Sauna ve Kalp Sağlığı: Terlemek Kalbiniz İçin Faydalı Mı?

Merhaba. Havalar hala sıcak, kar yağmadı bir türlü. Benim gibi, saunayı seven birisi iseniz sizin için de önemli bir ayrıntı olurdu. Soğuk havalarda saunaya gitmenin zevki bir başka oluyor. Kesinlikle, denemenizi öneririm. Bugün, sauna ve kalp hastalıklarından biraz bahsetmek istiyorum. Hastalarım da bu konuda hemen her muayenede sorular sorar, bilgi almak isterler. İşte, bunu fırsat bilip, bu konudan biraz bahsetmek istiyorum. Sauna ve kalp sağlığı ile ilgili bilmek istedikleriniz.

sauna ve kalp

Sauna ve Kalp Sağlığı

Sauna, hemodinamik açıdan sağlıklı olmak için iyi bir alışkanlıktır

Yakın zaman da, Amerikan Tıp Birliği’nin dergisinde (JAMA) yayınlanan bir araştırma sonuçlarından bahsedeceğim size. Araştırmanın orijinal başlığı; “Association Between Sauna Bathing and Fatal Cardiovascular and All-Cause Mortality Events”. Eğer ilgilenirseniz, yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

JAMA’da yayınlanan bu çalışma, saunanın sadece kalp hastaları için güvenli olduğunu belirtmekle kalmayıp, aynı zamanda ölümcül kalp ve damar olayların gelişim riskini de azalttığını ortaya koymuştur. Bu çalışma, öncü bir çalışma olup; potansiyel mekanizmaların tam olarak anlaşılması ve açıklanabilmesi açısından; daha ileri ve detaylı çalışmalara gereksinim olduğunu da belirtmektedir.

Gelelim çalışmanın özüne.

Saunaları ile ünlü Finlandiya, çalışmanın kaynağı

Dr. Laukkanen; yaşları 42 ile 60 arasında değişen 2314 kişi üzerinde, 21 yıllık takip sonrasında, gözlem sonuçlarını değerlendirmiş olup,

Ani kardiyak ölüm, ölümcül koroner kalp hastalığı, ölümcül kardiyovasküler hastalık ve grup içinde ölüm nedenleri ile saunaya giriş arasında bir bağlantı var mı?

Araştırmanın sonucu, 190 hastada ani kardiyak ölüm, 281 koroner kalp hastalığı, 407 hastada ölümcül kardiyovasküler hastalık ve 929 hastada ölüm saptanmış.

Haftada, 2 – 3 kez saunaya gitmek faydalı mı? Sauna kalp sağlığı açısından tehlikeli mi?

Bu çalışmaya ait, 21 yıllık sonuçlar değerlendirildiğinde, haftada 2 – 3 kez saunaya giden kişilerde; haftada 1 kez saunaya gidene oranla %63 daha düşük bir oranda ani kardiyak ölüm gözlenmiş. Benzer olarak, haftada 2 – 3 kez saunaya giden kişilerde, haftada 1 kez gidenlere göre %23 daha az oranda kardiyovasküler hastalık gözlenmiştir.

Haftada 4 – 7 kez saunaya gidenlerde durum daha mı iyi? Sauna ve kalp sağlığı

Evet, Dr. Laukkanen ve arkadaşları bir başka açıdan da incelemelerine devam etmiş. Haftada, 4 – 7 kez saunaya giden kişilerde sonuçlar diğer sonuçlara göre daha anlamlı olarak düşük bulunmuş.

Saunada, 19 dakikadan daha uzun süre kalan kişilerde, ölümcül kardiovasküler olayların riski; %50 den daha fazla azalmaktadır

Dr. Laukkanen; saunaya bu denli sık girenlerde neden daha uzun bir yaşama sahip olduklarını henüz tam olarak bilemediklerini belirtmektedir. Saunada sağlanan kuru sıcak, vücut ısısının artmasına ve terlemeye neden olur. Bu esnada, kalp hızı %30 oranında artmakta ve nerede ise dakikada pompalanan kan miktarı iki katına çıkmaktadır.

Sauna ve kalp sağlığı ile ilgili bilgilendirici kısa yazım bu kadar. Eğer, sizin toplardamar hastalıkları ve varis ile ilgili olarak veya başka konularda sormak istedikleriniz varsa buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Kaynak: Laukkanen J, Zaccardi F, Khan H, Laukkanen T. Association Between Sauna Bathing and Fatal Cardiovascular and All-Cause Mortality Events. JAMA Internal Medicine. 2015.

4 Yorum

  1. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu
  2. batuhan
  3. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu
  4. Tugrul Koc

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz