Huzursuz Bacak Sendromu ve Kalp Hastalığı

Konumuz, huzursuz bacak sendromu ve kalp hastalığı. Size, daha önceden bahsettiğim huzursuz bacak sendromu ile kalp hastalığı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran bir yazıdan bahsetmek ve sonuçlarını tartışmak istiyorum.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

huzursuz bacak sendromu ve kalp hastalığıHuzursuz bacak sendromu, açıklaması güç bir kavramdır aslında. Bacaklarda, tam olarak tarif edilemeyen ağrı veya keyifsiz bir durumla seyreden ve sonunda da kişiyi bacaklarını istemsiz bir şekilde, hareket ettirmeye zorlayan bir durumdur. Önemli bir özellik olarak, kaslar gevşek durumda, kişi hareketsiz veya dinlenirken ortaya çıkar. Genellikle de bu durumun en fazla olduğu zaman olan geceleri ortaya çıkar, gecenin ilerleyen saatlerinde de şiddetlenir. A.B.D.’de gözlenme sıklığı, %10 civarında olup, hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilmektedir. Ancak, bu sendrom halen yeterli farkındalığı sağlayabilmiş değildir. Hatta, tıp içerisinde bile otoriteler arasında sendrom ile ilgili görüş farklılıkları bile mevcuttur. Sendromun “uydurma” olduğunu, kişinin buna kendisinin bile inanarak hayatını mahvetme noktasına dek getirebileceğini ifade edenler bile mevcuttur.

Huzursuz Bacak Sendromu ve Kalp Hastalığı: Aralarında Nasıl Bir Bağlantı Var?

Bu iki durum arasındaki bağlantıyı ortaya koyan bir araştırma mevcut. Konu ile ilgileniyorsanız, yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Aslında, temel olarak huzursuz bacak sendromundan yakınanlarda olan istemsiz bacak hareketleri, kan basıncı değerlerinde de sık olan yükselmelere neden olmaktadır. Bu durum aynı zamanda, uyku düzenini de bozarak uyku açlığına ve sonra ki günde de yorgunluk, yeterli konsantre olamama, iş gücünde kayıp ve hatta depresyona neden olmaktadır.

Daha önceki çalışmalarda belirtildiği gibi, huzursuz bacak sendromu olan kişilerin, uyku kaliteleri oldukça kötüdür. Bu çalışma, yaklaşık 70000 kişi üzerinde, 6 yıllık takip süresi ile yapılmış. Huzursuz bacak sendromu saptanan kadınların yaklaşık %60’ında, kalp hastalığı ile aralarında bir bağlantı saptandı.

Bu bağlantı sadece kadın hastalarda saptanmış bir duruma benzemiyor. Erkekler içinde yapılacak çalışmada da benzer sonuçların alınması beklenmektedir. Ancak, kadınsanız ve huzursuz bacak sendromu mevcutsa, sizin de kalp hastalıkları gelişimi açısından risk altında olduğunuzu unutmayın.

Eğer, sizinde huzursuz bacak sendromu veya damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Bu arada, bacak sağlığı açısından ilginizi çekecek olan bu yazımı okumanızı öneririm.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz