Lenfödem Tedavisi

Lenfödem Tedavisi

Merhaba. Lenfödem, kalp ve damar cerrahisi hastalıkları içerisinde tedavisi ihmal edilen bir hastalıktır. Bugün, yeni yazım; Lenfödem tedavisi ve liposuction ile ilgili.

Lenfödem, bacak ve kollarda artmış oranda şişlik ile seyreden bir durumdur. Lenfatik adı verilen lenf kanallarının doğuştan (konjenital) veya sonradan (atkiz) tıkanması neden olur. Sonradan ortaya çıkan lenfödemin en önemli nedenleri travma veya cerrahi işlemlerdir. Lenfatik sistem hem bağışıklık sistemi hem de dolaşım sisteminin önemli bir parçasıdır. Lenfatik kanalların tıkanması sonucunda, kol veya bacakta doku içerisinde, yavaş yavaş lenf sıvısı birikmeye başlar. Artan ödem, bir süre sonra toplardamar sistemini de etkileyip, toplardamar yetersizliğine neden olur.

Lenfödem Semptomları Nelerdir?

Şişlik, künt ağrı, ağırlık hissi, hareket kısıtlılığı, deride kalınlaşma ve sertleşme lenfödemin en sık gözlenen semptomları arasında yer almaktadır. Kol veya bacakta tutulum bölgesine göre yakınmalar farklılık göstermektedir. Ancak, sosyal bir problem olarak değerlendirildiğinde hastaların yakınmaları da hızla artmaktadır.

Lenfödem Tedavisi ve Liposuction

Lenfödem tanı ve tedavisi 16. yüzyıla kadar inmektedir. O yıllarda, tanı ve tedavi seçeneklerinin kısıtlı olması nedeniyle hastalık üzerine fazla düşülememiş, hastaların çoğu kendi kaderlerine terk edilmişlerdir. Zaman içerisinde tıp bilimindeki gelişmeler doğrultusunda hastalığın nedenleri ve lenfatik sistemin önemi daha da anlaşılmıştır. Bu sayede de çorap tedavisi (kompresyon tedavisi) dışında da alternatif tedavi yöntemleri gelişmiştir. Ancak, günümüzde bile halen kompresyon tedavisinin önemi tartışmasızdır. Lenfatik kanalların mikrocerrahi ile yeniden birleştirilmesi işleminden sonra da kompresyon tedavisine devam edilmelidir.

Lenfödem tedavisinde, önemli bir yer tutan çorap tedavisi ile ilgili detaylı yazımın ilk bölümüne buradan (varis çorapları) ulaşabilirsiniz. Lenfödem hastalarımın, mutlaka okuması gereken bir yazı dizisi.

Lenfödem Tedavisi ve Liposuction: Bir Araştırma ve Sonuçları

2008 yılında, lenfödem tedavisinde liposuction yönteminin uygulanabilirliği konusunda İsveç’li Dr. Hakan Brorson yaptığı çalışmalar ile, kaderine terk edilen lenfödemli hastalara bir umut kaynağı olmuştur. Çalışmalarının temeli, aşırı miktarda olan yağ dokusunun alınması ile, bozulmuş olan lenfatik akım yeniden yapılanabilmekte ve ilgili ekstremide ödem zaman içerisinde daha kolay şekilde azalabilmektedir. Dr. Brorson’a göre, lenfatik akımın bozulması nedeniyle doku içerisinde biriken lenf sıvısı, zaman içerisinde yağ dokusunun daha da artmasına neden olmaktadır. Bu noktada, yağ dokusunun ortamdan uzaklaştırılması da daha fazla yağ dokusunun oluşmasını engelleyecektir. Bu konuda, Dr. Brorson’un çalışmasını buradan bulabilirsiniz. Ancak, her lenfödem hastasının liposuction tedavisine uygun olmadığını, bunun için basit ‘bastırma testi’ dahil, bazı testlere de gereksinim duyulduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca, liposuction tedavisi uygulanan hastaların, tedavileri sonrasında kompresyon tedavisine (çorap tedavisi) devam etmeleri, hastalığın erken dönemde tekrarlamasını engellemek açısından da ayrıca önemlidir.

Eğer, sizde lenfödem hastası olduğunuzu düşünüyor ve tedavi için bir çözüm arıyorsanız veya bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce, lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz