Müzik ve Kalp: Müzik Dinlemek, Kalp Fonksiyonları Üzerinde Etkili Mi?

Müzik ve Kalp

Merhaba, Müzik ve Kalp üzerine bugün yazıyorum. Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin bir toplantısında sunulan bir araştırma makalesi ve sonuçları ile ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Müziğin, vücudumuz üzerindeki olumlu etkileri ilk kez 1918’li yıllarda, Hyde ve Scalapino’nun yaptığı çalışmada (Hyde IM, Scalapino W. The influence of music upon electrocardiograms and blood pressure. Am J Physiol. 1918;46:35–38) da belirtilmiştir.

Müzik, kalp hastalıklarından sonra, iyileşme sürecini kısaltıyor

Amsterdam’da sunulan bu araştırma makalesi, sevdiğimiz bir müziği her gün dinlemenin kalp fonksiyonlarını güçlendirdiğini ve kardiyovasküler hastalıkların gelişiminden sonra iyileşme sürecini kısalttığını ortaya koymuştur.

Bu görüşe, katılmamak pek olası değil. Gerçekten hoşumuza giden bir müziği dinlemenin sadece ruhumuza değil, aynı zamanda bedenimizde de olumlu değişikliklere neden olduğuna inanıyorum. Huzur veren bir müzik, sadece ruhumuza hitap etmez.

Araştırma, her gün en az 30 dakika süre ile dinlenen müziğin; kalp fonksiyonlarında ve egzersiz kapasitesinde (basit egzersiz veya aktiviteleri yapabilme gücü) ortalama %19 oranında bir iyileşme sağladığını ortaya koymuştur. Bir kalp ve damar cerrahı olarak, bu oranın iyi bir oran olduğunu belirtmek isterim. Kalp fonksiyonlarında, %20’lik bir artıştan bahsettiğimiz zaman, neler hissettiğimi sizlere anlatmak mümkün değil.

Müziğin, kalp üzerinde iyileştirici etkileri nasıl sağladığı bilinmemektedir

Kalp fonksiyonları üzerinde olumlu etkisi olan müziğin, bu etkiyi nasıl sağladığı konusu biraz karışık. Araştırmayı yapanlar, bu etkinin hormonal değişikliklere bağlı olarak geliştiği yönünde fikir belirtseler de bu konuda, tam olarak bir fikir birliği de mevcut değildir.

Hoşumuza giden müziğin, duygusal yaşantımızdaki olumlu etkisinin beyin üzerinden geliştiği ortaya farklı araştırmalar ile konulmuştur. Belki de, beynimizde ortaya çıkan bu olumlu değişim, kalp ve damar sistemimizde de etkili olmaktadır.

Oxford Üniversitesi, müziğin kan basıncı üzerinde olumlu etkisi olduğunu belirtmiştir

Müziğin, olumlu etkisi belirttiğim gibi sadece kalp üzerinde olmamaktadır. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, müziğin aynı zamanda kan basıncı üzerinde de azaltıcı etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmada araştırmacılar, bu etkinin özellikle klasik muzik ile sağlandığını, klasik müziğin tersine rock ve pop muziğin kan basıncını arttırıcı etkilerinin olduğunu belirtmiştir. Klasik müziğin olumlu etkisi daha çok yavaş klasik müzik beste/bestecileri ile olmaktadır. Araştırma, bu besteciler arasında, Verdi, Puccini ve Beethoven bulunurken, Vivaldi’nin olumlu bir etkisinin olmadığını belirtmişlerdir.

Müzik ve kalp; hangi müzik kalbimiz için daha iyi?

Çalışmayı yapan araştırmacılar; müziğin etkilerinin herkes için farklı olduğunu da belirtmektedirler. Bunun sonucunda da, tek bir müziğin etkili olmasını beklemek doğru değil. Bizi, mutlu eden ve iyi hissetmemizi sağlayan müziğin seçimini kendimizin yapmasının en doğrusu olduğunu belirtmişlerdir.

Haydi, o halde kendi müziğimizi kendimiz bulalım. Kalp fonksiyonlarınızı iyileştirmek sizin elinizde.

Eğer, sizin de bu konu veya damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan  ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz