Abdominal Aort Anevrizması: Rüptür Engellenebilir Mi?

Abdominal Aort Anevrizması Rüptür Engellenebilir Mi?

Merhaba. Günlük gıda tüketimimiz içerisinde, sebze ve meyvelerin önemini yadsımak mümkün değil. Belli sebze ve meyve gruplarının kanser önleyici etkileri, sağlıklı olmak ve uzun yaşam süresi üzerine olumlu etkileri mevcuttur. Özet olarak, sağlıklı yaşamanın olmazsa olmazıdır, sebze ve meyveler. Abdominal aort anevrizması ve meyve tüketimi neden önemli

Yakın zamanda yapılan bir bilimsel çalışmaya göre; sebze ve meyveler kronik hastalıkların önlenmesinin yanı sıra, aynı zamanda abdominal aort anevrizması (AAA – karın içi aort damarı balonlaşması) gelişim riskini de azaltmaktadır. Abdominal aort anevrizması, diğer adıyla karın içi aort balonlaşması, 60 yaş üzerinde %5 – 7 oranında gözlenen ve daha çok erkekleri etkileyen, ileri derecede genişlediğinde öldürücü olabilen bir durumdur. Ölüm riski, genişlemenin boyutu ile paralel olarak artmaktadır. Bu durum, karın içinde daha çok böbrek atardamarlarının ayrım noktasının altında gelişmektedir. Karın içinde, potansiyel mesafenin fazla olması nedeniyle erken dönemde tanı koymak birçok hasta için oldukça zordur. Bu nedenle, karın içi balonlaşma süreci yavaş bir şekilde ilerleyerek yırtılma (rüptür) boyutuna dikkat çekmeden, tanı konulamadan gelebilmektedir.

Abdominal aort anevrizması, rüptüre (yırtıldığında) olduğunda, ölüm riski oldukça yüksektir

Abdominal aort anevrizması, yırtıldığında oldukça ölümcül seyreder. Genellikle, rüptür sonrası hastaların büyük bir bölümü kaybedilir. Abdominal aort anevrimasının erken tanısının konulabilmesi, rüptüre bağlı ölüm riskini azaltmak açısından çok önemlidir. Bu nedenle, risk altında bulunan hastaların; belli aralıklarla, muayene edilmeleri gerekmektedir.

abdominal aort anevrizması rüptür engellenebilir mi

Abdominal Aort Anevrizması

İsveç’li araştırmacılar, meyve ağırlıklı beslenenlerde; abdominal aort anevrizması gelişim ve rüptür riskinin daha düşük olduğunu ortaya koymuşlardır

Yakın zamanda, tıbbın en prestijli dergilerinden birisi olan Circulation’da İsveç’li araştırmacılar tarafından, yaşları 46 ile 84 arasında değişen, 80000 hastanın, 13 yıllık takipleri sonucunda, günde iki porsiyondan daha fazla meyve tüketenlerde, tüketmeyenlere göre %25 daha az oranda abdominal aort anevrizması gözlendiği ortaya çıkmıştır. Benzer olarak, rüptür oranlarında da bir porsiyon veya daha az meyve tüketenlere göre %43 daha az oranda rüptür gözlendiği rapor edilmiştir. Çalışmaya, buradan ulaşabilirsiniz.

Meyve ağırlıklı beslenmek, damar hastalıklarının gelişim riskini azaltmaktadır

Özellikle, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek, vasküler hastalık gelişim riskini doğrudan azaltan bir durum olarak gözükmektedir. Benzer etki, kolesterol değerlerinde de yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

1600 kalorilik bir diyet içerisinde, 4 porsiyon meyve tüketilmesi, 2000 kalorilik bir diyet içerisinde ise 4 – 5 porsiyon meyve tüketilmesi, Amerikan Kalp Sağlığı Derneği tarafından da önerilmektedir.

Meyve tüketimi ve antioksidan etkileri

Meyve tüketiminin, abdominal aort anevrizmaları üzerindeki etkilerinin, süper meyvelerin içerdikleri antioksidanlar aracılığı ile olduğuna inanılmaktadır. Bu antioksidan maddeler, belki de karın içerisinde bulunan aort damarı üzerine binen yükü azaltıcı bir etki göstererek, inflammasyonun gelişimini engellemektedir. Bu konu ile ilgili olarak, çalışmalar devam etmektedir.

Meyvelerin olumlu etkilerinin tersine, sigara ve tütün ürünlerinin tüketimi de antioksidan mekanizmaları olumsuz yönde etkilemektedir. Abdominal aort anevrizması bulunan hastaların, bu nedenle sigara içmemeleri önerilmektedir.

Sigara, erkek, 65 – 75 yaş aralığı

Eğer sigara içen, 65 – 75 yaş aralığında bulunan bir erkek iseniz; size önerim en azından bir kere muayene amaçlı, abdominal (karın içi) ultrasonografi yaptırmanızdır. Basit, zararsız ve hızlı bir tanı yöntemi olan abdominal ultrasonografi sayesinde, abdominal aort anevrizmasının tanısı erken dönemde konulabilmektedir.

Bu konuda, yazılacaklar çok fazla. Ancak, daha uzun yazmak ve sizi sıkmak istemiyorum. Abdominal aort anevrizması ile ilgili, site içerisinde konu ile ilgili bilgi alabileceğiniz, farklı yazılarım mevcut.

Eğer, sizin de damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz