Menopozda Varis

Menopozda Varis

Merhaba. Menopoz, vücudunuzu nerede ise tamamını farklı şekillerde etkileyen bir durumdur. Bu süreç içerisinde, en başta kemikler daha kırılgan hale gelir. Ek olarak, cinsel isteksizlik en sık gözlenen belirtilerin başında gelmektedir. Menopozda varis, her ne kadar farklı kavramlar olsalar da, bir birileri ile bağlantıları var. Gelin bu bağlantıya beraber bakalım.

Varis; Menopoz Döneminde Daha Belirgin Hale Gelir

Hormonal değişimlere bağlı olarak, bacaklarda ortaya çıkan varislerde artış gözlenir. Bu durumdan sorumlu iki hormon; östrojen ve progesteron’dur. Menopoz öncesi dönemde, her ay düzenli olarak salınan östrojen ve progesteron hormonlarının, menopoz sırasında salınım düzensizliği ve yetersizliklerine bağlı olarak; toplardamar duvar ve kapakçıklarında yetersizlik gelişir. Toplardamar duvarında ortaya çıkan zayıflığa bağlı olarak, damarda çapsal genişleme ve variköz genişlemeler oluşur. Daha sonra, bu duruma eklenen toplardamar kapakçık yetmezliği ile tablo daha ağır bir hale gelmektedir.

Varis Gelişimini Etkileyen Diğer Faktörler Nelerdir?

Yerçekimi, aşırı kilolu olmak, hareketsizlik ve yaşlılık varis gelişimini olumsuz olarak etkileyen faktörlerin en başında yer almaktadır. Bu faktörler içerisinde yer alan kontrol edilebilir olanların, kontrol altına alınması, varis hastalığının gelişimini ve buna bağlı yakınmaların ortaya çıkmasını geciktirebilir. Unutmayın ki, varis genetik geçişinin daha etkili olduğu düşünülen bir hastalık olup, aile bireylerinde olması hastalığın sonra ki bireylerde gözlenmesi olasılığını arttırmaktadır.

Menopozda Varis ve Varise Bağlı Şikayetlerden Nasıl Korunurum?

Varis (varis nedir?), bir hareketsizlik hastalığıdır. Toplardamar içerisinde bulunan kapakçıkların yetersizliği ile başlayan hastalık; hareketsizlik ile potansiyalize olmaktadır. Bu nedenle, varis ve varise bağlı yakınmaların ortaya çıkması durumunda, tedavi ve önlem olarak daha fazla hareket edilmesi, daha aktif olunması gerekmektedir. Düşük yoğunlukta, basit egzersizler iyi bir başlangıç olabilir. Bu sayede, toplardamar dolaşımı daha aktif hale gelecek ve kanın bacaklarda hareketsizliğe bağlı olarak göllenmesi de önlenmiş olacaktır. Düzenli olarak yapılan yürüyüş egzersizleri sıklıkla ilk tavsiye edilen egzersizlerdendir. Varis egzersizleri ile ilgili yazımı okumak isterseniz, bağlantısı burada (varis egzersizleri).

Yüzme sporu, varis için önerilen en uygun spordur. Yüzme ile sadece tüm vücut kaslarınız çalışmakla kalmaz, aynı zamanda yer çekiminin ortadan kalkmasına bağlı olarak; toplardamar içerisinde kan göllenmesi de engellenmiş olacaktır.

Eğer, meslek gereği sürekli oturmak zorunda olan bir işte çalışıyorsanız; her saat ortalama 10 – 15 dakika süre ile yürümek sizin için iyi bir başlangıç egzersizi olacaktır.

Menopozda Varis

Menopozda varis ve venöz yetmezliğe bağlı şikayetlerden korunmak mümkündür.

Aşırı Kilolu Değilim, Düzenli Olarak Egzersiz Yapıyorum ve Sağlıklı Beslendiğimi Düşünüyorum Ancak Varislerimden Bir Türlü Kurtulamadım, Ne Yapmalıyım?

Bu durum, aslında sık karşılaşılan bir durum. Sağlıklı beslenen, düzenli olarak egzersiz yapan kadınların, varis ve varise bağlı yakınmalardan kurtulması için Hormon Replasman Tedavisi (Hormon Yerine Koyma Tedavisi) önerilmektedir. Hormon replasman tedavisinin temeli, menopoz dönemi içerisinde azalmış olan östrojen ve progesteron hormonlarının yerlerine yapay olarak konulmasına dayanmaktadır.

Hormon Replasman Tedavisinin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir, Bu Konuda Bilgi Verir Misiniz?

Bazı kadınların, menopoz döneminde hafif – orta derece yakınmaları olurken; diğerleri daha ciddi yakınmalardan bahsetmektedirler. Hormon replasman tedavisi, sadece varis ve varise bağlı olan yakınmaları azaltmakla kalmaz; aynı zamanda ciddi yakınmaların da azaltılması veya ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.

Hormon replasman tedavisinin en büyük faydası, osteoporoz (kemiklerin kırılgan oluşu) riskini azaltmasıdır. Bu riskin azalması ile, kemiklerin kolay kırılabilirliğinin de önüne geçilmiş olunur. Ayrıca, menopoz için çok tipik olan aniden ortaya çıkan sıcak basmaları, uyku sorunu, karakter oynamaları ve kolon kanser riskini de belirgin oranda düşürmektedir.

Hormon Replasman Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

Birçok insan, hormon replasman tedavisine; doğal olmaması, yapay yollarla hormonların yerine konulmasından dolayı sıcak bakmamaktadır. Hormon replasman tedavisi sırasında; meme ve rahim kanseri riski artmaktadır. Ayrıca, kalp krizi ve felç (strok, inme) bu tedavinin uygulandığı hastalarda, uygulanmayanlara oranla daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak, hormon replasman tedavisinin; avantaj ve dezavantajları her hasta için farklı şekilde değerlendirilmelidir.

Menopozda varis için, günümüzde popüler olan minimal invaziv, endovenöz tedavi yöntemlerini kesinlikle tavsiye ederim.

Yazımın sonuna geldim. Eğer, sizin de kalp hastalıkları ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan  ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce, bu yazıyı okumanızı rica ederim.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Resim, www.freeimages.com adresinden alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz