Derin Ven Trombozu ve Uçak Seyahati

Derin Ven Trombozu ve Uçak Seyahati

Yaz aylarının sonuna geldik. Çoğumuz işimize dönecek ve belki de uzun uçak seyahatlarına başlayacak. Peki, “business class” uçmak, konforu ve sağladığı imkanlar dışında derin ven trombozu (bacak toplardamarında pıhtılaşma) riskini azaltmak açısından faydalı mı? Yazımı okumaya başlamadan önce; derin ven trombozu hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz bu yazımı (derin ven trombozu belirtisi nedir?) okuyunuz.

Blog’da, derin ven trombozu (DVT) ile ilgili farklı yazılarım mevcut. Bu nedenle, tehlikeli ve öldürücü olabilen bu hastalık hakkında bu yazımda fazla detaylı bilgi vermeyeceğim. Konu hakkında ki diğer yazılarımı da okumak isterseniz, blog arama fonksiyonunu kullanarak “derin ven trombozu” yazıp, aratmanız yeterli. Sizin için bağlantısı burada.

derin ven trombozu ve uçak seyahati

Uçak ile seyahat durumunda, derin ven trombozu açısından proaktif olmakta fayda var. Free-Photos / Pixabay

Derin Ven Trombozu ve Uçak Seyahati

Uçak, araba, otobüs veya tren ile yapılan uzun yolculukların hepsinde düşükte olsa bacak damarlarınızda, derin ven trombozu gelişme riski bulunmaktadır. Toplardamar içerisinde oluşan bu pıhtı, kalp ve akciğerlere doğru kan akımı yönünde hareket etme eğiliminde olup, tıkanmaya bağlı olarak oldukça ciddi sorunlara neden olabilir.

Derin Ven Trombozu ve Uçak Seyahati: Derin Ven Trombozu Neden Oluşur?

Hareketsiz şekilde, bacaklar aşağı doğru sarkık bir şekilde oturmak en önemli nedendir. Yerçekimi nedeniyle, bacaklarda toplanan ve hareket etmeyen kan, pıhtılaşmaya neden olacaktır. Hava basıncındaki değişikliklerin, derin ven trombozu gelişimi üzerine etkisinin olduğuna dair yeterli bir bilgi yoktur. Hareketsizlik veya az hareket etme en önemli risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diğer önemli risk faktörleri arasında ise, çok yakın zamanda büyük bir operasyon geçirmek (örneğin kalça veya diz protez operasyonu) veya önceden derin ven trombozu atağı hikayesinin bulunması, kanser, şişmanlık, gebelik, doğum kontrol haplarının (özellikle östrojen içeren) ve hormon tedavisinin kullanılması bulunmaktadır.

Derin Ven Trombozu ve Uçak Seyahati: Ne Tür Önlemler Almalıyım?

Yukarıda saydığım risk faktörlerinin bulunduğu hastaların, ortalama her saat uçak yolculuğunda ise, uçak içerisinde koridor boyunca hareket etmeleri oldukça önemlidir. Bu yürüyüş sırasında, bacak baldır kaslarının kasılmasını sağlayıcı egzersizler (blog içerisinde bununla ilgili bir yazım mevcut) yapılması faydalı olacaktır. Ayrıca, risk faktörlerinin bulunduğu hastaların, hafif basınçlı varis çorabı (kompresyon çorabı) giymeleri uzun yolculuklarda faydalı olmaktadır.

Derin Ven Trombozu ve Uçak Seyahati: Aspirin Faydalı Mı?

Derin ven trombozu konusunda bilinçlenmiş olan hastalarımın birçoğu, bana Aspirin kullanımı ile ilgili sorular sormaktadır. Uçuş öncesi alınan Aspirin’in, derin ven trombozu riskini azalttığına dair tam bir bilimsel kanıt mevcut değildir. Ama buna rağmen, hastalarım arasında Aspirin kullanımı bu amaçla oldukça yüksek oranda olduğunu da görüyorum.

Derin ven trombozu gelişimi açısından yüksek risk altında olduğunu düşünen hastaların, yolculuk öncesi bu konuda uzman bir meslektaşım tarafından değerlendirilmesinin ve tıbbi olarak gerekli önlemlerin alınmasının daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Derin Ven Trombozu ve Uçak Seyahati: Business Class Uçmak

Gelelim, başta sorduğum sorunun yanıtına…. “Business Class”uçmak faydalı mı? Evet, sanırım son zamanlarda bu sınıfta yapılan değişiklikler ile (yatar pozisyona gelen koltuklar, geniş aralıklar, bol hareket etme imkanı) sanırım derin ven trombozu gelişim riski azalacaktır. Sanırım düyorum çünkü, halen bunu destekleyen bilimsel veri mevcut değil… Eee, tıp pozitif bir bilim; varsa var, yoksa yok….

Eğer, sizin de kalp ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, konu ile ilgili sorunu sormadan önce, bu konu ile ilgili önemli açıklamamı okumanızı rica ederim.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s: Kapak resmi, The Fantastic Flying Books of Morris Lessmore dan alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz