Derin Ven Trombozu ve Uçak Koltuk Seçimi

Derin Ven Trombozu ve Uçak Koltuk Seçimi

Merhaba, hiç, ekonomi sınıfı sendrom terimini duymuş muydunuz? Derin Ven Trombozu (derin toplardamar pıhtılaşması) ile birlikte sık olarak anılan bir ifadedir. Derin ven trombozu (derin toplardamar pıhtılaşması), toplardamar hastalıkları içerisinde karşılaştığım tedavisi en zor hastalıklardan birisi. Derin Ven Trombozu ve uçak koltuk seçimi neden önemli?

Derin Ven Trombozu (derin toplardamar pıhtılaşması) ve akciğer pıhtısı (pulmoner emboli) risk faktörleri nelerdir?

Toplardamar içerisinde, kan akışını sekteye uğratan pıhtılaşmanın oluşması farklı nedenlere bağlıdırı. Derin toplardarmar pıhtılaşması (derin ven trombozu) ve akciğer pıhtısı (pulmoner emboli) için risk faktörlerini sıralayacak olursak;

  1. Daha önceden derin ven trombozu (derin toplardamar pıhtılaşması) olması,
  2. Kanama veya pıhtılaşma bozukluğunun bulunması,
  3. Bazı kanser türlerinin bulunması (mide, over (yumurtalık) gibi),
  4. Yakın zamanda kaza veya uzun süren ameliyat geçirme,
  5. Yatalak kalma, hareketsizlik,
  6. Yaşlılık,
  7. Östrojen ve doğum kontrol hapı kullanımı,
  8. Gebelik,
  9. Şişmanlık,
  10. Uçakta pencere kenarında oturmak

Derin Ven Trombozu ve Uçak Koltuk Seçimi: uçak yolculuğu sırasında koltuk seçimi etkili mi?

derin ven trombozu ve uçak koltuk seçimi

Derin ven trombozu gelişimi açısından risk altında olanların, uçak koltuk seçimi konusunda dikkatli olmalarını, koridor tarafından tercih yapmalarını öneriyorum.
StelaDi / Pixabay

Yakın zamanda yapılan bilimsel çalışmaların değerlendirilmesi sonrasında, uzun uçak yolculuklarında özellikle pencere kenarında koltuk seçmiş kişilerde, derin ven trombozu (derin toplardamar pıhtılaşması) gelişim riskinin daha yüksek olduğu saptanmış. Ayrıca, bu durum ekonomi ve birinci sınıf (first class) yolcular arasında belirgin bir fark göstermemekte, her iki yolcu grubu için aynı risk mevcuttur.

Aslında, derin ven trombozu gelişiminde uçak yolculuğunun kendisi etkili olmamaktadır. Burada, derin ven trombozu gelişiminde kritik nokta bence, uzun uçak yolculuğu süresince hareketsiz kalma ve az sıvı tüketimidir. Kişisel olarak, bu iki durumun derin toplardamar pıhtılaşmasının gelişiminde etkili olduğunu düşünüyorum.

Yapılan son araştırmalar, daha önceki verilere göre, uçak yolculuğu sırasında tüketilen alkol miktarının derin ven trombozunun gelişiminde de etkili olmadığını, ciddi bilimsel verilerin bulunmadığını ortaya koymuştur.

Bu nedenle, uçak yolculuklarında pencere kenarı koltuk seçimi konusunda ısrarcı olmayın. Uçak içerisinde, hareket etmenizi engellemeyecek konumlara dikkat edin. Eğer, mecburi olarak pencere kenarında uçmak zorunda kalırsanız, uçak içerisinde her fırsatta hareket edin, kısa yürüyüşler ve basit bacak egzersizleri yapın. Bol, bol sıvı tüketmeye çalışın (unutmayın ki, tuvalete gidip – gelmek güzel bir yürüyüş olur).

Bu konu ile ilgili olarak, yazdığım diğer yazıyı da okumak isterseniz, buradan (derin ven trombozu ve uçak yolculuğu) ulaşabilirsiniz.

Kısa bilgilendirme yazımın sonuna geldim. Eğer, bu veya başka konular ile ilgili olarak, bana buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu