Sağlıklı Bacak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

Sağlıklı Bacak İçin Ne Yapmalıyım?

Sağlıklı bacak, nasıl geldi kulağa. İyi değil mi? Şaka bir yana, bacak sağlığı her açıdan çok önemli bir konu. Ancak, sağlıklı olabilmeyi isterken, gerçekten neler yapıyoruz? Sağlıklı bacak için yapmanız gereken 10 şeyi sıraladım, bu yazımda.

Doğduğumuz günden itibaren, üzerine bastığımız bacaklarımız, 60’dan fazla kemiğin bulunduğu birer mühendislik harikasıdır.

Doğumdan, ölüme kadar sağlıklı bir insan ortalama günde 9000 adım atarak, 150000 kilometre yol kateder. Bu mesafe, dünya çevresini yaklaşık 4 kez dolaşmaya karşılık gelmektedir.

Yaşantımız boyunca bizi taşıyan bacaklarımıza gereken önemi göstermemiz gerekmektedir. Bu nedenle, size bazı önerilerim olacak.

Sağlıklı Bacak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey Nedir?

1- Fazla Kilo Almayın

Obezite, osteartrit (kireçlenme) ile yakın ilişkili bir durumdur. Genellikle de, ilk olarak dizlerimiz ve kalçamızda belirtilerini verir. Aynı zamanda, aşırı kilolu olmak varis gelişimine de neden olmaktadır. Bu damarların çoğu aslında ilk olarak deri yüzeyinden gözle görünen eğri – büğrü damarlar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Yaşamı tehdit etmeyen bu durum, genellikle zaman içerisinde giderek kötüleşmektedir. Özellikle, hormonal değişimin en yüksek olduğu gebelik sürecinde varislerde ciddi artış gözlenmektedir.

2- Düzenli Olarak Yürüyün

sağlıklı bacak

Sağlıklı bacak için, düzenli yürüyüş oldukça önemlidir. Free-Photos / Pixabay

Sağlıklı bacak için egzersiz oldukça önemlidir. Yürüyüş egzersizi sayesinde, toplardamarları adeta sarıp sarmalamış olan baldır kasları kasılıp gevşeyerek kan dolaşımının sağlıklı şekilde olmasını sağlarlar. Yağların yakılmasına da aracılık ederek, ideal kilonun kontrolünü de sağlarlar.

Otomatize bir hareket olan yürüyüş aslında çoğumuz tarafından ideal bir şekilde yapılamamaktadır. İdeal yürüyüş postürü; baş öne bakar pozisyonda (aşağı değil), omurga dik olmalıdır. Başımız önde olmalıdır. Bacaklarımıza binen ağırlığı, yavaş bir şekilde birinden alıp, diğerine aktarmalıyız. Aksi takdirde, aşırı kas egzersizi yapmak zorunda kalır ve erkenden de yoruluruz. Varis için ne tür egzersizler yapabilirim diye merak ediyorsanız, bu yazımı (varis egzersizleri) okuyabilirsiniz.

3- Bacaklarınızı Yukarı Kaldırın

Uzun süre ayakta kalma veya oturma sonucunda ayak bileklerimiz ve bacaklarımızda ödem, şişme gözlenir. Aslında, buna neden olan durum uzun süre hareketsiz kalmak ve buna bağlı olarak toplardamar dolaşımının sağlıklı bir biçimde sağlanmamasıdır. Normal şartlar altında yürüdüğümüzde, bacaklarımızda toplardamarlar içerisinde bulunan kan, bacak kaslarımızın ritmik kasılıp – gevşemesi sonucunda kalbimize döner. Bu sayede, bacaklarımızda ödem gözlenmez. Günde yaklaşık 10 dakika süre ile bacaklarımızı, kalp seviyesinin üzerine çıkartmak ortaya çıkabilecek ödemin azaltılmasına katkıda bulunacaktır. Benzer şekilde bunu, uyuduğumuz yatağın ayak ucunu da 15 – 20 cm yukarı kaldırarak yapabiliriz.

4- Bacaklarınızı Düzenli Olarak Geren veya Esneten Egzersizler Yapın

Bacakları düzenli olarak germek, egzersiz yapanların bile yapmadığı bir durumdur. Bu nedenle, kalça fleksörleri, baldır kasları ve Aşil tendon bölgelerimize odaklanmak önemlidir. Düzenli olarak, bu bölgeleri içine alacak egzersizlerin yapılması önemlidir. Bir yaşam felsefesi olarak, Yoga yapılması da oldukça faydalı olmaktadır. Bu konuda, blog içerisinde detaylı bir yazım (varis için yaz önerileri) mevcuttur.

5- Masanın Altında, Ayakkabılarınızı Çıkarın ve Egzersiz Yapın

Daha önce de yazmıştım blog içinde, yüksek topuklu ayakkabılar ve zararları konusunda. Yaklaşık 5 santimetreden daha yüksek topuklu bir ayakkabı giyiyorsanız size önerim, ilk fırsatta masanın altında iken, ayakkabılarınızı çıkartın ve ayak bileğinden ayağınızı yukarı ve aşağı (ayak başparmağınız sizi ve yeri işaret edecek şekilde) hareket ettiriniz. Bu egzersiz ile, baldır bölgesindeki kaslarınız kasılıp gevşemeye başlayarak, toplardamarlarınız içerisindeki akımın sağlıklı bir hale gelmesini sağlayacaktır.

6- Bacaklarınızda Ortaya Çıkan Değişikliklere Dikkat Edin

Bacaklar, Malign Melanom adı verilen biri çeşit deri kanserinin en sık görüldüğü bölgelerden birisidir. Bu nedenle, bacak derinizde daha önceden olmayan ben veya benzeri deri lezyonlarını yakın takibe alın. Renk, şekil veya boyut değişikliklerinde mutlaka bir dermatolog (cilt hastalıkları uzmanı) tarafından muayene edilin.

7- Çok Yönlü Denge Tahtası (Wobble Board) Alın

Sıklıkla fizyoterapistler tarafından bilek rehabilitasyonu için kullanılan denge tahtası, aynı zamanda bacak sağlığı için de oldukça faydalıdır. İnternette size önerebileceğim link için buraya tıklayabilirsiniz.

8- Uzun Yolculuklarda Varis Çorabı Giyin

Sık ve uzun süreli seyahat edenlere önerim, seyahat süresince özellikle hareketsiz kalacakları için hafif basınçlı varis çorapları giymeleridir. Seyahat için özel basınçlı olarak, hiyjenik ve rahat bir yapıda üretilmiş olanları mevcut. Benim tercih ettiğim ürün için buraya tıklayabilirsiniz. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca, uzun seyahatlar sırasında bol sıvı tüketerek, her fırsatta da hareket etmeye çalışın. Alkol almamaya özen gösterin. Varis çorapları (kompresyon çorapları) ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, size seri olarak yazdığım yazının ilk bölümünü (varis çorapları) okumanızı tavsiye ederim.

9- Soğuk Su ile Bacaklarınıza Masaj Yapın

Hergün, soğuk su ile bacaklarınıza yapacağınız masaj, bacak toplardamar dolaşımının daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Çoğu profesyonel atlet benzer etkiyi sağlamak için, uzun süreli koşulardan sonra bacaklarını buzlu su içerisine daldırarak yoğun egzersize bağlı olarak bacaklarında ortaya çıkacak olan ödem ve ağrıyı azaltmaya çalışmaktadır.

10- Sağlıklı Beslenin

Bacak toplardamarlarınızda, kalp gibi kanı pompaladığı için aslında ikinci bir kalp olarak görev alırlar. Kalbimize gösterdiğimiz özeni, çoğu zaman bacaklarımıza göstermeyiz. Ancak, beslenme konusuna dikkat ederek bir başlangıç yapabiliriz. Yağlı yiyeceklerden uzak durmak, besinlerdeki lif oranını arttırmak bunlar arasında sayılabilinir. Özellikle, bacak toplardamarlarına destek olarak, ananas, muz, portakal, limon tüketilmesi yeterlidir.

Varis gelişimini olumsuz etkileyen besin ve beslenme yöntemleri ile ilgili merak edilenler için; bu yazımı okumanızı öneririm.

Biraz uzun bir yazı oldu, farkındayım. Ancak, verdiğim bilgilerin bütünlüğünü sağlamak açısından bölmek istemedim.

Eğer, sizin de varis, ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

2 Yorum

  1. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu
  2. Huriye Aysen güneş erkoyun

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz