Varis ve Kadınlar: Kadınlar, Neden Daha Çok Varis Oluyor?

Tekrar merhaba. Cumartesi günü planlarınıza uygun, sizi fazla sıkmayacak, kısa bir yazı yazdım. Aslında, başlıktan yazı içeriği belli. Varis ve Kadınlar. Kadın hastalarımın, biraz isyan ederek sordukları bir soru bu…. Benim yanıtım da, bu durumu aslında biraz olsun kendilerinin yarattığı şeklinde oluyor.  Yaşantımızda, her kararımızın veya her eylemimizin bedelini ödemiyor muyuz? Gelin, birlikte bu sorunun nedenlerine kısaca bakalım.

Bu kısa yazıyı okumadan önce, eğer varis konusundaki bilgilerinizi biraz güncellemek için, bu yazımı (varis nedir?) okuyabilirsiniz.

Varis ve Kadınlar: Hormonların Etkisi Var Mı?

Kadınlara özel hormonların nerede ise tamamı, maalesef varis ve toplardamar sorunlarının artmasına neden olmaktadır. Özellikle, hormonal açıdan büyük değişimlerin yaşandığı dönemler, örneğin gebelik veya menopoz gibi. Aslında, birçok hastam bu dönemlerde beden ve ruh hallerinde olan değişikliklerden önce bacaklarında ortaya çıkan ince kılcal damarları fark ettiklerini belirtmektedirler. Değişimin yaşandığı o dönemlerde, beklenmedik ruhsal ve bedensel değişikliklerin sonuçları ile uğraşırken bu kılcal damarlara gösterecek ilgi kalmamaktadır. Genellikle benimle yollarının kesişmesi ise, biraz daha ileri bir zamanda olmaktadır. varis ve kadınlar

Varis ve Gebelik: Doğumlar, Neden Oluyor Mu?

Bu blog içerisinde, farklı yazılarımda hep bu konu üzerinde özellikle durdum. Gerçekten, hastalarımın büyük bir çoğunluğunu gebeler oluşturuyor. Varis ve toplardamar hastalıkları sadece gebelikte ortaya çıkmıyor. Gebelik sonrasında, lohusalık döneminde, emzirirken, sonraki gebelikleri planlarken…. hep orada, sadece zamanını bekliyor ortaya çıkmak için. Neyse, kısa bir özet bilgi vereyim gebelik ve varis konusunda. Gebelikte, varisin ortaya çıkmasının en önemli nedeni aslında yok. Çünkü, önemli nedenler var aslında. Birçok neden, farklı derecelerde bu istenmeyen durumun ortaya çıkmasına katkıda bulunuyor. Bunların en başında, bizim kontrol edemediğimiz bir genetik faktörü var. Anne veya baba da varis veya toplardamar rahatsızlığının gözlenmesi, sizde varisin daha yüksek oranda ortaya çıkmasına neden oluyor.

Gebelikte varis ile ilgili bu yazı (gebelikte varis), ilginizi çekebilir.

Varis ve Kadınlar: Gebelikte Ne Oluyor?

Peki, neden gebelik, neden öncesinde değil? İşte bu sorunun yanıtı sonraki nedenleri aslında açıklıyor. Varisin gebelikte ortaya çıkmasının en önemli nedeni, rahim içerisinde bulunan yavrucuğun, sizin omurganızın tam üzerinde orta hatta bulunan ve bacakların her ikisinden gelen toplardamar kanını, kalbe taşıyan ana toplardamara yaptığı baskıdandır. Bu ana toplardamar, adeta yavrucak ile omurganız arasında tost şeklinde sıkılmaktadır. Bunun sonucunda da, bacak toplardamarlarınızda artmış olan basınç nedeni ile, kasık toplardamarlarınızın içindeki ince, narin ve hassas kapakçıklarınız deforme olmaktadır. Sonuç, zaten hareket etmekte zorlanan bir beden de, kanın bacaklardan yerçekiminin etkisi ile ayak tabanına doğru geri kaçması ve artan basınç ile eğri – büğrü yüzeysel damarların ortaya çıkmasıdır. Gebelikte varis gelişimindeki diğer sebeblere bakacak olursak, yavrucağa yeterli oksijen ve besin maddelerinin taşınmasını sağlamak için anne tarafında artmış olan kan hacim miktarı. Evet, yaşantınızdaki en önemli dönemlerden birisinde, aslında tüm evren siz ve yavrucak için çalışıyormuş gibi görünürken, ortaya çıkan bu olumsuzluklar ne diye kendi kendinize sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. Belki de, yaşantımızın özeti aslında ödediğimiz bedeller de gizli, kim bilir.

Varis ve Kadınlar: Menopoz, Ne Kadar Etkili?

Yaşantınızı etkileyen bir diğer önemli dönemdir menopoz. Ortaya çıkacak değişimler konusunda bilgi sahibi olduğunuz, ama biraz heyecan biraz da sıkıntı ile beklediğiniz bir dönemdir. İşte bu dönemde, kadınların en belalı iki hormonu olan östrojen ve progesteron seviyelerinde ani düşüşler ortaya çıkar. Doğa bu, bu iki hormon görevlerini yapmış, ortadan kalkarken yerlerini luteinizan (LH) ve follikül uyaran hormona (FSH) bırakırlar. Menopoz sırasında yaşadığınız, bedensel ve bir o kadar önemli ruhsal değişimlerin nedenleri burada gizlidir. İki hormon çekip giderken, yerlerine gelen diğer iki hormon…. Aslında, onlar hep vardılar bedeninizde…. Ama, harmoni bozulmaya başlıyor bu dönemde… Tıpkı, yaşlılık gibi…. Sonuç ise: menopoz size, sıcak basmaları, halsizlik, depresyon, kemik erimesi ve varis şeklinde kendini gösterir. İşte bu dönemde, hem bedensel hem de ruhsal cephelerde savaşan kadınların bu dertlerini çözme işi, bize düşmektedir. Seçenekler arasında şu an en etkilisi ise, hormon yerine koyma tedavisidir. Eksikliğin saptandığı hormon, tek veya kombinasyonlar şeklinde dışarıdan verilerek ortaya çıkmış olan belirtiler ve bulgular kontrol altına alınmaya çalışılır. Varis ve kadınlar…. bir kısır döngüdür… Bu arada, menopoz ve varis hakkında yazdığım yazıyı (menopoz ve varis) da okumanızı tavsiye ederim.

Gebelik veya menapoz süreçlerini yaşıyan hastalarıma çoğu kez önerdiğim aktiviteler; düzenli bacak egzersizleri yapmaları (blog içerisinde bu konuda yazılarım mevcut), hafif yürüyüş egzersizleri, yüzme ve bisiklete gibi sporlar olmaktadır. Bahsettiğim tüm egzersiz ve sporlar, aslında bacak kan dolaşımı arttırmaya yöneliktir. Eğer bunları yapacak zamanınız yoksa, evde düzenli olarak yapabileceğiniz yoga ile sadece bu soruna çözüm değil, ruhsal iyileşme de sağlarsınız.

Varis ve kadınlar ile olan bağlantısı konumuz idi. Eğer, sizin de varis, ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce, lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz