Meme Kanseri ve Lenfödem Sorunu

Meme Kanseri ve Lenfödem Sorunu

Merhaba. Dün başladığım meme kanseri ve lenfödem yazıma, kaldığım yerden devam ediyorum.

Meme Kanseri ve Lenfödem Sorunu: Bulgu ve Belirtiler Nelerdir?

 • Lenfödem’de, meme kanser cerrahisi veya radyoterapi yapılan bölgeye bağlı olarak ortaya çıkan belirti ve bulguları sıralayacak olursak;
 • Meme de, göğüste, omuz veya el de şişme
 • Kol veya el’de ağırlık hissi
 • Deride gerilme hissi, cilt dokusunun yapısında ve renginde değişme (genellikle kırmızı)
 • Batma, ağrı ve huzursuzluk hissi
 • Eklemlerde kısıtlanmış hareket hissi (genellikle; omuz, el ve bilek eklemlerinde)
 • Kolu, ceket veya t-shirt içine yerleştirme de zorlanma
 • Sütyen ölçüsünde artış
 • Saat, bilezik ve yüzüklerin dar gelmeye başlaması

Erken dönemde, yukarıda saydığım belirtiler, kol veya elin yukarı kaldırılması ile kısa süre içerisinde düzelmekte iken, hastalığın ilerlemesi ile şişen bölüm, kırmızı bir görünüm alırken, deri daha sertleşir. Parmak ile ödeme bastırdığınızda artık iz bırakmaz, daha sert bir hal almış olur. meme kanseri ve lenfodem sorunu

Meme Kanseri ve Lenfödem Sorunu: Meme Ameliyatı veya Radyoterapi Sonrası, Ödemi (şişmeyi) Azaltmak İçin Ne Yapmalıyım?

Meme ameliyatından hemen sonra meme veya koltuk altındaki ameliyat bölgelerinde ortaya çıkan şişme normaldir. Genellikle, 1 ile 3 ay içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar. Ancak, bu süreden sonra gözlenen kol şişmesi; büyük olasılıkla lenfödem’i işaret eder.

Şişmeyi, azaltmak için yapabileceğiniz basit uygulamalar mevcuttur. Bunlara bir göz atalım.

 • Şişen kolunuzu normal şartlarda yaptığınız gibi, saç taramak, banyo yapmak, elbise giymek ve yemek yemek gibi işlerde kullanınız.
 • Şişen kolunuzu, günde 2 – 3 kez, yaklaşık 45 dakika süre ile kalp seviyenizin üstünde olacak şekilde yukarıda tutunuz. Bunu, sırtüstü uzanıp, kolunuzu destekleyerek yapabilirsiniz. Destek amacı ile ekstra yastık kullanabilirsiniz.
 • Kolunuz kalp seviyenizden yukarıda iken, ellerinizi 15 – 20 kez açıp – kapayarak egzersiz yapabilirsiniz. Bu işlemi, günde 3 – 4 kez yapınız. Kol ve ön kol kasları kasılıp gevşeyerek, lenf sıvısının hareketlenmesini ve akımın hasar görmemiş lenf kanallarına yönelmesini sağlar.
 • Egzersiz, lenfödem tedavisinde etkili yöntemlerden birisidir. Ancak, herhangi bir egzersize başlamadan önce mutlaka, doktorunuza danışın ve onun görüşünü alın.

meme kanseri ve lenfödem sorunuRadyoterapi sonrasında da erken dönemde şişme gözlenmektedir. Burada ortaya çıkan şişme, zaman içerisinde kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır. Benzer şekilde, bu durumda da; kol ve elleri içerisinde alan germe egzersizlerinin yapılması, lenf akımının hareketlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Eğer, şişme olan bölgelerde, batma veya garip bir his (rahatsızlık benzeri) fark ederseniz, mutlaka doktorunuz ile temasa geçiniz. Lenfödem açısından araştırılmaya başlanılması gerekebilir.

Meme cerrahisi öncesi kolların ölçülerinin alınıp, kaydedilmesi iyi bir yöntemdir. Bu sayede, erken dönemde ortaya çıkan şişme daha net ve yakın şekilde takip edilebilir. Şişme durumu saptandığında, lenf drenajı amacıyla “lenfödem konusunda tecrübeli fizyoterapist”, desteğine gereksinim olabilir.

Yazıyı fazla uzatmadan burada sonlandırıyorum. Ancak, konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Soru veya sorularınızı sormadan önce, lütfen bu yazımı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu