Bacak Şişmesi

Bacak Şişmesi

Bacaklarım şişiyor, Bacak Şişmesi konusunda ne yapabilirim?

Bu soru ile, diğer konular gibi hemen her gün hastalarım nedeniyle karşılaşıyorum. Çok detaylı bir konu aslında, çoğu zaman hasta muayenesinin, uzun bir bölümünü alabiliyor soruyu tam olarak yanıtlayabilmek. Bu nedenle, burada biraz daha varis ve toplardamar hastalıkları ile ilgili bölümüne değinerek anlatacağım. Haydi gelin Bacak Şişmesi konusunu biraz inceleyelim.

Bacak Şişmesi Nedenleri

Bacak şişmesi; farklı nedenleri olan bir durum. Bu nedenler arasında; şişmanlık, yaşlılık, kalp ve damar hastalıkları, varis ve toplardamar hastalıkları gibi nedenler sıralanabilir. Burada bahsetmek istediğim, varis ve toplardamar hastalıklarına bağlı olan nedenler aslında. Bu nedenler arasında en önemlisi, derin ven trombozu, kapakçıkların zayıflaması veya yetersizliği ile beraber olan varis veya toplardamar yetersizliği bulunmaktadır.

bacak şişmesi

Bacak şişmesi, ciddi durumların habercisi olabilir. ashokorg0 / Pixabay

Daha önceki yazılarımda da hep bahsettiğim gibi, toplardamarların vücudumuzdaki belki de en şansız organlar olduğunu düşünürüm çoğu zaman. Nedenine gelince, sürekli yer çekimi gibi bir sorun ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Bu mücadele de hiçbir zaman ara verme, yavaşlama veya durma şansı yoktur. Eğer bunlar olursa ne olur, işte o zaman bacaklarımız şişer….. Çünkü, gün boyu bacaklarımızda toplanan kan, bir süre sonra doku içerisine sızmaya başlar, ve ödem oluşur. Bu ödem, gün sonuna doğru ortaya çıkması ile birçok diğer nedene bağlı olandan kolaylıkla ayrılır. Çeşitli mekanizmalar aracılığıyla, bu ödem vücut tarafından azaltılmaya çalışılsa da genellikle savaş, kaybedilir ve bacak şişliği daha da artar. Bu durum kronikleşirse, bacaklarımızda cilt altı dokuda sertleşme, ciltte renk değişimi gözlenir. Bu duruma, geceleri artan kaşıntı, kramp bir süre sonra eklenir. Tüm bu belirtiler, birçok diğer hastalıkla da gözlenebilir. Daha da önemlisi, bir çoğumuz tarafından günlük yorgunluğumuzun bir parçası olduğu düşünülerek gerekli ilgi gösterilmez.

Bacak Şişmesi: Cinsiyet, Yaş ve Diğer Faktörler Etkili Mi?

Kadınlar, bacak şişmesinin gözlenmesi açısından, erkeklere oranla daha şansızdırlar. Kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron mevcut durumun kötüleşmesine de kısmen aracılık etmektedir.

Yaş ile, ekstradan aldığımız fazla kilolar da, bacaklara bir yük olmaktadır. Toplardamar sağlığımız açısından, fazla kilolardan yaşlanma nedeniyle belki de erkenden kurtulmamız gerekmektedir.

Eğer, bacaklarımızdaki şişme, derin ven trombozu adı verilen toplardamar içerisinde bulunan pıhtı nedeni ile oluşmuşsa, bu noktada bir kalp ve damar cerrahisi uzmanının desteğine gereksinim duyulacaktır. Bu konuda blog içerisinde detaylı, güzel yazılarım mevcut. Blog içi, arama fonksiyonunu kullanırsanız bu yazılarıma kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sizin için ben bu yazıları bu bağlantıda toparladım.

Bacaklarımızdaki bu şişmenin en baştan belki de azaltılmasında en etkili yol, basit ve hafif egzersizlerin yapılması olacaktır. Bu egzersizler sayesinde, çalışmaya başlayan baldır – kas pompası sayesinde bacak toplardamarlarımızdaki kan akımında bir artış olacaktır. Varis ve venöz yetmezlik yakınmalarının da azaltılmasında etkili olan varis egzersizleri ile ilgili olan yazıma, buradan (varis egzersizleri) ulaşabilirsiniz. Önerdiğim bu egzersizler sayesinde; kan, yer çekimi ile bacaklarınızda göllenmek yerine aktif bir dolaşım ile vücudumuzda dolaşmaya başlayacaktır. Gün içerisinde, bacaklarınızı 3 – 4 kez, 15’er dakika süre ile kalp seviyesinden yukarıda tutabilmek, cidden etkili bir yöntemdir. Ancak, mevcut iş yaşantımızda bunu başarabilmek pek mümkün olamamaktadır. Bu nedenle, çalışan kesim için en uygun aktivite ise, yine her saat başı, yaklaşık 10 kere, ayak parmak uçlarımız üzerinde yükselip – alçalmaktır. Diğer egzersizler arasında, ayak bileğimizi içe ve dışa hareket ettirmek veya sandalye de otururken bacaklarımızı tam düz pozisyona getirerek kalça seviyesinden aşağı ve yukarı kaldırmak bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili detaylı resim ve bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bacak Şişmesi: Varis Çorabı Kullanabilir Miyim?

Bacaklarınızdaki şişmenin, azaltılmasında bir diğer yöntemde kompresyon çorabı adı verilen ve halk arasında ki adıyla varis çoraplarının kullanılmasıdır. Hangi ölçüde ve hangi sıklıkta nasıl kullanılacağı ve bakımının nasıl yapılacağı konusunda, bir kalp ve damar cerrahisi uzmanından destek alabilirsiniz. Yine, blog içi arama fonksiyonunu kullanarak bu konuda yazılmış yazılarımdan da faydalanabilirsiniz. Ancak, size önerim 3’lü bir seri olarak yazdığım varis çorapları ile ilgili yazı dizimin ilk bölümünü buradan (varis çorapları) okumanızdır.

Eğer, sizin de varis, ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz