Hamilelikte Derin Ven Trombozu

Hamilelikte Derin Ven Trombozu

Tekrar merhaba. Hamilelik veya gebelik süresince saptanamayan derin ven trombozunun (bacak toplardamar pıhtılaşması) hamilelik sonrasında daha ciddi sorunlara neden olabileceğini biliyor musunuz? Hamilelikte derin ven trombozu konumuz…

Hamilelik döneminde, saptanamayan toplardamar pıhtılaşması gelişen ülkelerde, doğum yapan yeni annelerin en önemli ölüm nedenlerinden birisidir. Derin ven trombozu, sık olarak bacak veya uyluk toplardamarları içerisinde başlayan pıhtının, ileri ki dönemde daha küçük parçalara ayrılması ve bu parçaların kan yolu ile akciğerlere doğru iletilmesi ile çok ciddi bir tabloya dönüşür.

Kan pıhtılaşması ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, bu yazımı (kan pıhtılaşması) okumanızı tavsiye ederim.

Heparin tedavisi sadece yüksek derecede riski olan hamilelere önerilmektedir

Heparin (kan sulandırıcı) ile önleyici tedaviler, yapılan bilimsel çalışmalarında gösterdiği gibi sadece yüksek derecede riski bulunan hamilelere önerilmektedir. Ancak, hangi hamilenin bu yüksek risk grubuna girdiği konusunda halen tam olarak bir fikir birliği sağlanmamıştır. Ancak, yapılan bilimsel çalışmaların erken sonuçları şişman, gebelik veya doğum sırasında kanama riski bulunan, prematür doğum riski bulunan hamilelerin venöz tromboemboli (toplardamar pıhtılaşması) açısından yüksek derecede riskli olduklarını ortaya koymuştur. Her ne kadar sağlıklı istatistiksel veriler elimizde olmasa da, venöz tromboemboli (toplardamar pıhtılaşması), her 1000 hamilelik içerisinde, 1 – 2 tanesinde gözlenmektedir.

Şişmanlık, inflammatuar barsak ve kalp hastalıkları; hamilelik ve sonrasında derin ven trombozu gelişim açısından risk faktörleri arasında yer almaktadır

hamilelikte derin ven trombozu

Zerocool / Pixabay

Hamile kadınlardan elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda, şişmanlık, iltihabi barsak hastalıkları ve kalp hastalıkları derin ven trombozu (toplardamar pıhtılaşması) açısından risk faktörleridir. Benzer olarak, prematür doğum açısından riskli olanlar veya doğumu sezeryan ile olan hamilelerde de derin ven trombozu riski (toplardamar pıhtılaşması) oldukça yüksektir.

Hamilelikte derin ven trombozu için, düşük molekül ağırlıklı heparin kullanımı günümüzde, tanısı konulmuş veya yüksek riski bulunan hastalarda en uygun tedavidir.

Derin ven trombozu için en önemli risk faktörleri nelerdir?

Derin ven trombozu (toplardamar pıhtılaşması) için en önemli risk faktörleri;

 • Antitrombin eksikliği,
 • Disfibrinojenemi,
 • Faktör 8 seviyelerinde artış,
 • Faktör 5 Leiden mutasyonu (derin ven trombozu ve Faktör V Leiden mutasyonu),
 • Hiperhomosisteinemi,
 • Protein C veya S eksikliği,
 • Protrombin geni mutasyonu,
 • Uçak ile seyahat,
 • Antifosfolipid sendromu,
 • Şişmanlık,
 • Kanser ve kanser tedavisi,
 • Sigara içmek,
 • Hareketsizlik,
 • İnflammatuar barsak hastalıkları,
 • Gebelik, doğum kontrol hapları ve hormon replasman (yerine koyma) tedavisi,
 • Travma,
 • Hareketsizlik

Hamilelikte derin ven trombozu; doğum sonrası, ilk 6 hafta derin ven trombozu açısından oldukça riskli

Çalışma, benzer olarak ölü doğum yapan hamilelerde de derin ven trombozu gözlenme oranını, normal doğum yapan hamilelere göre 6 kat yüksek bulmuştur. Halen devam eden araştırmanın diğer sonuclarına göre de; ölü doğum ve prematürite ile derin ven trombozu arasında güçlü bir bağlantı mevcuttur.

Çalışma tamamlandığında ve tüm veriler incelendiğinde; elde edilen sonuçlar belki de hamilelik ve sonrasında gözlenen derin ven trombozu (toplardamar pıhtılaşması) durumunun önleyici tedavisi açısından değerli bilgiler verebilecektir.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, hamilelik dönemi derin ven trombozu gelişimi açısından oldukça riskli bir dönem. Bu dönemde, özellikle seyahat etmeyi düşünen hamileler için internette, derli – toplu bilgiye ulaşabilmek her zaman mümkün olmuyor. İşte, size hamilelik döneminde seyahat ile ilgili yazıların bulunduğu bir site. Dr. Alper Mumcu‘nun sayfasında rastladım. Kendisinin onayını da alarak, burada sizinle yararlı bağlantıları paylaşmak istiyorum.

Evet, faydalı yazıların bulunduğu bu siteyi size öneriyorum.

Hamilelik ve sonrasında da sık olarak karşılaştığım, derin ven trombozu ilgili eminim sizin de sormak istedikleriniz vardır. Bana sorularınız için buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s.: Yazı kapak ve içerik resimleri, www.freeimages.com adresinden alınmıştır.

WhatsApp WhatsApp Mesaj