Venöz Hipertansiyon

Venöz Hipertansiyon

Hepimiz, varisin ne demek olduğunu biliriz. Ancak, çok azımız toplardamar veya venöz hipertansiyonun ne anlama geldiğini bilir. Bugün, size varis nedenleri içerisinde önemli bir yer tutan toplardamar hipertansiyonundan (venöz hipertansiyon) bahsedeceğim. Venöz Hipertansiyon nedir?

Venöz Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon, kelime olarak yüksek tansiyonu ifade etmek için kullanılır. Genellikle, kalpten kanı vücuda taşıyan atardamarlar için kullanılan bir ifade olmakla beraber, toplardamarlarda artan basınç için de sıklıkla kullanılır. Bu durumda, ifade ettiği damar yapısını veya bölgesini belirtmek için toplardamar ifadesi eklenir. Çünkü, tek başına kullanıldığında, atardamarlarda mevcut olanı ifade etmektedir.

Toplardamarlarda ortaya çıkan hipertansiyon, eğer tedavi edilmezse zaman içerisinde toplardamar içerisinde mevcut olan kanın yer çekimi nedeniyle ayak tabanına geri akışını engelleyen ince kapakçıkların deformasyonuna ve fonksiyonlarını tam olarak yapamamalarına neden olur. Bu durum bir süre sonra döngü halini alır. Fonksiyonlarını yitiren bu kapakçıklar bir süre sonra, tamamen görev yapamaz hale gelirler. Toplardamar içerisindeki basınç yükselir, bu basınç değişikliklerine adapte olmaya çalışan toplardamarlarda eğri – büğrü hal alıp, cilt yüzeyinden daha da görünür bir hal alırlar.

Bu yazım ile yakın bağlantısı olan varis ile ilgili bilgi için, bu yazımı (varis nedir?) okumanızı öneririm.

Venöz Hipertansiyon: Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Toplardamar içerisinde ortaya çıkan bu yüksek basıncın olumsuz etkisi sadece kapakçıklar üzerinde olmamaktadır. Artmış basınç, toplardamar kan akımının dinamik yapısını da olumsuz şekilde etkilemektedir. Kan, akışı yavaşlamış, toplardamar içerisinde yer yer kan göllenmeleri (kanın az ya da hiç akmadığı bölgeler) oluşmaktadır. Artan yüksek basınç toplardamar iç yüzeyindeki hücre fonksiyonlarını da olumsuz etkilemekte, bu bölgelerden doku içerisine sıvı geçmesine izin vermektedir. Bunun sonucunda ise gün sonunda daha da belirgin olan, bacaklarda şişme yakınması ortaya çıkar. Bazı hastalarda semptomların ortaya çıkış sırası değişmektedir. Bazen, ilk belirti toplardamar içerisindeki basınç yükselmesi durumunda künt ağrı iken, bazı durumlarda ise genişlemiş eğri – büğrü yeşilimsi/mor toplardamarların erkenden gözlenmesi olabilmektedir. Ancak eninde sonunda hissedilen, ağırlaşmış ve koyacak yer bulunamayan bacaklardır. Bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu, bu konuda uzman bir kalp ve damar cerrahi uzmanına muayene olmaktır.

Size, bir varis nedeni olarak Venöz Hipertansiyon ile ilgili bilgi vermek istedim. Eğer, sizde benzer yakınmaları olan milyonlarca kişiden biri iseniz, varis, ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz