Bacak Ağrısı

Bacak Ağrısı

Yaşamımız süresince, yürürken ortaya çıkan bacak ağrısına neden olabilecek bir çok durum ile karşılaşırız. Erken yaşlarda bu durum daha çok yaptığımız egzersizlere bağlı kas veya eklem bölgelerinden köken alır. İleri yaşlarda bu ağrılar çoğu zaman herhangi bir egzersiz yapmadan ortaya çıkar. Bununla birlikte, bazen de bir yere normal tempoda yürürken ortaya çıkıp, bizi durmaya, kısa süreli dinlenmeye zorlar. İşte, Claudicatio Intermittent, veya aralıklı topallama adı verilen ve periferik atardamar hastalığının (PAH) öncü belirtisi olan bu durumdan bugün biraz bahsetmek istiyorum. Bacak Ağrısı

Bacak Ağrısı Nedeni: Periferik Arter Hastalığı (PAH) Nedir?

PAH, aslında bir çeşit ateroskleroz, veya bilinen diğer adıyla damar kireçlenmesi durumudur. Atardamarların içerisinde, kan akışını kısıtlayan kolesterol/yağ plaklarının yerleşmesi sonucunda oluşur. Ateroskleroz, sadece PAH nedeni olarak değil, aynı zamanda kalp krizi ve felç nedeni de olduğu için çok daha önemlidir. PAH’da atardamar kan dolaşımı kısıtlandığı için, bacaklarda yürümekle ortaya çıkan, dinlenme ile ortadan kalkan bir ağrı oluşur. Zaten, latince bir terim olan Claudicatio, aralıklı topallama demektir.

bacak ağrısı

Periferik atardamar hastalığı, bacak ağrısı nedenleri arasındadır.

Yaşlanma süreci içerisinde, vücudumuz dışarıdan besinlerle alınan ve iç ortamda kendimizin ürettiği bir çok madde ile başa çıkmakta zorlanmaya başlar. Bu durum çoğu zaman, vücudumuzda yağ, kolesterol, kalsiyum birikmesine ve plak oluşumlarına neden olur. Bu durumu daha da kötüleştiren diğer faktörler ise sigara içme, şeker hastalığı ve yüksek tansiyondur.

PAH olan birçok hasta aslında durumlarından haberdar değillerdir. Çoğu zaman, aralıklı topallama ilk belirti olarak karşımıza çıkar. Detaylı bir hasta öyküsü bu durumu kolaylıkla ortaya çıkarır. PAH şiddetlendikçe, durum daha da kötüleşir, ayak parmaklarında ağrı hissedilir. Bazı hastalar ise, baldır kaslarında bir zayıflamadan bahsederler. Zaman içerisinde hastalığın ilerlemesi ile, ayak tabanında iyileşmeyen yara (ülser) gözlenir.

PAH tanısı aslında detaylı bir öykü ile konulur. Daha sonra yapılan testler ile tanı doğrulanır. Tanı konulmasında, altın standart olan test ise, periferik anjiografidir. Bu tanı yöntemi ile, hastalıklı atardamar içerisine verilen özel bir madde (kontrast) ile atardamar hastalığının tüm detayları ortaya çıkarılmaktadır. Bugün bu yöntemin farklı çeşitleri (bilgisayarlı ve magnetik rezonans, dijital) kullanılmaktadır. Her yöntemin, diğerine göre farklı avantaj ve dezavantajları mevcuttur.

PAH tedavisinde en temel nokta, tanı konulur konulmaz sigara içiminin durdurulmasıdır. Eş zamanlı olarak, düzenli egzersizlere başlamak, kollateral adı verilen yan damarların gelişmesine fayda sağlamaktadır. Doymamış yağların ağırlıklı olduğu bir diyet düzenlemesi hastalığın hızını kesmede etkili olmaktadır. Ayrıca, yüksek tansiyonunun ve kolesterol seviyelerinin kontrol altına alınması için, diyet düzenlemesinin yanında ilaç tedavisi başlanması gerekebilir. İlerlemiş hastalarda, minimal invaziv yöntemlerden olan balon anjioplasti, stent veya cerrahi tedavi uygulanması planlanabilir.

Bacak ağrısı; aslında üzerinde çok konuşulacak, yazılacak bir konu. Eğer, bacaklarınızda ağrı, benzer yakınmalar mevcutsa veya damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz