Venografi Nedir?

Venografi Nedir?

Merhaba. Günümüzde, toplardamarı (venöz) ilgilendiren endovasküler tekniklerin kullanımında olan artışa bağlı olarak daha sık karşılaştığımız Venografi hakkında size biraz bilgi vermek istiyorum.

Venografi Nedir?

venografi nedir

Venografi, toplardamarın anjiografik görüntülemesidir. Vikipedi

Venografi için, toplardamar anjiografisi demek yanlış olmaz. Gerçekten de, incelenmesi istenen toplardamar içerisine, kontrast adı verilen radyolojik olarak opak (kontrast) bir maddenin verilmesi ile elde edilen görüntülerdir. Opak madde, incelenmesi istenen toplardamarın yapısı hakkında bize bilgi verir.

Venografi, özellikle derin ven trombozu (derin ven trombozu belirtisi nedir?) tanısının konulması açısından oldukça değerli bir testtir. Venografi özel donanım gerektirdiği için, anjiografi veya radyoloji ünitelerinde floroskopi cihazı yardımı ile yapılır. Floroskopi ile X ışınları, video görüntülerine dönüştürülür. Başka bir deyişle, toplardamarın ardışık görüntüleri oluşturulur.

Venografi Nedir, Nasıl Yapılır?

Venografi, yukarıda da bahsettiğim gibi anjiografi veya radyoloji ünitelerinde yapılır. Venografi işlemi işlemin kısa olması ve hastalar tarafından tolere edilebilmesi nedeniyle, lokal anestezi altında yapılır. Başka bir deyişle, işlem sırasında uyanık olursunuz. Çok seyrek olarak (fobi, genel durum bozukluğu) sedasyon gerekebilir.

Venografi incelemesinin yapılacağı toplardamar venöz doppler ultrasonografi (renkli doppler ultrasonografi) ile önceden belirlenir veya işaretlenir. Steril şartlarda antiseptik temizlik ve örtme sonrasında, bu toplardamar içerisine ince bir kateter (plastik borucuk) yerleştirilir. Bu kateter sayesinde, radyolojik olarak opak madde (kontrast) işlem sırasında kolaylıkla toplardamar içerisine verlir. Bazı durumlarda, toplardamarı daha kolay bulmak ve giriş rahatlığı açısından bacağa bir lastik turnike uygulanabilmektedir. Daha sonra, kayıt işlemine geçilir. Bu esnada, floroskopi cihazı kullanılmaktadır. Eğer, inceleme yapılacak bölge, mesela bacak ise, üzerinde bulunduğunuz masa görüntüleme sırasında farklı yönlerde (genellikle aşağıdan yukarı doğru) hareket edecektir. Bu sayede, farklı bölgede bulunan toplardamarların görüntüleri de kayıt edilmektedir.

Venografi işlemi, yaklaşık olarak 30 – 45 dakika arası sürmektedir. İşlemden sonra, toplardamar içerisine konulan kateter (plastik borucuk) çekilir, giriş bölgesine pansuman ve baskılı bandaj yapılır.

Venografi Nedir

Anjiografi Ünitesi

Venografi Sırasında Neler Hissedeceğim?

Venografi, hastalar tarafından kolaylıkla tolere edilen bir işlemdir. İşlem için toplardamar içerisine yerleştirilen kateterin (plastik borucuk) yerleştirilmesi sırasında, çok hafif iğne batması benzeri bir his olacaktır. Bu aşamadan sonra, venografi işlemi ağrısız bir işlemdir. Ancak, özellikle venografi boyası (opak madde, kontrast) enjeksiyonu sırasında başta enjeksiyon bölgesi ve kısa bir süre sonra da tüm vücudunuzda hafif bir sıcaklık hissi oluşabilir. Bu durum, her hastada oluşan bir durum değildir. Yine bazı hastalarda, ağız içerisinde metalik bir tad oluştuğu da belirtilmektedir. Tüm bu durumlar (eğer oluşursa), geçici olup, venografi işleminiz bitmeden ortadan kaybolmuş olacaktır.

Venografiye Neden Gerek Duyulur?

Venografi incelemesi, aslında venöz doppler ultrasonografinin (venöz doppler ultrasonografi hakkında bilmeniz gerekenler) (Doppler ultrasonografi) kullanıma girmesinden önce çok daha fazla kullanılan bir test idi. Daha minimal invaziv (az zarar veren) bir görüntüleme yöntemi olan Venöz Doppler Ultrasonografinin kullanıma girmesi ile venografi kullanım oranları da biraz azalmıştır. Ancak, yine de venografi bazı açılardan daha değerli bir test olarak kullanılmaktadır. Venografinin sık olarak kullanıldığı yerler;

  • toplardamar içerisinde pıhtının yerinin belirlenmesi,
  • varis cerrahisi öncesi toplardamar yapılarının incelenmesi,
  • kanser hastaları için kalıcı ilaç kateteri yerleştirilmesi veya kalp pili takılması öncesi toplardamar incelemesi,
  • hastalıklı toplardamarların tedavisinin planlanması gibi durumlarda venografi inceleme yöntemi tercih edilmektedir.

Venografi İşlemi İçin Ne Yapmalıyım?

Venografi işlemi lokal anestezi altında yapılan bir işlem olmasına karşın, işlem için 2-3 saatlik açlık hali yeterli olup, tavsiye edilmektedir. Venografi işlemi öncesinde, mutlaka doktorunuz ile varsa mevcut alerjik durumunuz, hastalıklarınız ve bunlar için kullandığınız ilaçlar ile ilgili görüşme yapınız. Yanıtlanmasını istediğiniz soruları sorunuz. Derin ven trombozu nedeniyle kullanılan oral antikoagülanlar veya Aspirin kullanımı sık olarak sorulan sorular arasındadır.

Venografi Riskli Bir İşlem Midir?

Venografi işlemi çeşitli riskler içermektedir. Bu riskler, belli hastalık veya hasta grupları için önemlidir. Bunların başında, gebelik gelmektedir. Gebelik hali, gerek floroskopi sırasında verilen iyonize radyasyonun gelişmekte olan fetusa vereceği ciddi zarar ve radyolojik opak maddenin oluşturacağı risklerden dolayı kesinlikle venografik incelemenin yapılmaması gereken bir durumdur.

Benzer olarak, Diyabet (şeker hastalığı) ve böbrek rahatsızlıkları bulunan hastaların, verilecek radyolojik opak maddeye (boya veya kontrast ajan) karşı aşırı duyarlılıkları bulunabilir veya bu madde böbreklerde geçici veya kalıcı hasara neden olabilir.

Allerji öyküsü veya allerjik yapısı (atopik) bulunan kişilerin, verilecek opak maddeye (kontrast) çapraz duyarlılıkları bulunabilir. Bu konuda, mutlaka doktorunuzu bilgilendiriniz.

Bilinen iyot allerjisi bulunan kişilerin, venografi veya benzeri opak madde ile yapılan görüntüleme işlemini yaptırmaları doğru değildir.

Kronik dehidratasyon (susuz kalma) hali bulunan hastaların, venografi işlemini yaptırması böbrekler açısından risklidir. Bu nedenle, venografi işlemi öncesinde (yaklaşık 24 saat öncesinde) günlük ortalama 1.5 – 2 litre su tüketmeye ve bunu venografi işlemi sonrası (24 saat süresince) yapmaya özen gösteriniz. Bu konuda mutlaka doktorunuz ile görüşün, onun tavsiyesi ve kontrolü altında bunu yapınız. Yeterli sıvı tüketimi, böbreklerin opak maddeye (kontrast) bağlı gelişebilecek hasarını en az seviyeye indirir.

Venografi İşlemi Sonrası Derin Ven Trombozu Gelişebilir Mi?

Venografi işlemi sonrasında, seyrekte olsa derin ven trombozu gözlenebilir. Bu durum, verilen radyolojik opak maddenin (kontrast) yapısı ile ilgili bir durumdur.

Yazımın sonuna geldim, venografi nedir? sorusuna yanıt vermek, bildiklerimi paylaşmak istedim. Bu konu ile ilgili sormak istedikleriniz için, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın,

Prof. Dr. Mehmet Ümit ERGENOĞLU

ps: Kapak görseli www.freeimages.com adresinden alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz