Kalp Gerçekleri

Kalp Gerçekleri

Merhaba, bugün, kalbimiz ve dolaşım sistemimiz ile ilgili değişik verilerden ve sayılardan bahsedeceğim. Sessizce, her saniye durmadan atar kalbimiz. Yaptığı işin önemini, anlamını çoğu zaman bilmeyiz, fark etmeyiz. İşte, belki biraz olsun bu sayılar ile kalbimiz ve önemini anlayabiliriz. Kalp gerçekleri, ne kadar gerçek?

Buyrun, sizi şöyle alayım…

Kalbinizin büyüklüğü

İnsan kalbinin büyüklüğü kısmi değişiklikler gösterir. Çocuklarda yaklaşık olarak, yumrukları boyutunda iken, yetişkin bir insan için ölçü genellikle iki yumruk ölçüsü olmaktadır.

Çocuklarda kalp hastalıkları ile ilgili olarak yazdığım yazıma, buradan ulaşabilirsiniz.

Atım sayısı

Yaklaşık olarak 24 saat içinde insan kalbi, 100000 atım yapmaktadır. Tüm yaşamımız boyunca ortalama olarak; 2.5 bilyon atıma karşılık gelmektedir.

Kalp Gerçekleri: Kan pompalaması

Yaşamımız boyunca, her saniye kalbimiz kanı her iki dolaşıma pompalamaktadır. Tüm yaşantımız boyunca bu oran; yaklaşık olarak 3 süper tankeri dolduracak kadar olmaktadır.

Kalp Gerçekleri: Kalp ve elektrik olayı

Kalbimizin ürettiği elektrik yaklaşık 1 – 5 Watt’a karşılık gelmektedir. 80 yıllık bir yaşam süresi için toplam olarak; 2.5 GigaJoule’a eşit bir miktardır.

Kalp Gerçekleri: Kalp sesi

Kendi kalbimizi duyamayız, ancak bir başkasının kalbini dinlediğimizde duyduğumuz ses; “Lub – Dub”, kalbimizin içerisinde bulunan aort, mitral, triküspit ve pulmoner adı verilen 4 kapağın açılıp – kapanma sesidir.

Kalp Gerçekleri: Kalp vurusu

İlk kalp vurusu, konsepsiyon’dan (döllenme) yaklaşık 4 hafta sonra duyulmaya başlar.

Kalp Gerçekleri: Doku mu sıvı mı?

Damarlarımızda dolaşan kanımız, her ne kadar su gibi sıvı görünümde de olsa; aslında deri, böbrek ve vücudumuzun diğer parçalarında bulunan dokulardan bir tanesidir.

Kalp Gerçekleri: Hız olayı

Dinlenirken, kalbimizden akciğerlere kanın gitmesi yaklaşık 6 saniyede gerçekleşir. Kalbimizden, beyine kanın gidip, kalbe geri dönmesi 8 saniyede gerçekleşir. Bu oran; ayak parmak uçunda ise; 16 saniye sürmektedir.

Bir başka deyişle, kalbimiz kanı aorta adı verilen kalpten çıkan en büyük damara; 1.6 km/saat hız ile pompalar.

Kalp Gerçekleri: Kadın – erkek olayı

Kadınların kalbi (78 vuru/dk), erkeklerden (70 vuru/dk) daha hızlı atmaktadır.

Kalp Gerçekleri: Elektrokardiyogram (EKG)

Kalp şeridi veya diğer adıyla elektro, tam adı ise; elektrokardiyogram. 1903 yılında, fizyolog Willem Einthoven tarafından bulundu.

Kalp Gerçekleri: Kalp kasılmasının gücü

Kalp kasılmasının ne kadar güç ile olduğunu anlamanın en kolay yolu; bir tenis topunu elinize alın, ve sıkabildiğiniz kadar sıkın. İşte, kalbiniz aşağı – yukarı bu kadar güç ile kanı pompalıyor.

Kalp Gerçekleri: Kalbimizin içinde ne kadar kan var?

Kalbimizin sağ kulakçığı yaklaşık olarak; 3.5 çorba kaşığı dolusu kan içerir. Sağ karıncık ise bu miktardan biraz fazla, yaklaşık 1/4 su bardağı kan içermektedir. Sol kulakçık ise, sağ ile aynı miktar kanı bulundurmaktadır.

Kalp Gerçekleri: Steteskop gerçeği

Fransız doktor, Rene Laennec; steteskobu (kalp ve akciğer seslerini dinlemek için, kulağımıza taktığımız alet) icad eden kişidir. Uzun zaman, doktorların kalp ve akciğer seslerini dinlemek için kulaklarını dayadıklarını düşünürseniz, bence iyi bir iş yapmış kendisi. Dr. Laennec’in icad gerekçesi de; şişman ve iri göğüslü kadın hastalarda yeteri kadar duyamaması imiş.

Kalp Gerçekleri: İlk kalp nakli

İlk kalp nakli, 1967 yılında, Afrika’lı kalp cerrahı Dr. Christiaan Barnard tarafından yapılmıştır. Hasta, 18 gün yaşamıştır.

Kalp Gerçekleri: Anjiografi

Günümüzde uygulanan anjiografinin temelini, Alman cerrah Werner Forssmann, 1929 yılında, kendi kol toplardamarı içerisine, yerleştirdiği plastik borucuk ile başlatmıştır.

Kalp Gerçekleri: Kan miktarı

Yenidoğan bir bebekte vücud içerisinde yaklaşık 1 bardak kan bulunur. Yetişkin birisinde ise bu miktar, 4.5 – 5 litredir.

Kalbimiz ve Bazı Gerçekler

Kalbimiz ve Bazı Gerçekler

Kalp Gerçekleri: Dolaşım ve organlar

Kalbimiz, dolaşımdaki kanın %5’ ile, beyin %20’si ile ve böbrekler ise %22’si ile beslenir.

Kalp krizi

Yapılan çalışmalar, en sık kalp krizinin Pazartesi günleri, sabah saatlerinde oluğunu ortaya koymuştur.

Kalbimiz her gün

Vücudumuzda bulunan, 7.5 trilyon hücreye durmadan, kesintisiz, kan sağlar.

Kalp Gerçekleri: Kalbimizin konumu

Çoğu insan, kalbimizin vücudumuzun tam ortasında yer aldığını sanır. Oysa, kalbimiz orta hattın sol tarafına kaymış bir konumdadır.

Kalbimize gülmek iyi gelir

Gerçekten, yapılan araştırmalar; gülme durumunda kalbimizin yaklaşık olarak %20 daha fazla kan pompaladığını ortaya koymuştur.

Kalp ölümleri

  • Amerika’da, her 4 ölümden birisi kalp hastalığına bağlı olmaktadır.
  • Kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin %20’sinden, sigara sorumludur.
  • Kalp hastalıklarından her yıl 60000 kişi, Amerika’da yaşamını kaybetmektedir.
  • Yaklaşık olarak, her 30 saniyede bir kişi kalp hastalığı veya felç nedeniyle yaşamını kaybetmektedir.

Diş eti hastalığı

Diş eti hastalığı bulunanların, %50’sinde kalp hastalığı veya felç riski bulunmaktadır.

Horlama

İleri derecede horlama yakınması bulunanlarda; uyku apnesi sık olarak gözlenmektedir. Bu durum, kalp hastalığı riskini belirgin olarak arttırmaktadır.

Bu konu ile ilgili olarak, o kadar çok şey var ki. Bahsettiğim şeyler, kabaca kalbimiz ile ilgili size biraz olsun bilgi vermiştir umarım. Kalp gerçekleri konusu çok ilginç bir konu aslında…

Eğer, sizin de kalp ve damar hastalıkları ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…
Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz