Erken Yaşta Kalp Krizine Dikkat

Merhaba, son yıllarda, toplumsal farkındalığın farklı kanalların etkisi ile artması sonucunda, obezite, Tip 2 Diyabet (Şeker Hastalığı), hipertansiyon ve sigara tüketimi konularında yüksek bilinç seviyeleri oluştu. Bu durum bir yandan çok sevindirici iken, tersine yakın zamanda yapılan bir çalışma ise; sanki bu verilerin tersini söylüyor gibi. Erken yaşta kalp krizi, dikkatli olun !!!

Benim de Amerika’da yaklaşık 4 yıl çalıştığım Cleveland Clinic’ten gelen bu haber biraz iç karartıcı.

Cleveland Clinic, Amerika’nın en büyük kalp merkezi

Cleveland Clinic, Amerika’nın Ohio eyaletinde tam donanımlı bir merkez. 20 yıldan uzun bir süredir, kalp hastalıkları konusunda tartışmasız bir numara (ben demiyorum, U.S. News diyor).

Neyse, bu merkezde çalıştığım süre içerisinde benim de yakından tanıdığım, girişimsel kardiyolog Dr. Samir Kapadia; Cleveland Clinic veritabanını tarayarak yukarıda bahsettiğim endişe verici sonuca ulaşmış.

Dr. Samir’i iyi tanırım. Cleveland Clinic öncesinde de Houston, Texas’ta, Baylor College of Medicine (burası da meşhur yerlerden birisi ülkemiz için) da ben araştırma asistanı olarak çalışırken, o kardiyoloji asistanı idi. Bilgisinin yanında,iyi bir insan olma ve hastalara olan örnek davranışı ile de dikkatimi çekmişti.

Evet, Dr. Kapadia, Cleveland Clinic’e 1995 ile 2014 yılları arasında çok ciddi ve öldürücü tipte kalp krizi nedeniyle başvuran 4000 hastanın risk faktörlerinin analizini yapmış. Kolay anlaşılır olabilmesi açısından da takip süresini 5’er yıl olacak şekilde 4 gruba ayırmışlar. Çalışma öncesinde teorileri, hastaların geçirdikleri kalp krizi ile ilgili risk faktörlerini bilmeleri halinde, yaşam alışkanlıklarında bu riskleri azaltıcı düzenlemeleri yapacakları idi. Ancak, ilginç bir şekilde çalışma tamamlandığında, tam tersi bir sonuç ile karşılaşmışlar. Hipertansiyon, Diyabet (Şeker Hastalığı) gibi kalp krizi gelişmini etkileyen önlenebilir risk faktörlerinin bulunduğu hastaların büyük çoğunluğu aynı zamanda sigara içmekte idiler. Daha da ilginç olarak, kalp krizi geçiren hastalar; kriz ile çok erken yaşta tanışmakta idiler.

Kalp krizi yaşı ortalamasının, ilk 5 yıl ile son 5 yıllık takip süresinin içerisinde bulunan hastalarda, 64 yaştan, 60 yaşa indiğini saptamışlar. Aynı grup içerisinde; obezite (şişmanlık) nin %31 oranından, %40’a artış gösterdiğinin de dikkat çekici olduğunu vurgulamışlar. Benzer artış oranlarının, Diyabet (Şeker Hastalığı), hipertansiyon (yüksek tansiyon), kronik tıkayıcı akciğer hastalığı (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) ve sigara tüketimi risk faktörlerinde de olduğunu saptamaları, durumun ne kadar endişe verici olduğunu ortaya koymaktadır. Üçten fazla risk faktörünün bulunduğu hastalarda, durum daha da ciddi boyutlarda saptanmış.

Sayılar, sonuçlar ve bunların yorumları gerçekten ürkütücü. Gerçekten de, son yıllarda koroner arter cerrahisi uyguladığımız hastaların yaşı belirgin oranda düşüyor, bir başka deyişle daha genç hastaları ameliyat ediyoruz. Bu durum, Samir’in sonuçları ile de aslında parallellik gösteriyor. Sosyal medyanın insanların hayatlarının her köşesine girdiği bir dünya da, bu rakamlar bir yerlerde bir yanlışın olduğunu gösteriyor. Gösteriyor da, bu yanlış nerede?

Genetiğimize bağlı olan risk faktörlerini değiştirmek en azından şimdilik imkansız. Belki yakın bir gelecekte, mümkün olacak. Ancak, yaşam düzenimizde ve alışkanlıklarımızda yapabileceğimiz ufak, tefek düzenlemeler sayesinde; ölümcül durumlardan korunmamız mümkün. Eğer bu değişimleri yapmaz veya yapamazsak; daha erken yaşlarda riskli, yaşamımızı ciddi ve olumsuz olarak etkileyecek durumlar ile karşılaşmamamız imkansız.

Evet, önemli bir konuya kısa da olsa değindim. Erken yaşta koroner arter hastası olmak istemiyorsanız, yaşam alışkanlık ve düzeniniz de değişiklikler yapmanız kaçınılmaz. O değişiklikleri yapmak için henüz geç değil, hemen şimdi başlayın. Yarın daha sağlıklı bir hayata ilk adımı atın.

Yazımın sonuna geldim. Kalp hastalıkları veya bağlantılı olan konularla ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa, bana sorularınız için buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s.: Kapak görseli, www.freeimages.com dan alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz