Arnica Montana ve Varis Tedavisi

Bugün yine size bitkiler ve tedavide kullanımı ile ilgili bir yazı sunuyorum. Kendisini, klinik pratiğimde uzun süre kullandım. Hastalarımın üzerinde istenen etkiyi sağladığını düşündüğüm bir tedavi seçeneğidir. Ancak, burada ve blog’da hep belirttiğim gibi önerdiğim tedavilerin tamamı klinik tecrübelerime dayanmaktadır. Hastalar arasında etki ve sonuçlar açısından da farklılıklar olabileceğini unutmayın. Arnica Montana ve Varis Tedavisi

Arnica Montana

Arnica Montana ve Varis Tedavisi

Arnica Montana

Arnica Montana Avrupa’da dağlarda oldukça sık karşılaşılan, papatya benzeri bir bitkidir. Ağrı ve inflammasyon adı verilen iltihabi durumun tedavisinde uzun süreden beri kullanılmaktadır. Bu bitkinin ağızdan alınması, zehirlenmelere neden olabileceği için, daha çok ciltten uygulanan topikal dediğimiz formları kullanılmaktadır. A.B.D.’de yapılan bir inceleme; kas ve eklem ağrıları, şişlikler ve morarma için evlerde en çok kullanılan ürün olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Arnica Montana ve Varis Tedavisi: Varis Tedaviniz Sonrası Morarmalar

Arnica Montana, özellikle varis ve toplardamar uygulamaları sonrasında ortaya çıkan geçici morluğun tedavisinde etkilidir. Arnica Montana Ekstresi, içerdiği polisakkaritler nedeniyle fagositozu arttırarak, doğal hücrelerimizden olan beyaz küre hücrelerimizin yabancı partikülleri, hücre artıklarını ve mikroorganizmaları hızlıca yok etmesini kolaylaştırır. Bu sayede, oluşan morluk kolayca yok olur. Ayrıca içeriğinde bulunan Helenalin’in anti-inflammatuar (iltihabi olayı durdurucu) etkisi bulunmaktadır. Şişliğin azalmasında Helenalin’in etkisi olduğu düşünülmektedir.

İçeriğinde bunca etkili maddenin olduğu Arnica Montana kremi, cilt bariyerinin bozulduğu durumlarda, açık yaralara veya müköz membranlara uygulanmamalıdır. Günümüzde varis ve toplardamar cerrahisi minimal invaziv adı verilen nerede ise kesinin bulunmadığı durumlarda Arnica Montana krem uygulaması kontrollü olarak yapılabilmektedir. Özellikle, skleroterapi (sıvı veya köpük) sonrasında kolayca uygulanabilmektedir. Varis çorabının giyilmesinden hemen önce ve akşam çorabın çıkarılmasından hemen sonra, Arnica Montana kremi morarmanın olduğu hassas bölgelere yumuşak masaj ile uygulanabilir. Papatya benzeri bitkilere allerjisi olanların dikkatle kullanmasını öneririm, bitkinin kendisi papatya türünden gelmektedir.

Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz