Varisi Tedavi Etmek ve 7 Yolu

Varisi Tedavi Etmek ve 7 Yolu

Merhaba, varisi tedavi etmek ve 7 yolu hakkında bilgi vereceğim size. Size burada anlatacaklarımın hiçbirisi sihir veya mucizevi yöntemler değil. Ancak, tedavi konusunda etkinliklerinin olduğu, yakınmaları azaltıcı öneriler olarak değerlendirmeniz de mümkün aslında. Evet, varisi tedavi etmenin 7 yolu nedir?

Varis konusunda yalnız değilsiniz

Varis, her toplumda sık olarak karşılaşılan bir durum. Diğer bazı hastalıklarda olduğu gibi belirgin toplumsal gözlenme oran farklılıkları göstermez. Ancak, aşırı kilo, hareketsizlik gibi belli başlı risk faktörlerinin daha fazla gözlendiği ülkelerde doğal olarak daha fazla oranda gözlendiği söylenebilir.

Varis ne sıklıkta gözlenir?

Varis’in ne oranda gözlendiği ile ilgili bir yorum yapmak gerekirse; kabaca 50 yaş üzerinde toplumda %50 oranında gözleniyor denebilir. Başka bir deyişle; 50 yaştan sonra, her iki kişiden birisinde varis gözlenecektir.

Varis kadın cinsiyette, erkek cinsiyete oranla daha fazla gözlense de bunun son yıllarda öyle olmadığını kişisel tecrübeme dayanarak söylemem mümkün. Evet, son yıllarda hastalarımın arasında erkek oranında da belirgin bir artış mevcut.

Şimdi bu kısa girişten sonra, gelelim varisi tedavi etmenin 7 yoluna.

1- Varisi Tedavi Etmek: varis çorapları (diğer adıyla kompresyon çorapları)

varisi tedavi etmek

Varis çorapları; varis tedavisinde sık olarak kullanılmaktadır.

Varis veya diğer adıyla kompresyon çorapları venöz yetmezlik veya varis tedavisinde etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi seçeneklerinin en başında gelmektedir. Özellikle, hastalarımın bana sorduğu varisi yavaşlatabilmek mümkün mü sorusunun da yanıtı varis çorabının tedaviye eklenmesidir diye yanıt veririm.

Varis veya kompresyon çorapları, aslında protez olarak adlandırılan tedavi seçenekleri içerisinde değerlendirilmelidir. Bu nedenle, varis çorabının size konusunda uzman bir hekim tarafından muayeneniz sonrasında verilmesi ve sizin bunu yine bu konuda tecrübeli bir tıbbi cihaz veya ürün satan medikal firmadan almanız gerekmektedir. Unutulmaması gereken en önemli konu, uygun olmayan varis çoraplarının reçete edilmesi veya verilmesine bağlı olarak varis tedavinizin ciddi oranda sekteye uğrayacağıdır. Çoğu hastam bu nedenle, varis tedavisinin ilk 3 ayında tedavilerini tamamlayamamaktadırlar.

Varis çorapları ile ilgili olarak, blog’umun içerisinde farklı yazılarım mevcut. Bu yazıların ilk bölümüne buradan (varis çorapları) ulaşabilirsiniz.

2- Varisi Tedavi Etmek: sıkı ve dar giysilerden kaçının

varisi tedavi etmek

Varis hastalarının, özellikle dar giysi giymek ve kemer kullanımından sakınmaları gerekmektedir.

Varis tedavisinin nerede ise olmazsa olmazı diyebileceğim bir durum bu. Dar, sıkı veya doğrudan toplardamar dolaşımını engelleyebilecek giysilerin kullanımından uzaklaşın. Sık olarak hastalarım, varis çorapları daha yüksek basınçlar uygularken, nasıl oluyor da siz dar giysiler kullanmamamızı öneriyorsunuz diye sorarlar?. Bu sorunun yanıtı çok basittir. Varis çorapları tıbbi birer protez olup, fizyolojik ölçülerde basınç sağlarlar. Bazı bölgelerde çok fazla basınç uygularken aslında diğer bölgelere olan kan akımını sağlarlar. Tersine, dar veya sıkı giysiler ise, her zaman aynı bölgeler üzerine sabit basınç uygularlar. Buna bağlı olarak özellikle yüzeysel toplardamar dolaşımını durdururlar.

 

3- Varisi Tedavi Etmek: skleroterapi (iğne ile tedavi)

Varis ve özellikle kılcal damarların tedavi seçenekleri içerisinde yer alan skleroterapi yönteminde kılcal damar içerisine ince bir iğne yardımı ile damar büzücü (sklerozan) madde verilir. Buna bağlı olarak, yüzeysel kılcal damar büzüşerek, zaman içerisinde ortadan kalkar. İyileşme süresi, kişisel farklılar gösterse de yaklaşık olarak 6 – 8 hafta kadar sürmektedir.

Skleroterapi yöntemi ile tedavinin, diğer yöntemlerde de olduğu gibi farklı riskleri mevcuttur. Bu risklerin tedavi öncesinde bilinmesi önemlidir.

Skleroterapi tedavisi sonrasında, yaklaşık olarak 10 – 15 gün süre ile varis çorabı giyilir. Varis çorabı, tedavi sonuçlarının daha iyi olması açısından oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Skleroterapi konusunda blog içerisinde farklı zamanlarda yazmış olduğum yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

4- Varisi Tedavi Etmek: endovenöz ablasyon işlemleri

Varis tedavisinde, güncel tedavi seçeneklerine her gün yenisi eklenmektedir. Son yıllarda, özellikle orta veya büyük çaplı varislerin tedavisinde endovenöz ablasyon yöntemleri son yıllarda artan oranda ilgi görmektedir. Endovenöz ablasyon yöntemleri minimal invaziv tedavi yöntemlerinden olup, yakın zamanda super yapıştırıcı (tıbbi yapıştırıcı, medikal yapıştırıcı) ile evriminde bir basamak daha yükselmiştir.

Endovenöz obliterasyon yöntemleri sayesinde, varis tedavisi daha kısa sürelerde yapılabilmekte, hastalar günlük aktivitelerine daha hızlı ve daha da önemlisi çok etkilenmeden dönebilmektedirler.

Endovenöz obliterasyon veya tedavi yöntemleri ile ilgili olarak, blog içerisindeki yazılarıma buradan (endovenöz tedavi yöntemleri) ulaşabilirsiniz.

5- Varisi Tedavi Etmek: filebektomi

Varis tedavisinde, diğer bir seçenek olarak oldukça sık kullanılan filebektomi yöntemi, aslında küçük bir cerrahi kesi ile toplardamar yumağının çıkarılmasıdır. Bu işlem, çoğu zaman endovenöz tedavi yöntemleri ile beraber kullanılır.

Lokal anestezi altında yapılan bir işlem olup, dikkatli ve özenli olarak yapıldığında etkili bir tedavi seçeneğidir.

Günümüzde, cerrahi aletlerin daha da ufalmasına bağlı olarak, küçük kesilerden, mini filebektomi adı verilen yöntem ile de yapılabilmektedir.

6- Varisi Tedavi Etmek: sağlıklı beslenme ve alışkanlıklar edinme

Tüm hastalıklarda olduğu gibi varis veya venöz yetmezlik için de, beslenme, egzersiz ve alışkanlıklar önemli bir yer tutar. Özellikle genetik geçişin önemli bir rol oynadığı bu hastalıkta, hareket etmek, baldır kas pompasının aktif şekilde kullanımı, ileride gelişebilecek yüzeysel toplardamarların veya varisin önlenmesinden etkilidir.

Bol hareket etmek, merdiven çıkmak, yüzmek, plates yapmak venöz yetmezlik ve varise bağlı yakınmaların azaltılmasında oldukça etkili olan seçeneklerdendir.

Yüksek oranda oksidan maddeler içerdiği bilimsel olarak ispatlanmış olan sigara ve tütün içeren ürünlerin tüketilmemesi oldukça önemli bir ayrıntıdır.

7- Varisi Tedavi Etmek: uygun pozisyonları belirlemek

Varis bir toplardamar hastalığı olup, aslında toplardamar içerisinde bulunan kanın yerçekimi ile olan savaşı da diyebiliriz. Bu nedenle, varis için uygun pozisyon her zaman önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar, bilinenin aksine bacak bacak üstüne atmak varise neden olmazsa da; yüzeysel toplardamar kan akımını doğrudan olumsuz şekilde etkilemesi nedeniyle özellikle venöz yetmezliği veya varisi bulunan hastalarda kesinlikle önerilmemektedir.

Size varis tedavi etmenin farklı seçenekleri hakkında bilgi verdim. Eğer, bu konu ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan adresinden ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce mutlaka bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s.: Kapak görseli, www.freeimages.com dan alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz