Köpük Tedavisi: Skleroterapi Tedavisinde Köpük Uygulaması

Köpük Tedavisi

Köpük tedavisi, diğer adıyla skleroterapi; varis tedavisi için eskiden beri kullanılan bir yöntem aslında. Sıvı veya köpük uygulamaları mevcut olsa da, her iki uygulamada da temel esas, kılcal damarın büzüşüp kapatılmasıdır. Varithena, köpük tedavisine yeni giren bir ilaç. Köpük tedavisi ile ilgili bilgi vermeden önce; varis ile ilgili bilgi almak isterseniz bu yazımı (varis nedir?) okumanızı öneririm.

Kılcal Damarlar Neden Oluşur?

Kadın hastalarımın baş belası konumunda olan kılcal damarların çoğu genetik nedenler ile ortaya çıkmaktadır. Genetik dışında ise en sık, kadın hormonları neden olarak kabul edilmektedir. Kadın hormonları denilince de akla hemen östrojen ve progesteron gelmektedir. Bu konu ile ilgili olarak daha fazla bilgi almak isterseniz, bu yazımı (kılcal damarlar) okumanızı tavsiye ederim.

Köpük Tedavisi Neden Çok Tercih Ediliyor?

Köpük tedavisi, kozmetik şikayet başvuru nedenlerinin en başlarında yer alıyor. Son yıllarda köpük tedavisi yaptıranların sayısında bir artış olmuştur. Muayene ettiğim, kadın hastalarım içerisinde kılcal damarları nasıl ortadan kaldırırım sorusunu sormayan nerede ise yok? İşte bu nedenle, köpük tedavisi çok tercih ediliyor. Kadınların hastalığı olan kılcal damarlar olduğu sürece de bu durumun pek değişeceğini sanmıyorum.

Kanımca, köpük tedavisi zararları (veya yan etki, komplikasyonları) konusunda artan bilinç bu yönteme olan ilginin devam etmesini sağlamaktadır. Hastaların, köpük tedavisi sonrası bilinçlendirilmesi, mesela köpük tedavisi sonrası ortaya çıkan morluk veya diğer yan etkiler konularında daha bilinçli olmaları bu yöntemin tercih edilmesine neden olmaktadır. köpük tedavisi

Varithena Köpük Tedavisi Yeni Bir Tedavi Mi?

Köpük tedavisi nasıl yapılır konusunda bu yazıda bilgi vermeyeceğim. Daha çok yeni bir köpük tedavisi ilacı olan Varithena ile ilgili bir bilgilendirme olacak.

Aslında, köpük tedavisi yukarıda da bahsettiğim gibi, yeni bir tedavi uygulaması değil. Ancak, bu amaçlar kullanılan tedavi edici ilaç (sklerozan) uygulamada bölgesel farklılıklar göstermektedir. Varithena’da bu ilaçlardan birisi. Şu an Türkiye’de bu ilaç henüz kullanıma girmedi. Ancak, kullanıma girmesi ile, kılcal damarların tedavisinde oldukça tercih edilen bir ilaç olacağını şimdiden söyleyebilirim. Skleroterapi (kılcal damar tedavisi, iğne ile çekme) hakkında bilgi almak için bu yazımı (kılcal damar tedavisi) okuyunuz.

Amerika Gıda Dairesi’nin 1999 yılında endovenöz ablasyon yöntemlerini (lazer ve radyofrekans) onaylamasından günümüze dek, toplardamar (venöz) hastalıkların tedavisinde ciddi ilerlemeler oldu. Köpük tedavisi yenilendi. Varithena, enjekte edilebilir köpük, skleroterapi de yeni, etkili ve daha önemlisi güvenli bir adım olarak gözüküyor.

Skleroterapi Nedir?

Skleroterapi, varis ve örümceksi toplardamarların tedavilerinde, sklerozan madde adı verilen ajanın damar içerisine enjekte edilmesi yöntemidir. Sklerozan maddenin enjeksiyonunu takiben, toplardamar duvarı yapışkanımsı bir hal alarak, bir süre sonra tamamen kapanır. Tamamen kapanmış veya büzüşmüş bu damar, vücut tarafından emilerek zaman içerisinde yok edilir.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, skleroterapi yönteminin çeşitli uygulama formları mevcuttur. Bunlar arasında, sıvı skleroterapi, ultrasonografi (venöz doppler ultrasonografi, renkli doppler ultrasonografi) eşliğinde köpük skleroterapisi veya tek başına uygulanan köpük skleroterapisi bulunmaktadır.

Köpük tedavisi yapan merkez veya hastaneler konusunda hastalarımın sık olarak merak ettikleri; hangi merkez veya hangi doktor iyi sorusunun yanıtını vermek oldukça zor. Köpük tedavisi yapan devlet hastanelerinin sayılarında da bir artış mevcut. Ancak, özel olarak köpük tedavisi uygulanması konusunda tecrübesi olan merkez veya hekimleri tercih etmenizi öneririm. Çünkü, köpük tedavisi sonrası istenmeyen durumların gözlenmesi oranı, bireysel farklılıklar ve uygulanan tekniğe bağlı olarak farklılıklar gösterse de, karşımıza çıkan bir durumdur.

Sıvı Mı, Köpük Mü? Hangisini Kullanalım?

Skleroterapi uygulamasında karşımıza çıkan en önemli sorulardan birisidir, sıvı mı yoksa köpük mü kullanalım?

köpük tedavisi

Köpük tedavisi, sklerozan madde ile havanın belli miktarlarda karıştırılması ile yapılır.

Köpük skleroterapisi aslında, sıvı sklerozan içerisine bir miktar havanın karıştırılması ile elde edilmektedir. Bu yöntemle elde edilen köpük içerisindeki milyonlarca mikro-köpükler, toplardamar duvarına dokunur dokunmaz, iç yüzeyde yapışkan bir yüzey oluşturup, damar duvarını tahrip etmektedirler. Bu durum, tam olarak skleroterapinin esas amacıdır. Köpük uygulamasının bir diğer avantajı ise, köpüğün ortamdan kanı uzaklaştırması ve uzamış temas süresi sağlamasıdır. Bu sayede, sklerozan madde toplardamar duvarı ile daha uzun ve etkili bir şekilde teması sağlamaktadır. Bir diğer önemli özellik ise, köpük tek başına ultrasonografik muayenede iyi bir görüntü sağlamaktadır. Bu sayede, toplardamar tedavisi tam ve etkili olarak yapılmaktadır. Bir diğer avantaj ise, köpük sayesinde kullanılan sklerozan madde etkili konsantrasyonuda azaldığı için, ilaca bağlı olarak gelişen yan etkiler de aynı oranda azalmaktadır. Bunlar arasında, ciltte koyulaşma ve yara bulunmaktadır.

Köpük Tedavisi

Köpük tedavisi, diğer adıyla skleroterapi, kılcal varis tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Görsel: jrsnchzhrs

Köpük elde etmek için uzun zamandan beri Tessari Yöntemi kullanılmakta idi. Varithena içerisinde, Polidocanol %1, oksijen %65, karbon dioksit %35 ve azot %8 den daha az oranda bulunmaktadır. Tessari Yöntemi ile oda havasının karıştırılması ile elde edilen köpükteki Nitrojen oranı ise %75 leri bulmaktadır. Yüksek orandaki Nitrojene bağlı olarak oluşan ve ortamda uzun süre kalan mikro köpükler, çeşitli yan etkilere neden olmaktaydı. Varithena içerisinde yer alan mikro köpüklerin çapları 100 – 500 mikron arasında değişmekte olup, ortamdan daha kolay emilerek uzaklaştırılmaktadır. Buna bağlı olarak yan etkiler daha az oranda gözlenmektedir.

Varithena hazır Polidocanol köpük, skleroterapi’de yeni bir dönemi başlatacak gibi gözüküyor. Varithena köpük tedavisinin orijinal sitesine ulaşmak ve daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Köpük Tedavisi ve Avantajları

Köpük tedavisi, anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir. Uygulama, farklı bölgelere iğne yardımıyla ilaç enjeksiyonu şeklinde olduğu için, ameliyat veya diğer minimal invaziv endovenöz tedavi yöntemlerine göre daha az morarma ve ağrı yapar.

Köpük Tedavisi Dezavantajları

Köpük tedavisinin istenmeyen etkileri az karşımıza çıkmakla beraber;

  • ilaç ve içeriğine bağlı olarak ortaya çıkan allerjik durum,
  • köpük tedavisinin yapıldığı bölgede ağrı, kızarıklık ve yanma,
  • köpük tedavisi için kullanılan ilacın uygulanan damar dışına kaçmasına bağlı olarak ciltte ortaya çıkan renk değişimi,
  • köpük tedavisinin yapıldığı damarda iltihabi reaksiyon (tromboflebit),
  • köpük maddesinin derin toplardamar sistemine ilerlemesine bağlı derin ven trombozu, gözlenebilmektedir.

Ancak, gözlenen bu durumlar sıklıkla karşılaştığımız durumlar olmayıp, her hasta için farklılık gösterir.

Yazımın sonuna geldim.

Eğer, sizin de varis, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, soru sormadan önce, mutlaka bu konu ile ilgili olan önemli açıklama başlıklı paylaşımımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz