El Varisleri

El Varisleri

Merhaba, konumuz, el varisleri. Size, el varisleri ile ilgili bilgi vereceğim. El varisleri nedir, neden karşımıza çıkar, günümüzde el varislerinin tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir? El varisleri ile ilgili, kısa bir sohbete ne dersiniz?

Eğer, varis ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, bu yazım (varis nedir?) tam size göre.

El varisi nedir?

El varisi, zaman içerisinde özellikle ön yüzde bulunan toplardamarların daha belirgin hal alması ile karakterize bir durumdur. Bu durum, çoğu zaman yaşlanma sürecinin bir parçası olarak karşımıza çıkar.

El varisi neden oluşur?

Yaşlanma, aslında vücudumuzda doğum ile başlayan bir süreçtir. Ellerimizde bu süreçten doğal olarak etkilenmektedir. El varislerinin gelişmesinde; yaşlanma ile cilt kalınlığının azalması ve ellerimizdeki cilt altı yağ dokusunun zaman içerisinde yok olması etkili nedenlerdendir. Aslında, herhangi bir sağlık sorununa neden olmayan el varisleri, görsel olarak hoş bir görüntü olmamakla birlikte, daha yaşlı görünmemize katkıda bulunurlar.

El varislerinin diğer nedenlerine göz atacak olursak;

1- Hızla kilo verme:

Bu durum, zayıf kişilerde veya daha önceden aşırı kilolu olup, hızla kilo verenlerde daha belirgindir. Bu duruma katkıda bulunan bir diğer neden ise; menapoz nedeniyle kadın hormonlarında ortaya çıkan dengesizliktir. Bunun sonucunda, cilt esnekliği artar ve hemen altlarında bulunan toplardamarlar daha belirgin hale gelirler.

2- Mevsim, sıcak hava:

Bazı durumlarda, yaz mevsimi gibi özellikle sıcak havalarda dikkat çekici bir hal alabilir.

3- Egzersiz:

Bazı egzersizler (kolların daha yoğun kullanıldığı, halter, boks v.b.) el varislerinin daha belirgileşmesine katkıda bulunabilen diğer nedenlerdendir.

El varisleri, zaman içerisinde kötüleşir mi?

El varisleri, bacaklarımızda ortaya çıkan varisler gibi; ortaya çıktıktan sonra çoğu kez, zaman içerisinde daha kötüleşirler. Tedavi gereksinimleri, tıbbi gereksinim olmaktan çok, çoğu zaman kozmetik nedenlere bağlıdır.

El Varisleri

El Varisleri

El varislerinin tedavisinde günümüzde kullanılan yöntemler nelerdir?

Tıbbi nedenlerden daha çok kozmetik nedenlere bağlı olarak tedavi edilen el varisleri için günümüzde farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin, tamamı kozmetik yöntemleri ön planda tutan yöntemlerdir.

Günümüzde, el varislerinin tedavisi için tercih edilen iki yöntem mevcuttur. Bu yöntemler;

El varislerinin tedavisinde, köpük skleroterapisi yöntemi nasıl yapılır?

El varislerinin tedavisinde, daha önceden bacak varislerinde kullanım tecrübesi ön planda tutulduğu için; ilk tercih edilen tedavi yöntemi köpük skleroterapisi olmuştur. Yöntemin, kolay ve hızlı uygulanabilir olması tercih edilme oranını arttırmıştır. Bu yöntem sayesinde, el varisleri; cerrahi girişime gerek kalmadan yok edilebilmektedir. Enjektör ve hava karıştırılarak elde edilen köpük sklerozan maddesi, el varisleri (el ön yüzünde, genişlemiş toplardamar) içerisine doğrudan enjekte edilir. Köpük skleroterapisi ile tamamen kapanan toplardamar, zaman içerisinde vücut tarafından emilerek yok edilir.

El Varisleri Köpük Skleroterapisi

El Varisleri Köpük Tedavisi

Köpük skleroterapisi yönteminin avantajları nelerdir?

Anestezi gerektirmemesi,
Hastaneden yatış veya kalış gerektirmemesi,
Ucuz bir yöntem olması

Köpük skleroterapisi yönteminin dezavantajları nelerdir?

– Köpük skleroterapisi işlemi sonrasında, yaklaşık 2 – 4 hafta süre ile basınçlı çorap giyilmesi,
– Köpük skleroterapisi sonrası enjeksiyon yapılan toplardamar içerisinde, kan pıhtısı kalabilmektedir, gerekli durumlarda iğne yardımı ile boşaltılma gerekliliği,
– El varislerinin özel anatomisi nedeniyle, birden fazla köpük skleroterapisi seansının gerekliliği (ortalama 3 seans),
– Köpük skleroterapi sonrası, istenilen kozmetik sonuçların daha geç gözlenmesi

El varislerinin tedavisinde, lazer veya radyofrekans ile tedavi yöntemi

El varislerinin tedavisinde son yıllarda giderek artan oranda lazer veya radyofrekans ile tedavi tercih edilmektedir. Bunun nedenleri arasında, her iki yöntemin varis tedavisinde güvenilir ve başarı oranlarının yüksek olmasıdır. Son yıllarda her iki yönteme olan artan ilgi, el varislerinin tedavisinde de kullanım oranlarını arttırmıştır.

İşlem, ortalama 20 dakika sürmektedir. Vücutta, hemen her yerde kullanılabilen bir yöntemdir. İşlemden sonra, bandaj veya kompresyon çorabı gerektirmez. Hastaların, büyük çoğunluğu tarafından kolaylıkla tolere edilen bir tedavi yöntemidir.

Lazer Tedavisi

El Varislerinde Lazer Tedavisi

El varisleri tedavisi güvenli mi?

Genişlemiş el toplardamarları veya el varislerinin köpük skleroterapisi veya lazer/radyofrekans ile tedavileri güvenilir yöntemlerdir. Her yöntemin, kendi risk ve zararları mevcutsa da; el toplardamarlarının bu yöntemler ile yok edilmesi toplardamarların geniş bir ağ oluşturmaları nedeniyle sıklıkla sorun oluşturmaz.

El varisleri için uygulanan tedavi yöntemlerinden sonra, sık olarak karşımıza çıkan durum, erken dönemde ortaya çıkan şişmedir. Bu durum, işlemden sonraki 2 hafta içerisinde giderek azalmakta olup, daha sonra tamamen ortadan kalkar.

Evet, yazımın sonuna geldim. El varisleri giderek artan ilgi odağı olan bir konu. Bu konuda eminim sizin de sormak istedikleriniz vardır. Bana sorularınız için buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s.: Yazı resimleri, www.freeimages.com adresinden alınmıştır.