Kalp Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşantı

Kalp Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşantı

Merhaba, günümüzde kalp ameliyatları, kalp hastalıklarının giderek artmasına bağlı olarak artan oranda yapılmaktadır. Teknik imkanların artması, kalp ameliyatı sonrası dönemde ortaya çıkan sorunları oldukça azaltsa da, kalp ameliyatı sonrası cinsel yaşantı halen bir sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bunun, özellikle kapalı toplumlarda, farklı nedenleri de mevcuttur. Ancak, burada size bilimsel veriler ve kendi tecrübelerim doğrultusunda bazı önerilerde bulunmak, adeta tabu haline gelen kalp ameliyatı sonrası cinsel yaşam hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kalp ameliyatı sonrası cinsel yaşantı konusunda sizlerin merak ettikleri…

1- Kalp ameliyatı sonrası cinsel yaşantı; ne zaman normal cinsel yaşantıma dönebilirim?

kalp ameliyatı sonrası cinsel yaşantı

Kalp ameliyatı sonrası cinsel yaşantı; çoğu zaman bir tabu olarak kalmaktadır. MihaiParaschiv / Pixabay

Özellikle, erkek hastalarımın, taburcu olmadan sordukları soruların başında gelmektedir bu soru. En sık olarak; taburcu olunan günün sabahı, “kuytu bir köşede” veya “doktor bey size özel bir şey sormak istiyorum? şeklinde sorulmaktadır. Bu soruya verdiğim yanıt her zaman aynıdır; kalp ameliyatı sonrasında en erken 6 – 8 hafta sonra. Evet, genellikle kalp ameliyatı sonrasında; cinsel yaşantınıza 6 – 8 hafta içerisinde dönebilirsiniz. Bu süre, herkes için aynı olmamakla beraber ortalama bir süre olup, kişisel farklılıklar gösterebilmektedir. Bunun en önemli nedenleri; yapılan ameliyatın tipi ve şekli, kalp ameliyatının süresi, sizin kalp ameliyatı öncesinde vücut ağırlığınız gibi.

Kalp ameliyatı yaralarınızın kapanmış olması bu sürenin geçtiğinin kabaca bir belirtisi olarak kabul edilebilir.

2- Kalp ameliyatı sonrası cinsel yaşantı; dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

Kalp ameliyatınızın sonrasında 6 – 8 hafta içerisinde, önceki cinsel yaşantınıza geri dönmeyi planlıyorsunuz. Bu dönemin sizin ve partneriniz için, kalp ameliyatı öncesi dönemden farklı olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Kalp ameliyatı sonrasında fiziksel olarak kısıtlamaların olması çok normaldir. Başka bir deyişle, ameliyat öncesi dönemde yapabildiğiniz birçok hareketi, 6 – 8 haftalık bu süre içerisinde yapmanız kolay olmayacaktır. Bunun sonucunda da, kalp ameliyatı sonrası seksüel aktivitenizi olabildiğince rahat bir pozisyonda yapmanızı öneririm. Bunun için önceden gerekli önlemleri almanız, koşulları sağlamanız gerekmektedir.

Kalp ameliyatı sonrası cinsel yaşantı

Eğer, kalp ameliyatı sonrası ilk kez cinsel yönden aktif olacaksanız; sıkıntı, kullandığınız kalp ilaçları ve ortamın daha öncekinden farklı olmasına da bağlı olarak olumsuz şekilde etkilenebileceğinizi hatırlatmak isterim. Özellikle, yenilen bir yemek veya hafif alkol alımı sonrasında bu sıkıntılarınızın artacağı aşikardır. Unutmayın ki; kalp ameliyatı sonrasında, cinsel açıdan, ameliyat öncesi dönemdeki beklentilerinize kavuşmanız partnerinizin bu duruma bakışı ile doğrudan ilişkilidir.

3- Cinsel birleşme sırasında gelişen tehlikeli bir durumun sinyalleri nelerdir ve böyle bir durumda ne yapmalıyım?

Kalp ameliyatı sonrası cinsel yaşantı veya aktivite sırasında ciddi sorunlar olabilir. Cinsel birleşme sırasında, nefes alıp vermekte güçlük, aşırı terleme ve baş dönmesi yaşarsanız; bunların ciddi belirtiler olduğunu ve dikkate almanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Böyle bir durum ile karşı, karşıya kaldığınızda hemen cinsel birleşme eylemini sonlandırıp, sakin bir şekilde, sırt üstü uzanarak, ayaklarınızı baş seviyenizin üzerine çıkarmanızı öneririm. Gelişen durum, hipotansiyon adı verilen tansiyon düşüklüğü sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Bacaklarınızı yukarı kaldırmak (örneğin, yukarı gelecek şekilde duvara dayamak) bacak damarlarında biriken ve göllenen kanın hızla yeniden dolaşıma karışmasına neden olarak sorununuzun çözülmesini sağlar.

Eğer, yukarıda gelişen durumlara ek olarak göğüs ağrısı gelişirse; hemen dinlenme düzenine geçilmelidir. Yaklaşık 5 – 10 dakika, dinlenmeye rağmen herhangi bir değişiklik olmuyor ve göğüs ağrınız devam ediyorsa, tıbbi yardım almanızı öneririm. Bu amaçla, mesela telefon yardımı ile 112’yi arayabilir veya aratabilirsiniz.

4- Eğer, yürüyebilir veya merdiven çıkabilecek durumda iseniz cinsel açıdan bir sorun yaşamanız pek mümkün değildir

Bu durum aslında tam olarak doğru değildir. Sizin, fiziksel olarak aktif olmanız, günlük aktivitelerinizi sorunsuz yapabiliyor olmanız cinsel açıdan da aktif olabileceğiniz anlamına maalesef gelmiyor. Cinsel açıdan aktif olabilmek, açık kalp ameliyatları sonrasında birçok faktöre bağlı olup, belirgin kişisel farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle, bu durumu tam olarak bir kurala bağlamak veya standardize edebilmek her zaman mümkün değildir. Ancak, yaşlılık ile bu durumun kötüleştiğini söylemek mümkündür.

5- Kalp ameliyatım cinsel gücümü etkiler mi?

Aslında bu sorunun en temel yanıtı HAYIR dır. Başka bir deyişle, kalp ameliyatının kendisi, cinsel gücü doğrudan olumsuz olarak etkilemez. Ancak, açık kalp ameliyatları sonrasında hastalarımın hemen tamamı, cinsel isteklerinin ciddi anlamda etkilendiğini belirtmektedir. O halde bu durum nasıl ortaya çıkıyor gibi bir soru akla geliyor hemen. Aslında, kalp ameliyatına bağlı olmayan bir durumdur. Bu durum, kalp ameliyatı sonrasında kullanılan ilaçlara ve psikolojik duruma bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kalp ilaçlarının çoğu, erkek ve kadın ayrımı gözetmeksizin doğrudan libido’yu (cinsel istek) etkilemektedir. Bu duruma bir de; çiftlerin endişelerini de etkileyince mevcut durum daha da kötüleşmektedir. Cinsel birleşmeye bağlı olarak gelişen (veya bu durumun tetiklediği) ölüm oranı aşağı yukarı %1 civarındadır. Yani, sanıldığı kadar yüksek bir oran değildir.

Ancak, size cinsel açıdan aktif olmadan önce; fiziksel açıdan aktif olmanızı öneririm. Yani, bir veya iki kat merdiveni rahatlıkla çıkmadan cinsel açıdan aktif olmayı beklemeyin.

6- Kan sulandırıcı ilaçlar, cinsel gücümü etkiler mi?

HAYIR, etkilemez. Bilinen ve şu an kullanılan kan sulandırıcıların hiç birisi, cinsel gücü (libido) etkilemez, cinsel isteksizliğe neden olmaz. Cinsel gücün etkilenmesinin en büyük nedeni, kalp ilaçlarının kan basıncı düzeninde oluşturduğu değişimlerdir.

7- Şeker hastalığı bulunan ve kalp ameliyatı olmuş olanlarda, cinsel isteksizlik daha fazla oranda olmaktadır

Şeker hastalığı (Diyabet) olan ve açık kalp ameliyatı geçiren hastalarda; cinsel isteksizlik veya güç kaybı; şeker hastası olmayan ancak kalp ameliyatı olanlara göre daha fazla oranda gözlenmektedir. Bunun en büyük nedeni; şeker hastalığının zaman içerisinde kılcal kan damarlarında ortaya çıkardığı olumsuz değişiklikler ve sinir uçlarında oluşturduğu hasara bağlıdır.

Yukarıda bahsettiklerimi özetleyecek olursak;

  1. Yemek sonrası, stresli veya psikolojik olarak iyi hissetmediğiniz dönemlerde cinsel birleşme planlamayın,
  2. Kalp ameliyatı sonrası cinsel yaşantı sırasında, cinsel açıdan en uygun pozisyonu; partneriniz ile beraber gözlemlemeniz en uygun seçenektir. Daha önceden uyguladığınız pozisyonlar, kalp ameliyatınız sonrasında size uygun olmayabilir,
  3. Cinsel açıdan uygun olmanız sadece size bağlı değildir. Ortam ve koşulları, partneriniz doğrudan bu durumları etkiler,
  4. Unutmayın, başarılı bir cinsel birliktelik için iletişim en temel unsurdur. Bu nedenle, partneriniz ile iletişim halinde olun. Birbirinizin beklenti ve isteklerini önemseyin.

Evet, yazımın sonuna geldim. Kalp ameliyatı ve cinsel yaşantı, biraz fazlasıyla özel bir konudan bahsettim. Biz doktorların, çoğu zaman üzerinde durmayı akıl edemediğimiz, unuttuğumuz bir konu bu. Ancak; özellikle bu konu ile ilgili veya başka konular ile ilgili olarak, bana buradan kolaylıkla ulaşabilir ve yanıtını merakla beklediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen mutlaka bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

p.s.: Yazının kapak görseli, www.freeimages.com adresinden alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz