Derin Ven Trombozu Bitkisel Tedavisi

Derin Ven Trombozu Bitkisel Tedavisi

Derin Ven Trombozu bitkisel tedavisi ile ilgili biraz bilgi vermek istiyorum. Google, aramalarında Ocak 2017 itibari ile yaklaşık 92000 site mevcut. İlk sıraları, bitkisel marketler, şifa marketleri işgal etmiş durumda. Derin Ven Trombozu bitkisel tedavisi, doğru bir uygulama mı? Bitkisel seçenekler, derin ven trombozu tedavisinde kullanılmalı mı? Bu ve benzer sorulara, bu yazımda açıklık getirmek istiyorum.

Derin Ven Trombozu Nedir?

Derin Ven Trombozu ile ilgili yazdığım hemen her yazı içerisinde, Derin Ven Trombozu’nun ne olduğu ile ilgili bir açıklama yapıyorum. Bunun en önemli nedeni, bu hastalık ile ilgili olarak bir farkındalık yaratmaya çalışma isteğimdir.

Derin Ven Trombozu, toplardamar içerisinde kan pıhtılaşması (kan kalınlaşmasına bağlı kan dolaşımının tıkanması) ile seyreden bir hastalıktır. Genellikle, bacak derin toplardamarları tutulmaktadır. Erken dönemde, her hastada belirti vermeyebilir. Ancak, çoğu zaman bacak ağrısı (genellikle baldır bölgesinde) ilk belirti olmaktadır. Ağrıya ek olarak, bacakta şişmesi, morarma da gözlenebilmektedir. Bacak ağrısı, genellikle ayak bileği hareketleri ile belirgin olarak artıp – azalmaktadır. Bacak ağrısı ve şişmeye ek olarak hastalarda aniden başlayan kuru öksürük, nefes darlığı (nefes alamama) da belirtiler arasında yer almaktadır. Derin Ven Trombozu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, lütfen bu yazımı (derin ven trombozu hakkında bilmeniz gereken 6 şey) da okuyunuz.

Derin Ven Trombozu

Derin Ven Trombozu Bitkisel Tedavisi

Derin Ven Trombozu: Kan Pıhtılaşması Neden Önemli?

Derin Ven Trombozu gelişiminde, kan pıhtılaşmasının önemi büyüktür. Hastalığa bağlı belirti ve bulguların şiddeti, oluşan kan pıhtısının boyutu ile nerede ise doğru orantılıdır. Başka bir deyişle, kan pıhtısı ne kadar büyükse (kan pıhtısının parçalanma olasılığı da o oranda artar), Derin Ven Trombozu da o kadar şiddetli olmaktadır.

Derin Ven Trombozu gelişiminde, doğum kontrol hapları ve kullanımı önemli bir risk faktörüdür. Doğum kontrol hapları, kan pıhtılaşmasını doğrudan etkileyen östrojen ve progesteron hormonlarını içermektedir. 

Derin Ven Trombozu’nun gelişmesinde önemli etkisi bulunan kan pıhtısı, ilk başlarda oldukça yumuşaktır. Zaman içerisinde, kan pıhtısı pıhtı içerisinde bulunan protein yapılarda oluşan yapısal değişiklikler ve kanın kalınlaşması nedeniyle sertleşmeye başlar. Sertleşmeye başlayan kan pıhtısının, toplardamar duvarında yaptığı uyarılmaya başlı olarak; bacak adelesinde kasılma ve kramplar gözlenir.  Her derin ven trombozu hastasında olan damar duvarı bozulması bu durumun daha hızlı şekilde gelişmesine aracılık eder.

Son yıllarda, derin ven trombozu tedavisinde artan oranda kullanılan farmakomekanik (kan pıhtısını çözme amaçlı) tedavi yöntemleri genellikle kan pıhtısının sertleşmeye başladığı erken dönemde yüksek oranda etkili olmaktadır. Kan pıhtısının sertleşmeye başladığı dönemde, bu tedavi yöntemleri için kullanılan cihazların sınırları mevcuttur. Farklı yöntemlerin kombine (birlikte) kullanımı farmakomekanik tedavi yönteminin başarısını da arttırmaktadır.

Ancak, akılda tutulması gereken önemli noktalardan birisi de; kan sulandırıcı ilaçlar veya farmakomekanik tedavi yöntemleri (pıhtı eritici ve emici) ile etkin bir tedavinin yapıldığı  dönem de, derin ven trombozu bitkisel tedavisi bilimsel olarak etkinliği ispatlanmış bir tedavi yöntemi değildir. Bu nedenle, derin ven trombozu tanısı konulduğunda öncelikli olarak; profesyonel tıbbi tedavi almanız, hastalığın etkili ve doğru tedavisinin planlanması açısından çok önemlidir.

Derin Ven Trombozu Bitkisel Tedavisi: Bitkisel Tedavi Seçenekleri Ne Kadar Etkili?

Aslında, mekanik olarak derin toplardamar tıkanıklığından bahsettiğimiz Derin Ven Trombozu’nda, kan pıhtılaşmasını ve mevcut kan pıhtısını doğrudan tam olarak ortadan kaldıran etkin bir bilimsel tedavi henüz mevcut değildir.

Mevcut tedavilerin hepsinin ortak noktası, oluşan kan pıhtısının boyutunu ufaltmak (kan pıhtısını parçalamak, kan pıhtısını çözmek) veya adeta emerek (aspire ederek) ortadan kaldırmaktır.

Derin Ven Trombozu Bitkisel Tedavisi seçenekleri arasında da henüz etkili bir tedavi bulunmamaktadır. Bu nokta da, bitkisel tedavi seçenekleri yerine; bilimsel olarak etkinliği ispatlanmış olan minimal invaziv endovenöz tedavi yöntemlerini uygulamak daha doğru ve akılcı bir yaklaşım olacaktır.

Derin Ven Trombozu Tedavisi ve Beslenme başlığı içerisinde önerilen bitkisel tedavilerin, etkili tedavi gibi gösterilmesi doğru değildir. Burada, bahsedilen sebze ve meyvelerin tamamı, Derin Ven Trombozu tedavisinde kullanılan kan sulandırıcı ilaçların etkilerini değiştirebilme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, doğrudan tedavi edici olarak kullanılmaları doğru değildir.

Derin Ven Trombozu Bitkisel Tedavisi: Şifalı Bitki Marketleri ve Bitkisel Tedavi Seçenekleri

Derin Ven Trombozu bitkisel tedavisi için internette farklı bitkisel tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Bunların arasında; Arnavut Biberi, Biberiye otu (hasalban), Gingko Biloba, Alıç, ve Zencefil (ginger) ilk sıralarda yer almaktadır.

Bu ve bu listede yer almayan ilaçların en büyük özelliği flavonoid veya bioflavonoid yapıda olmalarıdır. Flavonoid’ler yapısal olarak bitkiler içerisinde bulunmakta (bitki pigmentleri) ve ultraviyolenin filtrelenmesi, nitrojen üretimi gibi fonksiyonlara katılmaktadırlar. Yeryüzünde, farklı bitkilerden elde edilen flavonoid sayısı yaklaşık 5000 civarındadır.

Flavonoid içeriği yüksek olan bitkiler arasında, maydanoz, soğan, böğürtlen, siyah çay, yeşil çay, muz, portakal, limon, yer fıstığı bulunmaktadır.

İnternette, Derin Ven Trombozu tedavisi için önerilen bitkisel tedavi seçenekleri, tedavi açısından kullanılmamalıdır. Lütfen, internet ortamında bitkisel tedavi seçenekleri adı altında önerilen bu tedavilere itibar etmeyiniz. Eğer, Derin Ven Trombozu gelişmişse, profesyonel tıbbi yardım almak her zaman önceliğiniz olmalıdır.

Flavonoid’ler ve Etkileri

Bitkilerden elde edilen flavonoid’lerin etkileri genellikle kan akımını düzeltme seviyelerinde olmaktadır. Doku ve hücre seviyelerinde iyileştirici etkileri bulunmakta olup, oluşan şişme ve ödemin etkili şekilde azalmasına yardımcı oldukları bilimsel olarak ispat edilmiştir. Ancak, toplardamar kan pıhtısına bağlı olarak ortaya çıkan Derin Ven Trombozu durumunda, oluşmuş kan pıhtısı üzerinde herhangi bir olumlu etkileri bulunmamaktadır.

Flavonoid’ler içerisinde önemli bir yer tutan Rutin; Derin Ven Trombozu’nu önleme açısından  gelecekte kullanılması mümkün olan flavonoid’ler arasında en tepede yer almaktadır.

Yukarıda bahsettiğim çalışma, Harvard Üniversitesi tarafından yapılmış olup, eğer ilginizi çekerse ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Evet, yazımın sonuna geldim. Sormak istediğiniz, veya merak ettiğiniz bir konu olursa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, lütfen soru sormadan önce ilgili yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Bir Yanıt

  1. sevim günes

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz