Bacak Bacak Üstüne Atmak Varise Neden Olur Mu?

Evet, eski soruyu yeniden soruyorum; Bacak bacak üstüne atmak varise neden olur mu?

Yakın zamana dek bu sorunun yanıtı EVET idi. Ancak, son zamanlarda yapılan çalışmalar bunun tersinin doğru olduğunu ortaya koymuştur.

Gelin, biraz derinlere doğru inelim isterseniz….

Bacak Bacak Üstüne Atmak Varise Neden Olur Mu?

Journal of Blood Pressure Monitoring dergisinde yayınlanan bir makale bilinen herşeyi alt üst edecek gibi. Makaleye göre, bacak – bacak üstüne atmak veya oturuş şekliniz ile varis arasında bir bağlantı mevcut değil. Ancak, ilginç olarak çalışma bacak – bacak üstüne atanlarda kan basınç değerlerinde % 2 – 7 arasında bir artış gözlendiğini ortaya koymuştur.

Bacak – bacak üstüne atmak, erken dönemde etkili değil iken, uzun süre bu pozisyonda oturmak, hareket etmediğimiz için sorun yaratmaktadır. Bacak – bacak üzerine atmak, esas olarak kalça eklemine yük bindirmekte, ve ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu pozisyonda oturmak birçok insan için aslında başlarda oldukça da zordur, hatta farkına varmadan çoğumuz rahat ettiğimiz pozisyonu yaratırız. Yarattığımız bu pozisyondan da daha ileri dönemlerde vazgeçmek çok kolay olamamaktadır.

Bacak - Bacak Üstüne Atmak

Bacak Bacak Üstüne Atmak Varise Neden Olur Mu

Eğer uzun süre, aynı pozisyonda oturarak çalışmak zorunda iseniz, size önerimiz masa başında ufak düzenli egzersizler yaparak, bacak toplardamarlarınızda dolaşımı sağlamanızdır. Mesela, masa altında bacaklarınızı düz uzatın, yerden 25 – 30 cm kaldırın. Ayaklarınız havada, düz pozisyonda iken, ayak bileklerinizden bacaklarınızı yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin. Baldır bölgenizin kasılıp gevşediğini hissedeceksiniz. Eğer bunu görürseniz, hareketi doğru yapıyorsunuz demektir. Bu sayede, baldır kasları içerisine yerleşmiş olan toplardamarlarımızda sağlıklı kan akışı dinamik bir şekilde sağlanacaktır. Çoğumuz çalıştığımız ortamda iken zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmayız. Bu durum özellikle, masabaşında konsantre olduğumuz bir işi yaparken dah da belirgindir. Bu nedenle, bir hatırlatıcı uyarısı ile saat başı bu hareketleri düzenli olarak yapmak damar sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

Özetlemek gerekirse, bacaklarımızda aslında varis yapan durum bacak – bacak üstüne atmaktan daha çok, masabaşında hareketsiz olarak uzun süre çalışmaktır. Bu nedenle, bacaklarınızı dinleyin, onlara kulak verin ve hareket edin.

Evet, Bacak Bacak Üstüne Atmak Varise Neden Olur Mu? sorusuna yanıt vermeye çalıştım. Eğer, sizin de varis, ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce, lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz