Kılcal Varis ve Yaz

Kılcal Varis ve Yaz

Yaz, geldi. Çoğumuz, son yıllarda zararları konusunda farkındalığın giderek arttığı güneş ışınları ve zararlarından korunmak için, yüksek koruma faktörlü güneş kremlerini kullanmaya başlayacağız. Kılcal varisleri olanlar için durum nasıl? Kılcal varisleri olanlar, güneş ve zararlı etkilerinden korunmak için neler yapmalı? Yaz mevsimine az bir zaman kala, bu konu ile ilgili sizi biraz bilgilendirmek ve bu konu ile ilgili olarak sık sorulan sorulara yanıt vermek istiyorum. Konumuz; kılcal varis ve yaz

Yaz aylarında varis tedavisi ile ilgili merak edilenler.

Kılcal Varis ve Yaz: Aralarında Bağlantı Var Mı?

Yaz mevsimi, her zaman varis hastalarının pek sevmedikleri bir dönemdir. Gerek giyilen kıyafetlerin daha rahat ve açık olması, gerekse de varis hastalığının bu dönemde kötüleşmesi, hastalarımın ortak şikayetleridir.

Venöz yetmezlik ve varis; daha önce farklı yazılarımda da belirttiğim gibi bir toplardamar hastalığıdır. Basit bir ifade ile vücudumuzda toplardamarları yerleşim bölgeleri göz önüne alınarak derin ve yüzeysel olmak üzere iki gruba ayırmaktayız. Varis yakınmalarının nerede ise tamamına yakını da; yüzeysel toplardamar sistemi hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

kılcal varis ve yaz

Genetik, kılcal damarların gelişiminde rol alan en önemli faktörlerdendir.

Kılcal varisler; yüzeysel toplardamar sisteminin hastalığı olarak karşımıza sık olarak çıkmaktadır. Varis yakınması ile muayene ettiğim hastaların yarısının ortak şikayet nedeni olmaktadır. Kılcal varis gelişiminde etkili olduğu konusunda fikir birliğine varılan 3 faktör şunlardır.

 1. Genetik (kalıtım)
 2. Doğum kontrol hapı veya hormon tedavisi
 3. Güneş

Daha önce farklı yazılarımda bahsettiğim için genetik ve doğum kontrol hapı nedenlerini burada açıklamayacağım. Özellikle, doğum kontrol hapları ve varis ile ilgili olarak doğum kontrol hapları ve varis başlıklı yazımı da okumanızı öneririm.

Gelelim yazımın ana konusu güneş ve kılcal varislere. Yaz mevsiminde, güneş ışınlarının ve sıcak havanın etkisine bağlı olarak toplardamar hastalıkları ve buna bağlı yakınmalar artar. Bu etki, iki şekilde olmaktadır.

 1. Güneş ışınlarının doğrudan etkisi (özellikle ultraviyole A ve B): Güneş ışınlarının etkisine daha yoğun bir şekilde maruz kaldığımız yaz mevsiminde, cildimizin özellikle üst tabakalarında kollajen ve elastin yapılarında ufak değişimler olur. Kollajen ve elastin hem kılcal damarların yapısında bulunmakta, hem de onların çevresinde destekleyici bir yapı olarak görev almaktadır. İşte, kollajen ve elastin yapısında, güneşe bağlı olarak ortaya çıkan bu değişimler sonucunda da kılcal varisler ortaya çıkmaktadır. Genişlemiş olan bu kılcal damarların içerisinde bulunan kan akımının etkilenmesi ile adeta o bölgelerde kan göllenmesi veya birikmesi durumu oluşur. Bunun sonucunda da istenmeyen, kılcal varisler daha belirgin hale gelir.
 2. Güneş ışınlarının doğrudan ısıtıcı etkisine maruz kalan kılcal damarlar genişler: Yukarıda da bahsettiğim gibi, yaz mevsiminde artan ısı ve nem nedeniyle toplardamar dolaşımı bozulur. Bozulan toplardamar dolaşımının sonucunda da, sadece kılcal damarlarda sorunlar ile karşılaşmayız, aynı zamanda daha büyük ve biraz daha derinde yer alan toplardamarlarda kan akımı yavaşlar. Buna bağlı olarak, özellikle ayaklarımızda gün sonunda belirginleşen ödem, şişme ve kramp yakınmaları oraya çıkar. Uzun ve tekrarlayan bu etki sonucunda, kılcal varisler gelişmektedir.

Keyifle okuyacağınızı tahmin ettiğim bu konu ile ilgili varisler yazın artar mı? başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

Kılcal Varis ve Yaz: Güneş ve Etkilerinden Sakınmak Gerekli Mi?

Az önce bahsettiğim gibi, güneş kılcal varislerin gelişiminde etkili olduğu kabul edilen bir faktördür. Ancak, güneş ve zararlı ışınların doğrudan venöz yetmezlik veya varis (Safen ven sistemi hastalığı) nedeni olduğunu söylemek mümkün değildir. Sıcak ve nemli havaya bağlı olarak, toplardamarlarda genişleme ve kan akımında yavaşlama gözlenir. Bu durum özellikle, venöz yetmezlik veya varis hastalığı olanlarda daha belirgin bir sorun halini almaktadır.

Kılcal varis ve yaz

Hans / Pixabay

Kılcal Varis ve Yaz: Varis Hastaları İçin Yaz Önerileri

Varis, toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların bir hastalığıdır. Sıcak hava ve yaz mevsimine bağlı olarak kötüleşen bu hastalıkta, yaz mevsimi için size önerilerim var. Bunlar;

 1. Diyet: Toplardamar kan akımını arttıran, düzenleyen sağlıklı bir diyet ile venöz yetmezlik ve varise bağlı olan yakınmalarınız biraz olsun hafifleyecektir. Bu diyetin temelini, yeşil ve taze sebzeler oluşturmaktadır. Özellikle; fesleğen ve maydanoz gibi doğal idrar söktürücüler sayesinde bacaklarınızda ödem ve şişme daha az görülecektir. Toplardamar kan akımının yavaşladığı durumlar için bir diğer önerim; magnezyum açısından zengin olan muz, tatlı patates ve avokado tüketimini biraz daha arttırmanızdır. Bir ödem nedeni ve sadece bacaklarda değil tüm vücudunuzda su tutulmasına neden olan tuzun, yaz döneminde kullanılmasını önermiyorum. Kabızlığın, özellikle uzun süreli olduğunda toplardamar kapakçık yapısını bozan bir durum olmasından dolayı, uzun süreli kabızlığa neden olmayan, bol lifli bir diyetin sağlıklı bir seçim olduğunu belirtmek isterim. Toplardamar damar duvarı bütünlüğünü sağlayan, sağlıklı damar yapısından sorumlu olan yapısal destek proteinlerin oluşumunda görev alan meyveler (çilek, böğürtlen, turunçgiller), üzüm çekirdeği ekstresi ve at kestanesi özü yine etkili olduğu kabul edilen bitkisel destek ürünleridir. Bu konu ile ilgili olarak detaylı bilgiler için varis bitkisel tedaviler ve varis bitkisel tedavi seçenekleri başlıklı yazılarımı da okumanızı öneririm.
 2. Sıcaktan sakının: Yukarıda da bahsettiğim nedenlerden dolayı, venöz yetmezlik ve varisi bulunanların güneş ışınlarının yakıcı etkilerinin yoğun olduğu saatlerde denize girmelerini önermiyorum. Denize girmek için ideal zaman; sabah erken saatler (10:00’dan önce) ve öğleden sonra (16:00’dan sonra) veya akşam üzeridir. Kum banyosu veya doğrudan güneşlenmeyi  önermiyorum.
 3. Bol miktarda su tüketin: Yaz mevsiminin belki de en fazla dikkat edilmesi gereken konusu, sağlıklı bir metabolizma için yeteri kadar su tüketilmesidir. Sıcak ve nemli havalarda su kaybını da göz önüne alarak, günde ortalama 2.5 – 3.0 litre arası sıvı almaya özen göstermelisiniz. Bunun bazı istisnaları mevcuttur. Bu nedenle, bu konuyu sizi takip eden doktorunuz ile görüşmenizi tavsiye ederim.
 4. Bacaklarınızı yukarı kaldırın: Bu maddenin, sıcak havaların toplardamar dolaşımını belirgin olarak etkilediği yaz mevsimi dışında da uygulanması gerektiğinin altını çiziyorum. Yukarıda saydığım faktörlerin uygulanmasında karşılaşılan zorluk durumunda, yorucu bir günün sonunda bacakların yukarı kaldırılması, toplardamar sağlığı açısından oldukça yararlı bir yöntemdir.
 5. Güneş koruma faktörlü krem kullanın: Kılcal damarların gelişiminde önemli bir etken olarak kabul edilen güneş ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanımı oldukça faydalıdır. Losyon veya sprey yapıda olabilen güneş kremleri sayesinde ultraviyole ışınlarının zararlı etkileri biraz azaltılmış olur.

Kılcal Varis ve Yaz: Yaz Ayları Varis Tedavisi İçin Uygun Bir Zaman Mı?

Yazımın sonuna geldim. Ancak, varis için ideal tedavi sorusunun yanıtını vermek isterim. Genel bir prensip olarak varis tedavileri için ideal zamanın yaz aylarının söylemek isterim. Bunun nedenlerini sıralamak isterim.

 1. Hasta – doktor randevu uyumu: Özellikle kılcal varis tedavisi planlayan hastalarım için bu sorunun yanıtı oldukça önemli. Kılcal varis tedavisi, seanslar şeklinde yapılan ve ortalama 3 seansın gerekli olduğu bir tedavidir. Bu nedenle, özellikle yaz mevsiminde gerek tatil planları (hem doktorunuzun, hem de sizin) mevcut tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir. Hasta ve doktor randevu uyumu sorun olabilmektedir. O nedenle, ben hastalarıma kılcal varis tedavisi için ideal zaman olarak Ekim ayı ve sonrasını önermekteyim. Ekim – Mayıs arası dönem, her türlü varis tedavisi için ideal bir dönemdir.
 2. Skleroterapi (kılcal damar iğne tedavisi) açısından yaz ayları riskli bir dönemdir: Skleroterapi, diğer adıyla iğne tedavisi bilindiği gibi sklerozan maddenin (damar büzücü) damar içerisine verilmesi ile yapılmaktadır. Ülkemizde bu amaçla kullanılan sklerozan madde Etoksisklerol’dür. Bu maddenin, kullanımı ve uygulanması sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de ultraviyole ışınları ile olan olumsuz etkileşimidir. Mevcut uygulama sırasında ciltte istenmeyen leke yapma potansiyeli bulunan bu ilacın, ultraviyole ışınları ile olumsuz etkileri daha da artabilmektedir. Kozmetik bir düzelme için müracaat eden hastalarıma bu konuya daha fazla dikkat etmelerini, kılcal varis tedavilerini güneş ve ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinin daha az olduğu Ekim – Mayıs ayları arasında yaptırmalarını öneriyorum. Skleroterapi ile ilgili olarak daha detaylı bilgi için, kılcal damar tedavisi başlıklı yazımı okumanız tedavi öncesi bilgi sahibi olmanız açısından önemli olur. Daha detaylı bilgi almak isterseniz; varis ne zaman tedavi edilmeli başlıklı yazım tam size göre.

Evet, bir yazımın daha sonuna geldim. Yaz aylarının kapımızda olduğu dönemde, varis tedavisi yaptırmak isteyenler için önerileri bir araya toplamak istedim. Bu konu ile ilgili olarak bana sormak istedikleriniz için, buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, lütfen öncesinde bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz