlar. Tekrar kısaca özetlemek gerekirse, kötü bir damarınız varsa, başka bir kötü damar daha gelişebilir.

Bu nedenle, tüm hastalarıma sağlıklı toplardamarlar için neler yapmaları konusunda kısa bilgileri her görüşmemde veriyorum. Çünkü, yaşam rutininiz içerisinde yaptığınız ufak değişiklikler, kronik toplardamar hastalığı ve onun önlenmesine büyük katkılar sağlamaktadır.

2 – Sadece Örümceksi (Spider) Toplardamarlarım Var, Varis Tedavisi için Ultrasonografi (Doppler) İncelemesine Gerek Var Mı?

Bu sorunun her hasta için kısmen farklılık gösterebilse de genel olarak EVET’tir. Ben, uygulamamda eğer hastanın ciddi yakınması var ve kalıcı bir tedavi istiyorsa (bunun aksini isteyeni nerede ise görmedim) venöz doppler ultrasonografi (renkli doppler ultrasonografi) (duplex) veya ultrasonografi incelemesine kesinlikle gerek olduğunu düşünüyorum.

Örümceksi toplardamarlarr genellikle toplardamardaki sıkıntının olduğu bölgelerde gelişmeye başlarlar. Örneğin, sizin diz veya ayak bileği iç tarafınızda ilk olarak gözlenmeye başlandıysa, büyük oranda sorun büyük Safen veni olarak adlandırılan toplardamardadır. Buradaki yüksek basınç nedeniyle ortaya çıkmışlardır.

Ancak durum her zaman bu kadar açık olmayabilir. Bazen, örümceksi toplardamarlar daha az tanımlayıcı (altta yatan durumu tam olarak gösterememektedir) olurken, skleroterapi tedavisine uygun olabilirler. Eğer varis gelişmiş olan bu toplardamarlar, yakınlardaki daha büyük varisli toplardamarla bağlantılı ise, durum pek iç açıcı olamamaktadır. Bu durumda yapılması gereken ultrasonografik inceleme olup, öncelikli hedef varisli büyük toplardamardır. Aynı buzdağı gibi, sadece tepesini gördüğümüz o buz kitlesinin bir de su altında kalan bölümü var.

Ben burada, Varis Tedavisi ile ilgili en sık sorulan iki soruyu yanıtlayabildim. Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz