Kılcal Damar Tedavisi: Merak Edilenler

Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, genç yaştan itibaren kadınların adeta kabusudur. Bitmeyen savaş diyebileceğimiz, kılcal damarlar ile ilgili kılcal damar tedavisi konusunda biraz bilgi vereyim dedim.

Varislerimiz aslında ağaç dalları gibidir. Ana gövde, normal olan bir toplardamarı ifade ederken, uç tarafta gelişmiş dallar ise; hormonlar, yaşlanma, genetik, gebelikler gibi nedenlerle ortaya çıkar ve gelişim gösterirler. Çoğu zaman, uç taraftaki bu dallar öylesine yüzeyeldirler ki, çıplak gözle dışarıdan rahatlıkla görülebilirler.

Günümüzde, 50 yaşın üzerindeki, her iki kadından birisinde gözlenecek bir durumdan bahsedeceğim bugün.

Varis gelişimi için çeşitli risk faktörleri mevcuttur. Bunların arasında en önemlisi genetik yatkınlıktır. Anne veya baba tarafından hastalık size aktarılır. Diğer etkili risk faktörü ise, hormonlardır. Bacaklarda gözlenen kılcal damarların bir çoğu doğum kontrol haplarının (özellikle östrojen içeren) kullanımı ile artmaktadır. Benzer şekilde gebelikler de istenmeyen bu kılcal damarların gelişmesine aracılık etmektedir. Her gebeliğimizde, mevcut olan östrojen ve progesteron hormonlarının seviyelerinde normal zamandakine oranla çok ciddi artışlar gözlenir. Etkili olan bir diğer faktör ise, hareketsizliktir. Varis, az hareket eden bireylerde, daha sık oranda gözlenmektedir.

Kılcal Damar Tedavisi: Skleroterapi

Kılcal damarların tedavisinde kullanılan temel yöntemler;

Kılcal Damar Tedavisi Riskleri

Kılcal Damarlar

Skleroterapi sıvısının enjeksiyonunun çeşitli riskleri mevcuttur. Bunların arasında, çok az miktarda olan kanama, deride meydana gelen irritasyon (hassasiyet), pigmentasyon (renk değişimi veya kaybı). Kimyasal madde olan skleroterapi sıvısının enjeksiyonu ile, kılcal damar iç yüzeyi hasarlanır ve damar kapanır. Damar içerisinde bulunan kanın içerisindeki demir (Fe) elementi, doku içerisine geçmeye başlar. İşte, deri içinde oluşan renk değişiminin asıl nedeni budur. Ancak, bu durum zaman içerisinde, dışarıdan da uygulanan kremlerin etkisi ile tamamen ortadan kalkmaktadır. Cilt renginizin koyuluk derecesine bağlı olarak, işlem sonrası renk değişimi gözlenme oranı da artmaktadır.

Kılcal Damar Tedavisi Kimlere Yapılır?

Belirgin kılcal damarları veya varisi olan herkes bu işlemi yaptırabilir. Çap farkları nedeniyle varis ve kılcal damarlara verilen kimyasal maddenin konsantrasyonu değişkenlik göstermektedir. Benzer olarak, daha büyük bir damara enjeksiyon yapıldığında, kılcal damara yapılana göre, iyileşme süreci daha yavaş olmaktadır. Bu nedenle, skleroterapi işlemi daha çok kılcal damarlara (örümceksi, retiküler) yapılan bir işlemdir.

Kılcal Damar Tedavisi (Skleroterapi) Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Skleroterapi işlemi, oldukça kısa sürede yapılan bir işlemdir. 20 – 30 dakika gibi bir süre içerisinde (öğle arasında) rahatlıkla yapılabilmektedir. Günlük rutinlerinizi veya iş akışınızı doğrudan etkilememektedir. İşlem sonrasında, günlük yaşantınıza kaldığınız yerden devam edersiniz. Uygulama bölgesinde oluşan kızarıklık ve kaşıntı hissi 24 saat içerisinde ortadan kalkmaktadır. Tam iyileşme ise bireysel farklılıklar gösterse de ortalama 4 – 6 hafta kadar sürebilmektedir. İyileşme sürecini de hızlandırmak için, erken dönemde orta basınçlı varis çorabı (kompresyon) giymeniz gerekmektedir.

Eğer, sizin de varis, ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfe bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

3 Yorum

  1. fatih
  2. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu
  3. fatih

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz