Aralıklı Oruç ve Kalp Koruyucu Etkisi

Aralıklı Oruç ve Kalp Koruyucu Etkisi

Merhaba, size aralıklı oruç ile uzunca bir süredir yazı yazmadığımı, paylaşım yapmadığımı fark ettim. O halde, başlayalım. Konu “aralıklı oruç” tabii ki, ama bu sefer paylaşacağım benim de yakından etkilerini takip ettiğim kalp ile aralıklı oruç bağlantısı…

Yazıma konu olan makale 2017 yalına ait bir makale. O zaman, aralıklı oruç ile kalp yetmezliğinin önemli nedenleri arasında yer alan ve doğrudan kalbin kas kitlesinin hasarlanması ile seyreden “kardiyomyopati” adı verilen durum arasındaki ilgiye yoğunlaşmışlar. İlginç geldi, bakış açısı konu seçimi. Sizinle paylaşmak istedim… Kendi yorumumu da katarak başlayalım…

Beslenme yöntemleri arasında günlük kalori kısıtlamasının etkileri konusunda farklı yayınlar olmasına karşın; aralıklı orucu bizzat yaklaşık 2 yıldan fazla bir süredir uygulayan birisi olarak öncelikle bu yazıda olumsuz etkileri ile ilgili bir yorum veya bilgi paylaşımı yapmayacağım. Gerçekten de aralıklı orucun da içerisinde bulunduğu kalori kısıtlamasının merkez olduğu beslenme yöntemlerinin tamamında fizyolojik olarak bir iyileşme, kronik hastalıklar ve durumlardan uzaklaşma hali gözleniyor. Bu yöntemler içerisinde, aralıklı oruç belki de en kolay uygulanabilen bir yöntem olması nedeniyle son dönemde ön plana da çıktı. 

Aralıklı Oruç

Aralıklı Oruç

Temel olarak aralıklı oruç sırasında, “yeme” ve “yememe” dönem veya saatleri mevcuttur. Yeme döneminde, kalori anlamında “aşırıya kaçmadan” kaliteli kalori almanız önerilmektedir. Bu zorunlu olmayan ama zorunlu seçiciliği yapınca da ister istemez kalori kısıtlamasına gidiyor insan. Şaka bir yana, gardırop ölçünüz değişmeye başlayınca çok daha hızlı ve etkili şekilde kalori kasıtlar hale geçiyorsunuz. Adeta, motivasyon bombası etkisi oluyor. Yeme dönemini takip eden, yememe döneminde ise; kalori anlamında sıfır, insülin salınımını tetiklemeye adeta “boş sıvılar” tüketiyorsunuz. Hatta, bol bol tüketin. Tokluk hissinin devamını sağlamak adına oldukça faydalı, bizzat denendi tarafımdan. Türk kahvesi, çay, kahve, espresso serbest. Ne kadar mı? İstediğin kadar. “sky is the limit” şaka, şaka…

Aralıklı oruç ile ilgili bu kadar ön bilgiden sonra gelelim yazımın esas konusuna, değil mi? Bu arada, eğer aralıklı oruç ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, mehmetergenoglu.com adresinde güzel 2 adet yazım var, okumanızı tavsiye ederim.

Aralıklı orucun, kanser ve kronik hasar ile ilerleyen beyin – sinir hastalıklarının (Alzheimer gibi), metabolik (şeker hastalığı) ve kalp – damar hastalıklarının önlenmesinde etkili olduğu kabul edilmiş durumda. Bahsetmek istediğim bu etkilerin yanında, hem hayvan hem de insan çalışmalarında da gösterildiği üzere “kalbi koruyucu” etkileri üzerine olacak. 

Kalp, beyin ve böbrek bu 3 organ çok ilginç ortak özelliklere sahip. Sahip ama, bir o kadar da aslında bahtsız organlar. Yaklaşık 3-5 dakika aniden ortaya çıkan kansız veya oksijensiz kalma durumlarında maalesef hücresel (tabii ki sonra fonksiyonel) anlamda ciddi derecede hasar alıyor. Bu hasarın kalpte olanı kalp krizi, beyinde olanı felç ve böbrekte olanı ise böbrek yetmezliği ile sonlanır. 

Aralıklı Oruç ve Kalp Krizi

Yapılan hayvan ve insan araştırmaları aralıklı orucun yaşa bağımlı olarak ortaya çıkan kalp hipertrofisi ve kalp yetmezliğini kalp kası seviyesinden başlayarak düzelttiğini ortaya koymuştur. Detaylı bilgi mevcut olmasa da bence bu etki, aralıklı orucun iltihabi olayları sınırlaması ve kontrol altına alması ile bağlantılı olsa gerek.  

Bu durum, kalp boşluklarının toparlanması ve işlevsel olarak kaybedilen fonksiyonların geri gelmesi şeklinde olmaktadır. Moleküler seviyede de olduğu için bu değişimler, farklı mekanizmalarında aynı anda etkilenmesi ve toparlanması mümkün olabilmektedir. Özellikle yaşlanan farelerde bu belirtiler çok daha anlamlı bulunmuşlar Farelerde, antioksidan etki çok daha ön plana çıkmıştır. 

Aralıklı Oruç ve Doksorubisin Kardiyotoksitesi

Doksorubisin, günümüzde kullanılan en güçlü kanser ilaçlarından birisidir. Gücüne karşın, kullanımı etkileyen en önemli faktör kullanım sırasında kalbe verdiği zarardır (Doksorubisin toksisitesi). Aralıklı oruç yapanlar arasında Doksorubisin’in kalbe olan zararı anlamlı oranda daha az bulunmuştur. Başka bir deyişle, aralıklı oruç koruyucu bir etki göstermektedir. Gelecekte kim bilir, belki de kalbe olan bu zararlı etkiyi azaltmak için aralıklı orucu daha fazla kullanacağız. 

Aralıklı Oruç ve Koroner Arter Hastalığı Risk Faktörleri

Aralıklı orucun, kan basıncı, kalp atım hızı ve insülin seviyelerini düşürücü etkileri olduğu bilinmektedir. Bahsettiğim bu durumlar, koroner arter hastalığı gelişimi içinde önemli risk faktörleri arasında yer almaktadır. Aralıklı oruç yapan şişman kadın ve erkeklerde; vücut ağırlığı, bel çevresi, yağ miktarı, LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerinde belirgin azalma gözlenmiştir.  

Bu konu ile ilgili sorularınız için bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, lütfen sorularınız sormadan bilgilendirici açıklama yazımı buradan okumanızı rica ediyorum.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Yazının doi’si: 10.4172/2376-0311.1000138