Bacakta Varis Neden Olur?

Bacakta varis neden olur?

Bu soruyu tahmin ederim, hiç kendi kendinize sormadınız. Neyse, ben sizin için sorup, burada yanıtını vereceğim.

Varis, yetişkinlerin nerede ise %50’sinde bulunan bir hastalıktır. Çoğumuz varis olduğumuzun bile farkında değilizdir. Ortaya çıkan belirtileri ya göz ardı ederiz veya başka hastalıklara yorarız. Hal böyle olunca da varis, gerçekten toplumda daha az sıklıkla görülen bir hastalık halini alır.

Almasına alır da, onun gerçekten var olmadığı anlamına da gelmez bu durum. Ekonomiye olan zararları konusunda daha önceden bir yazı derlemiştim burada.

Peki, hiç düşündünüz mü acaba, varis neden daha çok bacaklarımızda görülür?

Bacakta Varis Neden Olur?

Bu sorunun yanıtı aslında oldukça basittir. Temel olarak, toplardamar kapakçıklarının fonksiyonlarını etkileyen iki faktör mevcuttur. Bunlar;

Vücut Ağırlığı

Bacaklarımız, yaşamımız süresince vücut ağırlığımızı taşıyan “bahtsız” organlarımızdır aslında. Hele de, aşırı kilolu iseniz bacaklarda bulunan toplardamarlarınız (varis’in geliştiği ve ortaya çıktığı damarlar) çok ciddi bir basınç yükü altındadırlar. İşte, bu yük toplardamarların içerisinde bulunan ve çok ince yapıdaki “kapakçık” dokusunun ve sonrasında da damar bütünlüğünün bozulmasına neden olur.

Bacakta Varis Neden Olur?

Protez Venöz Kapakçık

Yerçekimi

Yerçekimi, bacaklarımıza inanılmaz bir güç ile baskı yapmaktadır. Bu durum, maalesef hem otururken hem de ayakta iken gerçekleşmektedir. Baskının büyük çoğunluğu da varis’in geliştiği yüzeysel toplardamarlar da olmaktadır.

Bacak Damarlarının İşi Çok Zor

Eminim, eğer bacaklarda bulunan toplardamarlara bir söz hakkı verilseydi, yaptıkları işi anında bırakıp kaçarlardı. Şaka bir yana, yaşam boyu yerçekimi ve vücut ağırlığı nedeniyle oldukça ciddi yükler altında çalışmak zorundalar.

Bahsettiğim bu faktörler ile beraber zaman içerisinde, yaşlanma sürecinde bacaklarda bulunana damarlarımız, “yaşlanmaya” başlar ve görevlerini yapamaz hale gelirler. İçlerinde biriken kanın yapmış olduğu basınç ile görsel olarak daha belirginleşip, eğri – büğrü görünüm halini alırlar. Bu sırada da bahsettiğim bu değişimlere ek olarak çoğu hastada da; bacakta ağırlık hissi, kramp ve kasılma, aralıklı kaşıntı, bacak huzursuzluğu, şişme gibi belirtilerde eklenmeye başlar. İşte birçok hastam, bu noktada yardım aramaya başlar. Lütfen, siz bu hataya düşmeyin.

Eğer, sizin de varis ve damar hastalıkları ile ilgili eklemek veya sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, öncesinde, lütfen bu konu ile ilgili önemli açıklama başlıklı yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s.: Yazı içerisindeki resim; www.fraunhofer.de adresinden alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz