Venöz Ülser: Sprey Tedavisi Etkili Mi?

Venöz ülser, diğer adıyla varis yarası; maalesef kronik venöz yetersizliğinin son dönemlerine doğru karşımıza çıkan bir durum. Bugün, venöz ülser (yaraların) sprey ile tedavisinden bahsetmek istiyorum size.

Venöz Ülser veya Varis Yarası 80 yaşın üzerinde, her 50 kişiden, 1’sinde gözlenen bir durum

Aslında, bu tedavinin temeli 2012 yılına dayanıyor. The Lancet, dergisinde yayınlanan makale, venöz ülser tedavisinde belki de yeni bir tedavi yönteminin kapısını aralıyor. The Lancet’te yayınlanan bu tıbbi araştırmanın özeti, ilginizi çekerse buradan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle, halen bu çalışmanın klinik bir çalışma olduğunu ve henüz daha tamamlanmadığını belirtmek isterim. Mevcut ilacın adı bile henüz konulmamış, HP802-247 gibi bir adı var. Ancak, çalışmanın final sonuçları yakın zamanda (2016 yılında) ortaya çıkacaktır. Açıkcası ben, sabırsızlıkla bekliyorum.

Venöz Ülser Neden Olur?

Genellikle, kronik venöz yetmezlik, toplardamar içerisinde pıhtı nedeni ile tıkanma veya yine toplardamar içerisindeki kapakçıkların tam olarak fonksiyonlarını yapamamaları sonucunda ortaya çıkar. Hastalık, bacak toplardamar sistemlerinin tamamını etkileyen kompleks bir durumdur. İleri safhasında, toplardamar içi kan basıncı artar ve bacakta ödem, hemosiderin adı verilen pigmentin deri içinde toplanması durumlarına neden olur. Toplardamar içerisindeki kan akımının yeniden düzenlenmesini sağlamak amacıyla günümüzde farklı teknikler uygulanmaktadır. Ancak, bunların hiçbirisi, gerçek anlamda doğrudan venöz ülserin (varis yarası) iyileşmesini etkilemektedir.

venöz ülser

Varis Yarası (Venöz Ülserler)

Günümüzde uygulanan standart tedaviler ile (enfeksiyon kontrolü, yara bakımı, yüksek basınçlı varis çorapları), bu yaraların ancak %30 – %75’i tam olarak iyileşebilmektedir. Geri kalanları, kronik ve iyileşmeyen yara olarak kalmaktadır. İleri yara bakım teknikleri dahil olmak üzere, deri greftleri uygulamalarının tamamı tatminkar bir sonuç sağlamaktan halen uzaktır.

Venöz Ülser: Kök Hücre Tedavisi

İnsanın kendi hücrelerinden hazırlanan bu sprey sayesinde, venöz ülser hastalarına bir umut doğmuştur. Amerika Birleşik Devlet’lerinde, Texas’ta geliştirilen bu ürünün içinde aslında kendi hücrelerimiz bulunmaktadır. Özel olarak hazırlanmış bir karışım içerisinde tutulan kendi hücrelerimiz (fibroblast ve keratinosit), venöz ülserin bakımı sırasında uygun bir zamanda sprey olarak dışarıdan uygulanmaktadır. Bu sayede, yara bölgesinde yara iyileşmesini uyarmakta ve doku yenilenmesini hızlandırmaktadır.

Dediğim gibi, halen test aşamasında olan bir ilaç. Halen, Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada da denenme sürecinde. Erken dönemde elde edilen veriler ışığında, 12 haftalık sprey uygulaması ile 2 – 12 santimetrekarelik bir venöz ülser alanının, %60 – %70’i kapanabileceği belirtilmektedir. Gerçekten, umut verici gibi görünüyor.

Eğer, sizin de varis, ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Bir Yanıt

  1. salih

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz