Diyet içecekler ve Kalp Hastalığı

Diyet içecekler ve kalp hastalığı arasında bir ilginin olabileceğini hiç düşünmemiştim. Tersine, uzun yıllar, diyet kola içtim. Benim için vazgeçemediğim bir alışkanlık halini almıştı. Aynı sigara gibi, içmediğim zaman kendimi iyi hissetmiyordum. Daha da kötüsü, stres altında iken daha fazla içiyordum. Son zamanlarda içtiğim miktar daha da artmıştı. Bu senenin başına kadar böyle sürdü bu durum. Hemen herkesin, yılbaşında, yeni gelen yıl için yapılacaklar listesi vardır ya, işte benim listemin en başında diyet kola’dan kurtulmak vardı.

Diyet Kola Arkadaşlığı Bitti

Ve bugün size bu yazıyı yazarken bunu başarmış olmanın gururu ile yazıyorum. Dile kolay, yaklaşık 25 senedir içtiğim diyet kolayı bırakmıştım. Nasıl mı oldu? Bilmem, sadece çok hızlı bir şekilde olduğunu biliyorum. Diyet kolayı bırakma hikayem ile ilgili detayları ayrı bir yazı konusu olarak sizinle paylaşacağım. Bugün, esas olarak size diyet içecekler ve kalp hastalığı ile bağlantısından biraz bahsetmek istiyorum.

Diyet içecekler ve Kalp Hastalığı

Photo by plasterbrain

Internet’e girip, arama yaptığınızda diyet içeceklerin farklı zararları ile ilgili yazılar bulabilirsiniz. Ama, karşıma çıkan bu yazı beni cidden etkiledi. Çalışmada, yaklaşık 2500 kişi üzerinde, 10 yıl takip süresi ile yapılmış. Katılımcıların tamamı, 40 yaş üzerinde olup, daha önceden herhangi tanımlanmış bir damarsal problemleri olmayan kişilerden oluşmuş. Her yıl, katılımcılara telefon ile ulaşılarak, risk faktörleri, ilaç kullanımları ve mevcut sağlık durumları ile ilgili bir görüşme yapılmış. 10 yılın sonunda çalışma tamamlanmış, veriler incelendiğinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıkmış. Diyet içecek içenlerde felç veya kalp krizi geçirme oranları anlamlı derecede yüksek saptanmış. Bu hastaların içinde ölüm nedenleri olarak, damarsal hastalıklar üst sıralarda bulunmuş. Çalışmanın bence, çok artı ve eksisi mevcut. Bu konulara burada değinmem çok gereksiz olur. Ama, asıl üstünde durulması gereken konu bu çalışmanın, diyet içecekler ile kalp hastalıkları arasında bir bağlantının olduğunu ortaya koymasıdır.

Diyet içecekler ve Kalp Hastalığı

Benzer olarak, diyet içeceklerin tüketilmesi ile metabolik sendrom (kalp hastalığının gelişmesine alt yapı hazırlayan en önemli nedenlerden birisi) ve Tip 2 Diyabet (Şeker Hastalığı) arasında da anlamlı bir bağın olduğunu gösteren bir çalışma daha mevcut idi. Bu çalışmada, her gün düzenli olarak diyet içecek içenlerde, sonrasında metabolik sendrom gözlenme riski %36 ve yine bu hastalarda da diyabet (şeker hastalığı) (Tip 2) gelişme riski ise %67 olarak saptanmış. Ne kadar tehlikeli bir ikili, metabolik sendrom ve şeker hastalığı biliyor musunuz? Her iki durum, felç ve kalp krizi geçirme riskini çok anlamlı derecede arttırmaktadırlar.

Diyet içecekler sadece bizleri can yerimizden vurmakla kalmıyor. Aynı zamanda, içerdikleri şeker kandırmacası ile nörolojik değişikliklere de neden oluyorlar. Bunların arasında en önemlileri, uyku düzen bozukluğu, kol ve bacaklarda kramplar ve titremeler, karın ağrısı, başağrısı bulunmaktadır.

Eğer sizin bu konuda sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan önce lütfen bu konu ile ilgili yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz