Gotu Kola ve Varis

Gotu Kola ve Varis

Bitkisel tedavi son yıllarda sağlıklı beslenme eğilimlerine paralel olarak ilgi odağı haline gelmiştir. Bu yazımda, varis ve bitkisel tedavi seçenekleri konusunda hastalarımın oldukça sık sorduğu bir soruya yanıt vermek istiyorum. Gotu Kola, yazımın konusu.

Gotu Kola ile benzer bitkisel tedavi seçenekleri içerisinde de değerlendirilen Arnica Montana konusunda da bir yazım mevcut. İlgilenirseniz, bağlantısı burada.

Gotu Kola ve Özellikleri

gotu kola ve varis

Gotu Kola, uzakdoğu da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Gotu Kola, uzun ömürlü, yaprakları böbrek şeklinde olan, özellikle Hindistan, Sri Lanka, Papua Yeni Gine, Madagaskar, güney Afrika, Avusturalya, Çin ve Japonya’da, tercihen nemli ve gölge bölgelerde yetişen bir bitkidir.

Sinhalese’ce de Gotu konik ve Kola ise yaprak (demek ki; Coca Cola; Coca Yaprağı imiş) demektir. Gotu Kola, Çin ve Hindu tıbbında oldukça uzun bir süredir çeşitli hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Hint geleneklerine göre ayurvedic etkisi olan yaşamı uzatan bir bitkidir. Genellikle hafızanın güçlenmesi, yara iyileşmesi, idrar söktürücü, konsantrasyonu arttırıcı, sakinleştirici ve stres giderici etkileri bulunmaktadır. Günümüzde ise daha çok dokuların ödem tedavisinde, skleroderma ve sedef hastalığının tedavisinde, ankilozan spondilit ve romatoid artrit tedavilerinde kullanılmaktadır.

Gotu Kola ve Varis

Gotu Kola bitkisi

Gotu Kola: Uzak Doğu’da Beslenmenin Bir Parçası

Uzun ömürlü, taze bir bitki olması nedeniyle insanların ilgisini uzun zamandan beri çeken Gotu Kola, Sri Lanka’da pirinç ve köri ile birlikte muamele edilerek vejeteryan mutfağının bir parçası haline gelmiştir.

Endonezya, Vietnam, Malezya ve Tayland’da yeşil yaprakları taze olarak salata yapılarak tüketilmektedir. Son olarak, Hint’lilerin yaz içeceği olan Thandaayyee‘nin içerisinde de bulunmaktadır.

Gotu Kola Tedavi Amacı ile Nerelerde Kullanılır?

Yapısında farklı etkileri olan çeşitli aktif maddeleri içermektedir. Aktif maddelerin genel özellikleri arasında, anti-bakteriyel, anti-viral, anti-inflammatuar, anti-ülserojenik, anksiyolotik, idrar söktürücü bulunmaktadır. Buna bağlı olarak insan vucudunda aşağıda sayacağımız etkileri görmek mümkün olmaktadır.

  1. Gotu Kola, Yara ve Cilt Lezyonları: Gotu Kola, yapısında fazlaca bulunan triterpenoid’ler sayesinde cildin güçlenmesini sağlamakta, deri tabakalarında antioksidanların miktarını arttırmakta, kan akımını arttırıcı etkisi ile ayrıca hasarlı dokuların iyileşmesini (tip I kollajen oluşumunu arttırma yolu ile) hızlandırmaktadır. Bu etkileri nedeniyle, lepra’da (cüzzam), yanıklarda, sedef hastalığının tedavisinde, doğum ve cerrahi operasyonlar sonrasında iz kalmaması için uzun süreden beri kullanılmaktadır.
  2. Gotu Kola ve Varis: Bir toplardamar hastalığı olan varis (varis nedir?), genellikle ven olarak adlandırılan toplardamarın elastikiyetini kaybetmesi ile ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak, kan gün sonuna doğru daha belirgin olarak bacaklarda toplanmakta ve doku içerisine sıvı sızmakta, bacakta şişme, ödem ve gerginlik ortaya çıkmaktadır. Bilimsel olarak yapılmış çift-kör bir çalışmada da gösterildiği üzere Gotu Kola kullanan hastalarda bacakta özellikle gün sonunda hissedilen ağırlık hissinin düzeldiği, ödemin belirgin olarak azaldığı gözlenmiştir. Klinik olarak saptanan bu iyileşme hali, benzer şekilde pletismografi ile de doğrulanmıştır. Başka bir bilimsel çalışmada da Gotu Kola kullanan hastalarda, damar içi basınç dereceleri, bacak ödemi, ağrı ve ileri dönemde ciltte ortaya çıkan renk değişimi ve cilt kalınlaşmasının belirgin derecede azaldığı gösterilmiştir.
  3. Gotu Kola ve Diyabet (Şeker Hastalığı): Cilt kan akımının arttığı ancak toplardamar yapısındaki bir soruna bağlı olarak geri dönüşün bozulduğu diyabet durumunda Gotu Kola kullanan hastalarda, ciltte kan göllenmesi azalmakta, cilt parsiyel oksijen seviyelerinde artış gözlenmektedir. Diyabetik ayak (diyabetik ayak nedir?) ve kangren (kangren nedir?) gelişim riskini azaltmaktadır.

Evet, Gotu Kola ile ilgili kısa bir bilgilendirme yazısı oldu.

Son olarak, günlük pratiğimde karşılaştığım önemli bir durum ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Kozmetik açıdan varisi olan kadın hastalarım arasında, Gotu Kola kullanımı ile ilgili olumlu geri dönüşler aldım. Ancak, bitkisel tedavi seçeneklerine (varis bitkisel tedaviler) olan yüksek inancıma rağmen, Gotu Kola veya benzer ilaç veya bitkisel desteklerin bilimsel tedaviye üstün olmadığını düşünüyorum. Evet, kullananlar varislerin gerilediğini, damar şikayetlerinin hafiflediğini, bacak çaplarının azaldığını, bacak ağrılarının hafiflediğini belirtmektedirler, onlara inancım hep var. Bu durumun, Gotu Kola’nın tedaviye olan olumlu etki veya etkilerinin, daha fazla ve geçerli bilimsel çalışmalar ile ispatlanması gerekmektedir. Gotu Kola, hiç bir zaman ameliyat önerilen varis hastaları için bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilmemelidir. Unutulmaması gereken nokta, ilerlemiş venöz yetmezlik veya varis tedavisi için kabul edilen bilimsel tedavi seçenekleri arasında; lazer, radyofrekans, varis yapıştırıcısı bulunmaktadır. Önerdiğim varis tedavi seçenekleri (endovenöz tedavi) SGK tarafından karşılanmaktadır (an itibari ile, varis yapıştırıcısı hariç).

Bu arada, eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan önce, lütfen bu konu ile ilgili olarak önemli açıklama paylaşımımı okuyunuz.

Bu arada, varis ve bitkisel tedavi seçenekleri ile ilgili olarak ilginizi çekecek olan bu yazımı okumanızı öneriyorum.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz