Kılcal Damarlar Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey

Kılcal damar, sizi rahatsız mı ediyor?

Yaz bitti, kış kapımızdan içeri girmek üzere. Sizi, tüm yaz süresince görüntüsü ile rahatsız etmiş olan varis ve kılcal damarlarınızdan kurtulmanın zamanının geldiğini mi düşünüyorsunuz? Haydi, o zaman tedaviye. Ama, tedaviden önce size varis ve kılcal damar hakkında bilmeniz gereken 9 şeyden kısaca bahsetmek istiyorum.

1- Bacak – Bacak Üstüne Atmak; Varise Neden Olmaz

Gerçekten de öyle, varis bacak – bacak üstüne atmakla ortaya çıkmaz. Benzer şekilde, yüksek topuklu ayakkabı giymek de varise neden olmaz. Varis, genetik ağırlığı olan bir hastalık olup bilinen nedenlerin içerisinde, toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların yetmezliği en sık neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun süre oturmak, ayakta sabit olarak durmak, doğum kontrol haplarının kullanımı varis nedenleri arasında sayılmakta ise de; varise doğrudan neden olmayıp, gelişmekte olan varisin zaman içerisinde daha hızlı kötüleşmesine neden olurlar.

2- Varis ve Kılcal Damar; Sadece Kozmetik Birer Sorundur

Varis ile ilgili olarak karşımıza çıkan en büyük yanlıştır bu. Her ne kadar, bir sıkıntıya neden olmasa da bazı insanlar da, varis tanı konulduğu zaman ilerleyen ve tromboz (damar içerisinde pıhtılaşma), akciğere pıhtı atması (pulmoner emboli) gibi daha ciddi durumlara neden olan bir hastalıktır.

3- Varis ve Kılcal Damarlar; Kesinlikle Genetik Birer Hastalıktır

Evet, varis ile ilgili bir gerçek varsa o da budur. Varis, bir genetik geçişli hastalıktır. Ebeveynlerin ikisinde birden olması, birisinde olmasına göre hastalık geçiş oranını daha da arttırmaktadır. Ancak, genetik geçişli olması her nesil içerisinde mutlaka görüleceği anlamına da gelmemelidir. Bazen, varis bir veya iki nesil atlayabilmektedir.

4- Varis ve kılcal damar; Aynı Şey Değildirler

Kılcal damarlar, küçük ve ince mavi, yeşil veya kırmızı renkli olabilen damarlardır. Derinin hemen altında oldukları için, gözle kolaylıkla görülürler. Çoğu zaman zararsızdırlar. Ancak, gözlendiklerinde görüldükleri bölgelerde toplardamar kan akımının bozulduğunun iyi birer göstergesidirler.

Varisler ise, eğri – büğrü görünümlü, içlerinde kanın biriktiği, deri yüzeyinden kabarık, parmak kalınlığında damarlardır. Çoğu zaman, kapakçıkların yetmezliğine bağlı olarak ortaya çıkarlar. Aynı bacakta, kılcal damarlar ile beraber sıklıkla gözlenebilirler.

5- Erkeklerde de Varis ve Kılcal Damar Görülür

Tedavi ettiğimiz hastaların yaklaşık olarak %70’i kadın hastalardan oluşsa da, erkeklerde de varis sık gözlenen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha az sıklıkla gözlendiği düşüncesinin altında yatan esas gerçek ise, erkeklerin varis tedavisi amacıyla kadınlara göre daha az bir oranda sağlık kuruluşuna müracaat etmelerindendir.

6- Gebelik, Varis Sorununuzu Ortaya Çıkarır

Gebelik sırasında, bacaklardan gelen her iki toplardamarın birleşerek karın içerisinde oluşturduğu büyük ana toplardamara (Vena Kava Inferior), rahim’in doğrudan basısı sonucunda, her iki bacakta toplardamar içerisinde çok ciddi bir basınç artışı oluşur. Buna ek olarak, gebeliğin devam etmesini sağlayan Progesteron hormonunun, damar duvarını genişletici etkisi de eklenince varis sorunu daha belirgin bir hal olarak karşımıza çıkar.

7- Varis Gelişimini Engellemek İçin Düzenli Egzersiz En İyi Uygulamadır

Ne kadar aktif ve hareketli olursanız, o kadar daha az oranda varis olursunuz. Gerçekten, yapılan gözlemler de bu durumu ortaya koymuştur. Herhangi bir egzersizi düzenli olarak yapan insanlar da, varis daha az oranda ve geç bir zaman da ortaya çıkmaktadır. Özellikle, yüzme ve yürüyüş önerilen sporlar arasında yer almaktadır.

8- Varis ve Kılcal Damarlara Bağlı Olarak Ortaya Çıkan Görüntüdeki Bozulmayı Tamamen Ortadan Kaldıracak, Geçerli Bir Tedavi Yöntemi Mevcut Değildir

Varis ve kılcal damarlara ait olarak ortaya çıkan görüntüyü tamamen ortadan kaldıran, etkinliği bilimsel olarak ispatlanmış bir yöntem henüz mevcut değildir. Ancak, bitkisel destek ürünleri, özel basınçlı varis çorapları tedaviye bağlı olan yakınmaların şiddetini bir miktar azaltmaktadır.

9- Varis ve Kılcal Damar İçin Kullandığımız Tedavi Seçenekleri, Düne Göre Bugün Çok Daha İyi Durumda

Yakın zamanda kullandığımız tedavi seçeneklerine her gün bir yenisi ekleniyor. Yeni gelişen bu yöntemler, bir önceki yöntemden daha etkili, hızlı ve kalıcı olabilmektedir. Tedavi süreleri günümüzde uygulanan minimal invaziv yöntemler ile beraber, bugün çok daha kısa sürelere inmiştir.

Eğer, sizin de varis ve kılcal damarlar ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce mutlaka bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz