Endovenöz Tedavi: Varis Tedavisi Artık Daha Kolay

Endovenöz tedavi, hakkında fikriniz var mı?

Eğer, varis hastalığından şikayetçi iseniz, son zamanlarda artan ilgi odağı olan bu tedavi yöntemi hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Eğer, duymadım diyorsanız da, o halde bu kısa yazı tam size göre. Şimdiden, keyifli okumalar.

Varisi olanlar bilir. Özellikle, akşamları iş sonrası, evde, herkesi uyutmuş halde, tam dinlenmeye ihtiyacınız olduğunda ortaya çıkıverir şikayetler. Varis ile ilgili bu yazımı (varis nedir?) mutlaka okuyunuz.

Varis şikayetleri arasında, bacak ağrısı, şişme, kasılma, kramp en sık karşımıza çıkanlar arasındadır. 

Bu saydıklarım, eğer yanıtınız “evet” ise, üzülerek söylemek istiyorum ki; artık varis’lerinizi tedavi ettirmenin çoktan zamanı gelmiş.

Endovenöz Tedavi Nedir? Neden Tercih Edilen Bir Yöntem Halini Aldı?

Varis’in tedavisinde uzun yıllara “altın standart” ameliyat olan “stripping”, günümüzde nerede ise sadece belli hastalarda kullanılan bir yöntem halini aldı. Bunun en önemli sebebi, yeni çıkan “minimal invaziv” olarak adlandırılan endovenöz tedavi yöntemlerinin, hem zaman açısından kısa sürede yapılması ve hem de işlem sonuçları açısından hastaları memnun etmesidir.

Minimal invaziv, endovenöz tedavi olarak adlandırılan bu yöntemlerin ortalama süresi, klasik cerrahi yönteme göre en az %50 daha kısadır. Endovenöz tedavi yapılan hastaların hastanede kalış süreleri de klasik yönteme oranla ortalama %50 – %75 daha kısa olmaktadır. Saydığım bu iki ana nedene ek olarak, endovenöz tedavi uygulanan hastaların işlem ve işlem sonuçları ile ilgili memnuniyet düzeylerinin de yüksek olması, bu yöntemlerin çok hızlı bir şekilde, daha fazla tercih edilen yöntemler olmalarını sağlamıştır.

endovenöz tedavi

Minimal invaziv, endovenöz yöntemlerin günlük iş hayatınızı ve doğal akışını bozmadan yapılabilmesi temel prensip olarak kabul edilmektedir. Üretilen cihazların ve teknolojilerin sayesinde; işlemden birkaç saat sonra yürüyebilmekte ve günlük basit işlerinizi sıkıntısız bir şekilde yapabilmektesiniz. Yaptığınız işe bağlı olarak, çoğu zaman işinizi kesintiye uğratmadan tedavi şansınız bile mevcut olabilmektedir. İşlemden sonra, giydirilen varis çorabı ise hem tıbbi, hem de görsel anlamda size destek olmaktadır. Varis çorapları ile ilgili yazımı okumanızı tavsiye ederim. Çorap; işlemin başarı şansını ve konforunuzu arttırırken aynı zamanda da işleme bağlı gözlenen ve 2 hafta içerisinde belirgin oranda azalan hafif morarmaları da başarılı bir şekilde kapatmaktadır. İşlemden sonra; ertesi gün duş alabilir ve genellikle 2 – 3 gün içerisinde araba kullanabilmektesiniz. Size giydirilen varis çoraplarını ise; yaklaşık olarak 4 – 6 hafta süre ile sabah giyip, akşam yatarken çıkaracaksınız. Bu konuda, önerileri uygulamanız işlem sonrası konforunuzu fazlasıyla arttıracaktır.

Endovenöz Tedavi: İşlem Sonrası Ağrı Oranları Çok Düşük

Endovenöz tedavi sırasında kullanılan kullanılan cihazların boyutları ve kullanılan teknolojiye bağlı olarak, işlemden sonrası ağrı oranları oldukça düşük oranda saptanmış. Yapılan bilimsel çalışmalar, erken dönemde endovenöz tedavi işlemi uygulanan hastalarda, ağrı kesici kullanım oranlarının, klasik yöntem ile tedavi edilenlere göre çok düşük olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, hastaların konfor durumlarını da olumlu yönde etkilemiştir. Endovenöz tedavi yöntemleri ile tedavi edilen hastaların çoğunda, işlemden sonraki 2 – 3 gün içerisinde ağrı kesiciye olan gereksinim belirgin oranda azalmaktadır.

Endovenöz Tedavi: Tedavi Sonrası Öneriler Nelerdir?

Eğer, endovenöz yöntemlerden birisi ile tedavi edilmeyi düşünüyorsanız; en başta işinize ve günlük hayatınıza hızla döneceğinizi belirtmek isterim. Genellikle, işlem uygulanan hastalar 3 ile 4 gün içerisinde (yaptıkları işe bağlı olarak) işlerine dönebilmektedir.

Endovenöz yöntemlerden sonra, hastalarıma önerdiklerimi, burada sizinle de paylaşmak isterim. Bunlar;

  • Varis çoraplarınızı mutlaka size önerdiğim şekilde giyin.
  • Dinlenirken, veya çorapları çıkardığınızda işlem yapılan bacağınızı mümkünse yukarıya kaldırın.
  • Eğer yaz mevsiminde işlem yapıldı ise, mutlaka en yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanın.
  • İşlemden sonra, 1 ay süresince; 5 kilogram’ın üzerinde ağırlık kaldırmayın.
  • Yapabileceğiniz fiziksel egzersizler için, benimle mutlaka iletişim halinde olun.
  • İşlem sonrası, ani ve çok fazla kilo almamaya özen gösterin.
  • Uzun süre sabit olarak ayakta kalmayın ve oturmayın. Unutmayın, hareket etmek; sadece işlem sonrası başarı şansını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda konforunuzu da olumlu yönde etkilemektedir.
  • İşlemden sonrasında ödem yapıcı etkisi nedeniyle, özellikle tuz alımı ve tüketiminize dikkat edin.

Yazımın sonuna geldim. Bu konu ile ilgili farklı yazılarımı site içi arama fonksiyonu ile okuyabilirsiniz.

Özet olarak, eğer, varis tedavinizi işlem süresinin ve sonrasında toparlanma sürelerinin uzunluğu nedeniyle erteliyorsanız; tamamen yanılıyorsunuz. Bu konu ile ilgili bu yazımı (endovenöz tedavi yöntemleri) da okumanızı tavsiye ederim.

Varis ile ilgili bilgilerinize biraz olsun katkıda bulunduğumu düşünüyorum. Ancak, size özellikle varis ile ilgili bilinen yanlışlar başlıklı yazımı da tavsiye ediyorum. Hem varis, hem de varis ile alakalı daha detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Her zaman olduğu gibi, varis ve damar hastalıkları ile ilgili eklemek veya sormak istedikleriniz de varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, bana soru sormadan önce lütfen önemli açıklama başlıklı yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz