Kalp Yogası Nedir?

Yoga ve Kalp: Kalp sağlığınız için, kalp yogası’na ne dersiniz?

Meditasyon, müzik dinlemek, resim yapmak, kitap okumak, koşmak, yüzmek. Peki tüm bunların ortak noktaları ne biliyor musunuz? Hepsi, insanın isteyerek, severek yaptığı ve kendi kendisi ile baş başa kaldığı uygulamalar olmaları değil mi?

Yoga’da bunlardan birisi aslında;

insanın, kendisi ile kalabildiği ve beden enerjisinin yeniden yapılandırıldığı bir uygulama değil mi?

Ben bunları düşünürken, ister karma, ister çekim yasası, ister kuantum diyelim; karşıma ilginç bir makale çıktı bu konuda ve ben de sizinle irdelemek ve paylaşmak istedim. Yoga ve kalp ile yakından ilgili bir makale. Makaleye konu olan araştırma; yoga’nın kalp hastalıkları ile metabolik sendrom gelişiminde etkili olan risk faktörleri üzerine etkileri ile ilgili. İlgimin olduğu konularda ki, her yazıya her zaman ilgi göstermiyorum. Ama, bu farklı idi.

Her neyse, fazla dağılmadan, yoga ve kalp (kalp yogası) ile ilgili yazımın içeriğine odaklanalım. Bu arada, yazının orijinal başlığı;

 

Erasmus Universitesi (Hollanda) kökenli bir meta analiz çalışması. Farklı merkezlerce (Amerika’da Harvard School of Public Healt ve Hollanda’da ise Erasmus University) yürütülen çalışmaların sonuçlarının ortak bir şekilde değerlendirilmesi durumu söz konusu. Çalışma sonuçları da, tıp alanında saygın bir dergi olan European Journal of Preventive Cardiology’de yayınlanmış.

Çalışmaya, Hollanda ve Amerika’dan 2768 kişi katılmış. Elde edilen sonuçlar oldukça ilginç. Çalışma; yoga’nın kalp hastalıkları ile metabolik sendrom gelişiminde etkili olan risk faktörleri üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu durum, özellikle aerobik egzersizleri yapamayacak durumda olan ve kalp hastalıkları ile metabolik sendrom gelişimleri açısından risk altındaki hastalar için iyi bir alternatif olarak görülüyor.

Makalenin özeti ile ilgilenirseniz; buradan ulaşabilirsiniz.

Yoga: Fiziksel, Mental ve Ruhsal Elementleri Bir Araya Getiren Bir Meditasyon Biçimidir

Yoga ile geçmişte yapılmış olan çalışmalar; kalp ve damar hastalıkları ile bağlantılı olan kötü kolesterol, yüksek kan basıncı ve yüksek vücut indeksi değerlerini azalttığını ortaya koymuştur. Ancak, bu çalışma diğerlerinden farklı olarak; bilinen kalp rahatsızlığı olan ve aerobik diğer egzersizleri yapmayan hastalarda, sadece ve doğrudan yoga egzersizlerinin etkileri üzerine yoğunlaşmıştır.

Çalışmaya katılan hastaların büyük çoğunluğu ki buna eklem ve kas sorunları olan yaşlılarda dahil, yoga’nın mevcut kalp hastalığı durumuna rağmen çok rahat yapılan bir egzersiz olduğunu bildirmişlerdir. Gerçekten, yoga; uygulama açısından bir zorluğu olmayan ve diğer birçok egzersiz gibi kas – eklem sistemine aşırı yük getirmeyen bir uygulamadır. Daha da önemlisi yoga’da, diğer uygulamalar gibi bir cihaz veya geniş bir alana gereksinim duyulmamaktadır.

Hatha Yoga, Kripalu Yoga ve Sivananda Yoga: Kalp Hastaları İçin Önerilen Kalp Yogası Pratiklerinden Bazılarıdır

Ben; yoga’nın; maliyetinin çok düşük olması (nerede ise sıfır), ciddi bir cihaz veya teknoloji gerektirmemesi ve daha da önemlisi kalp yogasının kalp ve damar hastalıkları için mevcut risk faktörlerini doğrudan ve olumlu şekilde etkilemesi, yaşam kalitemizi arttırması nedeniyle yakın zamanda daha fazla ilgi göreceğine inanıyorum.

Türkiye’de “Kalp Yogası” Uzun Zamandır, Başarılı Bir Şekilde
Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Öncülüğünde Club Bypass Tarafından Yapılıyor

 

Kalp Yogası

Prof. Dr. Bingür Sönmez – Kalp Yogası

Yoga ile ilgili yapılan çalışmalar sadece yurtdışında olmuyor. Türkiye’de “kalp yogası” kavramının ilk kez yerleşmesini sağlayan, benim değerli hocam; Prof. Dr. Bingür Sönmez, arkadaşım; Op. Dr. Selim Tansal ve yoga uzmanı Dr. Neslihan İskit’tir. Prof. Dr. Bingür Sönmez’in başlattığı ve halen hastalarına uyguladığı kalp yogası programı ile ilgili ayrıntılı bilgiye Şişli Memorial hastanesinden  ulaşabilirsiniz. Yoga ve kalp konusunda sizlerin paylaşmak istedikleri varsa, bana e-posta aracılığı ile lütfen ulaşınız.

Kalp Yogası: Her Yerde!!

Son olarak, size Özel Acıbadem, Zekeriyaköy Tıp Merkezi, başhekim ve radyoloji uzmanı olan meslektaşım Uzman Dr. Nilay Soydan Şahinoğlu’ndan da bahsetmek istiyorum. Kendisi, yoga’yı profesyonel iş hayatı ile birleştirmekte. Çalıştığı ve sorumlu olduğu merkezde ayrıca, yazın bahçede, kışın ise merkez içerisinde yoga dersleri vermektedir. Bazı derslerin, yerde oturma güçlüğü çeken kişiler için sandalye üzerinde yapıldığını belirterek, bazı ters duruşlar, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı hastalarında risk taşıdığından, öğrencileriyle dersin başında kısa bir sohbet yaparak var olan klinik durumlarını da öğrenerek, duruşlarda zorlandıkları, ağrı veya acı çektikleri pozlarda durmaları ve önerilen bir rahatlama pozuna geçmelerini önermektedir. Yoga yapmaya vakit bulamamaktan yakınan öğrencilerine ise, özellikle sandalye üzerinde yaptıkları dersleri örnek vererek bunu iş yerinde oturarak bile yapabileceklerini belirtmektedir. Eğer Dr. Soydan’a; Facebook: ‘’Dr. Nilay ile yoga’’ sayfası veya Instagram: drnilaysoydan yolu ile ulaşabilirsiniz.

Eğer sizinde, kalp ve damar hastalıkları ile ilgili eklemek veya sormak istedikleriniz de varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan önce lütfen önemli açıklama başlıklı yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz