Menopoz ve Varis

Menopoz ve Varis

Menopoz ve varis; aralarında bir bağ var mı? Menopozun diğer yakınmaları ile haşır neşir olan kadınlarda, varise bağlı neler oluyor? Menopoz ve varis ile ilgili kısa, ama bilgilendirici bir yazı. Ancak, varis ile ilgili olarak önceden biraz bilgi sahibi olmak isterseniz; bu yazımı (varis nedir?) okumanızı kesinlikle öneririm.

Keyifli okumalar…

Menopoz ve Varis: Sıkıntılı İkili Mi?

Günümüzde menopoza yaklaşan kadınlar, menopoza ait bulguların ve değişimlerin tabu olmaktan çıktığı bir çağda yaşamaktadırlar. Vücutlarında başlayan ve süregelen değişikliklere karşı bilgilenmeleri oldukça kolay olmaktadır. Her ne kadar menopoz, doğal bir süreç olsa da bazıları tarafından vücutta özellikle kemikler ve kalp damar sisteminde ciddi değişikliklerin olduğu tıbbi bir durum olarak kabul edilmektedir.

Menopoz: Hormonal Değişimlerin Olduğu Bir Dönem

Menopoz ve varis; aslında ayrılmaz ikili gibidirler. Birazdan bahsedeceğim hormonal değişimlerin olduğu bir dönemde, damar ile ilgili şikayetlerin olması beklenen bir durumdur.

Prawny / Pixabay

Menopoz sırasında, nasıl bir hormonal değişim oluyor? Bu sorunun yanıtını, kısaca vereyim. Menopoz sırasında özellikle yumurtalıklar tarafından üretimi yapılan östrojen ve progesteron adı verilen hormonlarda ciddi oranlarda azalma meydana gelir. Östrojen ve progesteron, kadın hormonları olarak da bilinirler. Menopoz sırasında bu iki hormon belirgin oranda azalırken, tersine bir durum olarak, beyinde bulunan hipofiz bezinden de luteinizan ve menopoz öncesi dönemde östrojen oluşumunu uyaran folikül uyarıcı hormon (FSH) miktarlarında anormal artışlar gözlenmektedir. Menopoz sırasında kadın vücudu östrojen üretmeye yönelik olarak çalışmakta iken, böbrek üstü adrenal bezinden de az miktarda progesteron üretilebilmektedir. Ancak, üretimleri sağlanmaya çalışılan bu iki hormonun seviyesi, menopoz sonrasında oldukça az miktarda olmaktadır. Bunun sonucunda da, ani gelişen sıcak basması, kemik erimesi (osteoporoz), depresyon ve halsizlik gözlenmektedir. Varisin farklı şekilleri arasında yer alan kılcal varisler ile ilgili yazıma buradan (kılcal damar) ulaşabilirsiniz.

  • Ortalama menopoz yaşı 51, ancak kadınların büyük çoğunluğu 45 ile 55 yaşlar arasında menopoza girmektedir.
  • Menopoza giren kadınların, %75’inde sıcak basması gözlenmektedir.
  • Menopoz sırasında ortaya çıkan sıcak basmalarından korunmak için; alkol veya kahve tüketiminizi sınırlayın, acı ve baharatlı besinleri tüketmemeye özen gösterin, stres ve stresli ortamdan uzaklaşın, sıcak ve nemli ortamlardan uzak durun, rahat ve ince giysiler giymeye dikkat edin.
  • Menopoz dönemi sırasında, kemik kaybınızı azaltmak için; kalsiyum içeriği yüksek gıdalar ve yeşil yapraklı sebzeler tüketmeye çalışın.
  • Menopoz sırasında, D vitamini desteği alabilirsiniz.
  • Sigara tüketmeyin.
  • Menopoz, kalp ile ilgili yakınmaların ön plana çıktığı bir dönemdir. Eğer, çarpıntılarınız sık ve şiddetli ise kardiyoloji bölümüne muayene olunuz. Menopoz sırasında, kilo alma riskinden dolayı düzenli egzersizler yapmaya ve sağlıklı beslenmeye çalışın.

Gelelim damar sisteminde olan değişimlere. Bacak damarları (toplardamar), progesteron hormonuna karşı, hormonların salındığı ilk günden beri belirgin şekilde duyarlıdır. Normal adet dönemlerinde, kadınlar bunu görmektedirler. Dolaşım sistemine binen yük nedeniyle, bacaklarda şişme, ağrı, gece krampları ve huzursuzluk oldukça sık gözlenir. İlginç olarak, bu hormonun olmadığı dönemi yansıtan menopoz sırasında da benzer durumlar ortaya çıkar. Başka bir deyişle, menopoz sırasında ve sonrasında azalmış progesteron hormon seviyelerine bağlı olarak kadınlarda varis gözlenebilmektedir. Kadınlarda, varis’in erkeklere göre göreceli daha fazla gözlenmesinin en önemli sebebi, kadınların toplardamarlarının progesteron hormonuna karşı olan aşırı duyarlılığıdır. Benzer olarak, progesteron hormon seviyelerindeki azalma, toplardamar içerisinde bulunan ve önemli bir göreve sahip kapakçıkların zayıflamasına daha sonrasında varis gelişimine de neden olmaktadır.

Menopoz ve Varis

Menopoz döneminde, varisler kadınlar için sıkıntılı olabilmektedir. Görsel: hannibal1107

Menopoz ve Varis: Tedavi Seçenekleri Neler?

Menopoz önlenemeyen bir durum olsa da, olumsuz semptomları sıklıkla eksik hormonların tamamlanması ile kısmen tedavi edilebilmektedir. Tedavi içinde bulunan progesteron hormonu, sağlıklı toplardamarlar ve onların gelişimi için gereklidir. Menopoz ve varis riski bulunan kadınlarda tedavide hormonların kullanılmasının yanında, yürümek, koşmak, bisiklete binmek, yüzmek gibi bacaklarda dolaşımı uyaran egzersizler varis gelişimini önlemede oldukça etkilidirler. Bacaklarda iyi bir dolaşımın sağlanması, varisin oluşmasını önlemede en etkin yöntemdir. Menopoz ve hormonal replasman (tamamlayıcı) tedavisi konusunda yazdığım yazıya buradan (menopoz ve varis) ulaşabilirsiniz.

Menopoz ve Varis: Basit Önlemler Alın, Hemen Rahatlayın

Herhangi bir yerde uzun süre ile oturma veya ayakta durma, varis gelişimi açısından önemli risk faktörleri (varis için risk grubunda mısınız?) arasındadır. Bu nedenle, uzun süreli oturma veya sabit durmayı gerektiren işlerde çalışanların sık olarak, kısa süreli olsa da yürümeleri tavsiye edilmektedir. Ek olarak, bacaklarda toplardamar dolaşımını desteklemek açısından destekleyici çorapların giyilmesi yararlı olmaktadır. Son olarak, bacakların özellikle otururken yukarı doğru kaldırılması yararlı olduğu kadar, kendimizi iyi hissetmemizi de sağlamaktadır.

Eğer, sizin de varis ve varise bağlı şikayetleriniz varsa, size bir randevu kadar uzağım. Ayrıca, toplardamar hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, lütfen sorularınızı sormadan önce; bu konu ile ilgili önemli açıklamayı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz