Sertleşme Bozukluğu ve Kalp

Merhaba, dün, kadın hastalarıma ait sık ama rahat konuşamadıkları bir durumdan bahsetmiştim. Bugün, konu erkekler ile ilgili. Kalp ve damar hastalığı nedeniyle muayene ettiğim, daha sık olarak orta – ileri yaş grubunda bulunan erkek hastalarımın bir sorunu ve bunun yaratabileceği sorundan bahsetmek istiyorum. Sertleşme bozukluğu ve kalp

Sertleşme bozukluğu (empotans, erektil disfonksiyon) nedir?

Sertleşme bozukluğu (empotans, erektil disfonksiyon); cinsel deneyim sırasında gerekli olan sertleşmenin sağlanamaması durumudur. 40 yaşın üzerinde, yaklaşık her 5 erkekden birisinde gözlenen, farklı bileşenleri olan, karmaşık bir olaydır. Ancak, son yıllarda yapılan bilimsel araştırmaların sonuçları doğrultusunda, farklı bileşenleri içerisinde yer alan damarsal bozukluklar nedeniyle de kalp ve damar hastalıkları ile yakın bağlantısının olduğu ortaya çıkmıştır.

Şimdi, sertleşme bozukluğu ve kalp hastalıkları ile olan bağlantısına bakalım.

Sertleşme bozukluğu, sadece seks yaşantımızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarının ön belirtisi olabilir

Sosyal bir durum olması ve ülkemiz şartlarını göz önüne aldığımızda; gerçek gözlenme sıklığını bilebilmek pek olası değildir. Ancak, meslek pratiğimde; orta – ileri yaş grubunda erkek hastalarımın sık olarak hakkında bilgi almak istedikleri bir durum olduğunu da belirtmek isterim.

Sertleşme bozukluğu: kalp hastalıkları ile olan bağlantısı nedir?

Cinsel birleşme sırasında sertleşmenin farklı bileşenlerinin olduğundan bahsetmiştim. İşte, damarsal bileşen en önemlilerinden birisidir. Ateroskleroz, diğer adıyla atardamar sertleşmesi veya kireçlenmesi durumu; damarsal bileşeni doğrudan etkileyen bir durumdur. Atardamar, içerisinde biriken aterom plakları (tıkaçlar) sayesinde, penis kan akımı azalır ve fonksiyonu buna bağlı olarak etkilenir.

Sertleşme bozukluğu ve kalp

Sertleşme Bozukluğu ve Kalp

Sertleşme bozukluğu, kalp hastalıklarında da gözlenen endotel disfonksiyonsunu sonucunda ortaya çıkmaktadır

Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar; aterosklerotik plaktan belki daha da önemli bir durum olarak; damar iç yapısında bulunan endotel adı verilen hücrelerin fonksiyonlarının bozulmasının sertleşme bozukluğunu doğrudan etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Kalpte de bu durumun benzeri gelişmekte olup, koroner arter hastalığına alt yapı hazırlamaktadır. Hem kalp hem de sertleşme bozukluğu durumlarında ortak olan nokta, endotelden salınan, vücudumuzda bilinen en güçlü damar genişleten madde olan Nitrik Oksit’in miktarlarında belirgin bir düşüklüğün saptanmasıdır. Bu maddenin, kaynağı olarak gösterilen L-Arjinin seviyelerinin arttırılmasının yakınmaları ve hastalık gelişim riskini azalttığına dair bilgiler mevcuttur.

Nar, Ginkgo ve diğer antioksidan içeren flavonoidlerin, L-Arjinin seviyelerini yükselten besinler olup, sertleşme bozukluğu ile kalp hastalıklarının bulunduğu hastalara besin desteği olarak tavsiye edilebilinir.

Sertleşme bozukluğu ve kalp hastalıkları arasındaki bağlantı ne kadar önemlidir?

Sertleşme bozukluğu, her zaman altta yatan bir kalp hastalığının belirtisi olarak algılanmamalıdır. Bununla birlikte, sertleşme bozukluğu bulunan herhangi bir nedenin saptanamadığı hastalarda, kalp hastalıklarının araştırılması önemlidir.

Sayısal olarak ifade ettiğim bu bilgileri verecek olursak; koroner arter bypass cerrahisi uygulanan erkeklerin %57’sinde veya kalp krizi nedeniyle hastaneye yatırılan erkeklerin %64’ünde sertleşme bozukluğuna rastlanılmaktadır.

Kalp krizi veya kalp hastalığının belirtileri, genellikle sertleşme bozukluğunun ortaya çıkmasından 3 – 5 yıl sonra ortaya çıkmaktadır.

Sertleşme bozukluğu için risk faktörleri mevcut mu?

Sertleşme bozukluğu ve kalp hastalıkları için çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlara bir göz atacak olursak;

  1. Şeker hastalığı (Diyabet): Şeker hastalığı bulunan erkekler, sertleşme bozukluğu ve kalp hastalıkları açısından yüksek riskli hasta grubu içerisinde değerlendirilmektedir.
  2. Sigara ve tütün ürünleri tüketimi: Sigara ve tütün ürünlerinin tüketimi; damarsal sorunlara neden olacağı için, bu hastalar sertleşme bozukluğu ve kalp hastalıkları açısından risk altında bulunmaktadır.
  3. Alkol tüketimi: Fazla miktarda alkol tüketimi, kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkilemekte, yüksek kan basıncı veya aşırı miktarda kolesterol birikmesine neden olur. Alkol ayrıca, sertleşme bozukluğuna doğrudan neden olan bir maddedir.
  4. Yüksek kan basıncı: Uzun süre yüksek kan basıncına maruz kalan atardamarlar içerisinde, damarsal bütünlük bozulur, damar duvarında kolesterol tıkaçların birikimi ortaya çıkar. Bu durum, zaman içerisinde de damarsal hastalıkların gelişmesine neden olur. Yüksek kan basıncının tedavisinde kullanılan tiazid türevi idrar söktürücü ilaçlarda, doğrudan sertleşme bozukluğu yapmaktadırlar.
  5. Yüksek kolesterol seviyesi: LDL kolesterolün (düşük dansiteli lipoprotein, kötü kolesterol) aşırı miktarda birikmesi, damar hastalıklarının gelişimi açısından ciddi bir risk faktörüdür.
  6. Yaş: Yaşlanma süreci içerisinde, sertleşmenin gerçekleşmesi uzamakta, kalitesi bozulmaktadır. Genç erkeklerde herhangi bir neden olmaksızın ortaya çıkan sertleşme bozukluğunun kalp hastalıkları açısından risk olduğu unutulmamalıdır. Özellikle, 50 yaş altında gözlenen bu durum karşısında kalp hastalığının da araştırılması gerekmektedir.
  7. Obezite: Aşırı kilolu olmak, kalp ve damar hastalıklarının gelişimi açısından yüksek riskli bir durumdur.
  8. Testosteron düşüklüğü: Yapılan bilimsel çalışmalar, düşük testosteron hormon seviyeleri bulunan erkeklerin, normal hormon seviyeleri olan erkeklere oranla daha yüksek oranda sertleşme bozukluğu ve kalp – damar hastalıkları gözlenme oranlarına sahip olduklarını ortaya koymuştur.

Kalp hastalığının neden olduğu, sertleşme bozukluğunun tedavi seçenekleri nelerdir?

Kalp ve damar hastalıkları gelişimi açısından risk altında iseniz; yaşam düzeninizde bir takım değişikliklerin yapılmasının zamanı gelmiştir. Fiziksel aktivitenin arttırılması, daha sağlıklı bir kiloya inilmesi, sigara ve alkol tüketilmesinin durdurulması öncelikli olarak yapılması gerekenler arasında yer almaktadır. Ancak, çoğu hastada da, daha ileri test ve tetkik yöntemlerinin yapılmasının gerekli olabileceği de akılda tutulmalıdır.

Eğer, kalp hastalığı ve sertleşme bozukluğu teşhisi konuldu ise; kalp hastalığınız için önerilen özellikle Nitrat türevi ilaçların sertleşme bozukluğu durumunda kullanımlarının riskli olacağını unutmamak gerekir.

Son olarak, size bu konu ile ilgili bir yazımı daha önereceğim. Yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer, sizin de kalp ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, sorunuzu sormadan önce lütfen bu yazıyı okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Kapak resmi; www.freeimages.com adresinden alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz