Kalp Damarlarındaki Kalsiyum Hesaplaması

Kalp Damarlarındaki Kalsiyum Hesaplaması

Merhaba, kalp damarlarımız içerisinde yerleşmiş olan kalsiyum miktarı, bizim ölüm riskimizi belirliyor mu? Başka bir deyişle, kalp damarlarındaki kalsiyum miktarını ölçerek, ölüm riskimizi belirlemek mümkün mü?

Tüm canlılar gibi insan da, yaşam süreci içerisinde bu serüvenin sonlandığı ölüm ile karşılaşacaktır. Yaşantımız içerisinde, belli gıdaların, içeceklerin vücudumuz için iyi veya kötü olduğunu artık biliyoruz. Hatta, birçok kanseri önceden tesbit edebiliyor, kanser sürecinde vücudumuzun verdiği yanıtı gözlemleyebiliyoruz. Bu gelişimler, sadece kanser ile sınırlı değil, aynı zamanda bakteriler, viruslar ve diğer küçük mikroorganizmalar içinde durum aynı. Artık, eskisinden çok daha fazla hastalığın tanısını önceden koyabilir durumdayız.

Her gün, yeni bir medikal (tıbbi) teknolojik ürün ile karşılaşmaktayız. Bu ürünler, bazen geçici bazen de kalıcı olabiliyor. Ancak, hemen hepsinin ortak noktası; insan yaşamını hastalıklara karşı korumak, sağlıklı yaşamayı sağlamak oluyor.

Kalp damarlarındaki kalsiyum miktarını ölçerek, ölüm riskinizi önceden tahmin etmek mümkün mü?

Röntgen ışınları yardımıyla, akciğer hastalıklarını önceden tesbit etmek olası. Günümüzde, bundan daha fazlasını, daha iyisini yapabiliyoruz. Hatta, günümüzde yakın zamanda kullanıma girmiş bir teknoloji ile, önceden, henüz “göreceli bir kesinlikle” sonraki 15 yıl içerisinde koroner arter hastalığına bağlı olarak, ölümün gerçekleşip, gerçekleşmeyeceğini söyleyebiliyoruz.

Evet, yakın zamanda tıp dünyasının saygın dergilerinden birisi olan Annals of Internal Medicine (İç Hastalıkları Dergisi) da yayımlanmış bir çalışma ile ilgili verileri sizinle paylaşmak istiyorum. Çalışma; koroner arter (koroner atardamar) içerisinde yerleşmiş olan kalsifikasyonun (kalsiyum birikmesi, Koroner Arter Kalsifikasyonu – KAK), belirlenmesinin sonraki 15 yıl içerisinde koroner arter hastalığına bağlı ölüm üzerinde etkili olup olmadığı ile ilgili.

İlginç değil mi, kalp hastalığından ölüp, ölmeyeceğinizi önceden bilmek?. Sırada, bundan sonra hangi hastalık olacak, akciğer kanseri mi, veya mide kanseri mi? Kim bilir….?

kalp damarlarındaki kalsiyum

Koroner Arter Kalsiyum Skorlaması

Koroner Arter Kalsifikasyonu (KAK) taraması, X ışını kullanan bir yöntemdir

Koroner arterler (atardamarlar) içerisinde biriken kalsiyum miktarı, X ışını kullanılarak ölçülmektedir. Biriken kalsiyum, belki de erken dönem koroner arter hastalığı belirtisi olabilir.

Amerika Birleşik Devleti’nde, Emory Universitesi tarafından yürütülen bu çalışma, 1996 ile 1999 yılları arasında, 9715 hastaya uygulanan Koroner Arter Kalsifikasyon (KAK) verilerini içermektedir. Çalışma kapsamında olan hastaların tamamı, ayaktan, polikliniğe gelen ve daha önceden koroner arter hastalığı tanısı almayan hastalardan, (bir başka deyişle asemptomatik) oluşmakta idi.

Koroner Arter Kalsifikasyon taraması, sadece koroner arter hastalığına bağlı olan erken ölümleri tahmin etmekle kalmamaktadır

Çalışma sonucunda, Koroner Arter Kalsifikasyon X ışın taramasının, sadece koroner arter hastalığına bağlı 15 yıllık erken ölümleri saptamadığı, aynı zamanda diğer ölüm nedenlerine de bağlı olan ölümleri saptayabildiğini de ortaya çıkarmıştır.

Bu çalışma, bize koroner arter kalsifikasyon X ışın taramasının önemini ortaya çıkarmış olup, diğer hastalıkların erken tanınması açısından da öncü bir yöntem olabileceğinin mesajlarını vermektedir.

Aynı zamanda, koroner arterler içerisinde kalsiyum skorları yüksek bulunan hastaların, alışkanlıklarını ve yaşam düzenlerini değiştirmelerini, daha sağlıklı beslenme düzenine geçmelerini sağlamak konusunda da olumlu etkileri olmaktadır.

Eğer, konu ile fazla ilgilendiyseniz, ve çalışmayı okumak isterseniz; buradan ulaşabilirsiniz. Bu konu ve kalp – damar sağlığınız ile ilgili olarak sormak istedikleriniz vardır. Bana sorularınız için buradan adresinden ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Kaynak: Shaw L, “Long-Term Prognosis After Coronary Artery Calcification Testing in Asymptomatic Patients: A Cohort Study.” Annals of Internal Medicine. 2015.

p.s.: Kapak görseli, www.freeimages.com adresinden alınmıştır.

2 Yorum

  1. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu
  2. Zehra Akören

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz