Bacak Boyu Neden Önemli?

Bacak boyu neden önemli?

Bacaklarımız; vücudumuzun talihsiz organları… Düşünsenize, emeklememizin bittiği günden başlayarak, bir ömür boyu bizi taşıyan ve kalçamızdan ayak parmaklarımıza kadar 60’dan fazla kemiği içeren bahtsız organımız… Hayat boyu yaşamak zorunda olduğu bu kadar talihsizliğin yanında, bacaklarımız erkek ve kadın için halen bir cazibe merkezi konumundadır. Orantılı bacaklar kıskandıracak derecede ilgimizi çekerken, bu ilginin dışında aslında bacaklarımız sağlığımız hakkında başka ipuçları da verir. Gelin birlikte bunlara bakalım.

Vücudumuzun alt tarafı ve bacaklarımızın zayıflaması, yaşlanma süreci içerisinde karşımıza çıkan bir durumdur. Genellikle, hızlı düşüşün ilk başladığı zaman 40’lı yaşlar olup, en belirgin düşüş ise 60’lı yaşlarda kendisini göstermektedir.

Yaşlanmayı durdurmak bugün tıbbın belki de en fazla kafa yorduğu durumların başında gelmektedir. Şu ana dek, somut bir sonuca ulaşılamadı (Mars’ta su bulunması belki de güzel bir başlangıç olabilir). Ancak, belki de bacaklarımızın bize söylediklerine odaklanarak, günlük yaşantımızı ciddi anlamda etkileyecek performans kaybı yaşamadan yaşamımızı sürdürebiliriz.

Kısa Bacak ile Beraber Vücudun Üst Bölgesinin Uzun Olması

Biz bu durumu “uzun torso” olarak tanımlarız. Tam olarak aslında söylemek istediğimiz şey; son kaburganın bulunduğu seviyeden – kalça kemiğimize kadar olan mesafenin 10 santimetreden uzun olduğu ve aynı zamanda diz – ayak bileği mesafesinin diz – kalça mesafesinden kısa olduğu durumları ifade ederiz. Bakınız aşağıdaki resim.

Güzel BacakAslında bu durum özellikle, ağırlık merkezinin yere yaklaşması nedeniyle koşucular için avantajlı bir durumdur. Bu sayede, oldukça hızlı bir şekilde yön değiştirmeleri mümkün olmaktadır. Ancak, gerçek hayatta bu duruma pek ihtiyaç duyduğumuz söylenemez. Hatta, daha da kötüsü, bu durum; artmış kalp hastalıkları riskini de beraberinde getirmektedir. 2001 yılında, Epidemiyoloji Derneği dergisinde yayınlanmış olan bir bilimsel çalışmaya göre; vücudun üst yarısının birbiriyle aynı olduğu erkeklerde; bacak boyundaki ortalama her 2.5 santimetre’lik kısalma, koroner arter hastalık riskini %10 oranında arttırmaktadır. Bu çalışma bize aynı zamanda boyumuzun en önemli parçasını oluşturan bacak boyunun insülin direnci ve koroner arter hastalığı ile olan ilişkisini de ortaya koymuştur. Çalışmanın PDF’sine ulaşmak ve daha detaylı olarak incelemek isterseniz link burada.

Uzun Bacaklar

bacak boyu neden önemli Kadın ve erkek için uzun bacaklara sahip olmak, hep çok cazip olmuştur. Hatta, bilinç altında uzun bacaklar ile iyi beslenme ve doğurganlık arasında bir bağlantının olduğu kanısı hakim idi. Aynı zamanda, bilimsel olarak bu durum için bir gizem durumu söz konusu idi. Ancak, 2008 yılında yapılan bir çalışma bu gizemi çözdü. Bilimsel olarak, kadınlarda ergenliğe erişildiğinde uzaması duran bacakların uzun olmasının yeterli beslenme üzerine olumlu etkilerinin olduğu ve bununda doğurganlığı etkilediğini ispatlanmıştır. İlgili bilimsel yazının, özetine buradan ulaşabilirsiniz.

Kalın Bacaklar – Bodur Bacaklar

Kalın BacakKısa veya kalın bacaklar sadece fiziksel anlamda ciddi bir sorun olmakla kalmaz, aynı zamanda karaciğer hastalığının da bir belirtisi olabilir. 2008 yılında, yapılmış olan bir bilimsel çalışmanın sonuclarına göre; bacak boyu 50 – 75 santimetre arası olan kadınlarda, karaciğerin en önemli dört enzim (alanin aminotransferaz – ALT, gamma glutamiltransferaz – GGT, aspartat aminotransferaz – AST ve alkalin fosfataz – ALP) değerlerinin yüksek olduğu ve bunun karaciğer hastalığını yansıttığı ortaya çıkmıştır. Bu çalışma aynı zamanda, çocukluk dönemindeki beslenme alışkanlıklarının yetişkin dönemde karaciğer rahatsızlığına neden olduğunu da desteklemektedir. Bu çalışmaya ait özete buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer şekilde, 2006 yılında yapılmış olan bir çalışmada bize; kısa bacaklı olan bireylerin %20 oranında daha fazla tip 2 Diyabet gelişim riski altında olduklarını ortaya koymuştur. Eğer ilgilenirseniz, bu çalışmanın da PDF’sine buradan ulaşabilirsiniz.

Bodur Kalçalar

Bodur Bacakİnce ve çekici kalçalara sahip olmamak kadınlar açısından biraz üzücü bir durum olsa da; sağlıklı ve uzun yaşamanın belki de anahtarıdır. 2009 yılında yapılan bir bilimsel çalışma, uyluk çapının 60 santimetre civarında olduğu bireylerde erken ölüm veya kalp hastalığı riski daha ince uyluk çapına sahip olanlara göre daha az oranda gözlenmektedir. Yazının özetine ilgilenirseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Ağrılı Bacaklar

Bacak ve Mahşerin Dört AtlısıYürürken, merdiven çıkarken veya herhangi bir egzersiz sırasında özellikle uyluk ve baldır bölgesinde ortaya çıkan ağrılarınız mı var? Atardamarlarınız içerisindeki kan akımının dokulara ulaşmasını engelleyen ve tıkayıcı periferik arter hastalığı adı verilen bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Tıkayıcı periferik arter hastalığı için risk faktörleri arasında, daha önceden de bahsettiğim “Mahşerin Dört Atlısı; sigara içmek, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol” bulunmaktadır. Eğer, bu yakınmalar ve risk faktörleri sizde de mevcutsa, en kısa zamanda bir kalp ve damar cerrahisi uzmanına muayene olmanızı öneririm.

Bacak boyu neden önemli konulu yazımın sonuna geldik. Eğer, sizin de damar hastalıkları ile ilgili eklemek veya sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan önce bu yazımı okumanızı rica ederim.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s.: Kapak resmi FreeImages/Tibor Szentmarjay’den alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz