Bacak Sağlığı: Sağlıklı Bacaklar İçin Yapılması Gerekenler

Bacak Sağlığı: Sağlıklı Bacaklar İçin Yapılması Gerekenler

Tekrar merhaba! Bugün, blog içerisinde daha önceden bahsettiğim bir konuyu, sağlıklı bacaklar için ne yapmalıyımdan tekrar bahsedeceğim. Tekrar bahsetmemin en önemli nedeni, bu konunun hemen her zaman kolaylıkla göz ardı edilmesindendir. Bacak sağlığı

Günlük hızlı yaşantımız içerisinde bacaklarımıza gereken önemi pek göstermeyiz. Çoğu zaman, bacaklarımızın bizlere verdiği mesajları dinlemez, dinlesek de kulak ardı ederiz. Ancak, aslında bacaklarımızın bize söylemek istediği şeyler, önemli şeylerdir. Tüm yaşantımız süresince, vücut ağırlığımızı her daim taşıyan bu organa gereken ilgiyi gösterelim. Bu konuda, yapmamız gereken, 3 önemli konuyu burada belirtmek istiyorum.

Bacak Sağlığı: Hareket Etmek

Hareket, hareket, hareket….. Evet, hareketsizlik veya az hareket etmenin bedenimizde nelere yol açabileceğini artık duymayan kalmadı. Bacaklarımız için durum farklı değil. Baldır kaslarımızın düzenli olarak çalışması sağlıklı toplardamarlara sahip olmamızın belki de en temel faktörüdür. Kim sağlıklı bacaklara sahip olmak istemez ki? Bu nedenle, gün içerisinde hemen her imkanda hareket etmeliyiz. Eğer, hareket etmeyi unutuyorsak, belki de cep telefonlarımıza birer anımsatıcı koymanın zamanı geldi. Ortalama olarak her saatte, 10 – 15 dakika yürümek gerekiyor sağlıklı toplardamarlara sahip olabilmek için. Ofis ortamında, düzenli hareket etme imkanımız yoksa, o zaman her saat düzenli olarak baldır kas egzersizlerini oturduğumuz yerden yapmalıyız. Bunu yaparak, toplardamarlarımız içerisinde oluşabilecek öldürücü pıhtılaşmanın önüne de geçmiş oluruz. Sonuç olarak, artık hareket etmeliyiz…. Haydi, durmayın, kalkın yerinizden….

Ölümcül bir durum olabilen, kan pıhtılaşması ile ilgili merak ettikleriniz için, bu yazımı (kan pıhtılaşması) okumanızı öneririm.

Bacak Sağlığı: Çok Fazla Alkol ve Şeker Tüketmeyin

Düzenli olarak alkol ve şeker tüketenlerde bilimsel çalışmalar varis ve toplardamar hastalıklarının görülme olasılığının yüksek olduğunu göstermektedir. Alkol ve şeker sadece sağlığımızı toplardamarlar açısından da etkilememektedir. Her ikisi de sağlıklı bir beden için oldukça zararlıdır. Orta yaş üzerinde, tüketim oranları konusunda dikkatli olmamızz gerekiyor.

Bacak Sağlığı: Aşırı Kilo Almayın

Bahsettiğim gibi, bacaklarımız hayatımız boyunca bizim yükümüzü taşır. Aldığımız her ekstra kiloyu yine onlar taşıyacaktır. Bu nedenle, bacak ve toplardamarlarımıza ekstra bir yük vermek istemiyorsak, diyetimize dikkat etmeliyiz. Egzersiz programı ile sağlıklı kilolara dönmek iyi bir başlangıç olabilir.

Unutmayın, sağlıklı bacaklar ile sadece varisten kurtulmuş olmazsınız, aynı zamanda kardiyovasküler birçok hastalığın da önlenmesine yardımcı olursunuz. Bu arada, varis konusunda daha detaylı bilgi mi almak istiyorsunuz; lütfen bu yazıyı (varis nedir?) okuyunuz.

Eğer, sizin de varis, ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz