Sigara ve Çocuk: Çocuklar Risk Altında

Sigara ve çocuk. Konumuz, sigara içilen evlerde çocukların ne tür riskler altında olduğu ile ilgili.

Yine, bir araştırma çerçevesinde konudan bahsetmek istiyorum.

Lafı fazla uzatmadan hemen konuya giriyorum…

Makalenin tam başlığı; “Exposure to parental smoking in childhood or adolescence is associated with increased carotid intima-media thickness in young adults: evidence from the Cardiovascular Risk in Young Finns study and the Childhood Determinants of Adult Health Study”. Yayınlandığı dergi ise tıp dünyasında oldukça prestijli bir dergi olan European Heart Journal. Yazıya ait detaylı kaynak bilgileri ve yazının PDF’sine yazının sonunda vereceğim bağlantıdan kolayca ulaşabilirsiniz.

İki erkek çocuklu, sigara ve pipo içilen bir evde çocukluğum ve gençliğim geçti. Beklenin aksine iki kardeş, hiçbir zaman sigaraya yakınlaşmadık. Sanırım, sigaraya olan ilgisizliğimin temeli o zamanlarda atılmış.

Sigara, 200’den Fazla Karsinojen (kanser yapıcı ajan) İçermektedir

Sigara, içerdiği 200’den fazla karsinojen (kanser yapıcı özelliği olan kimyasallar) ile çocukluk döneminde akciğerlerde ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunlar arasında, kronik akciğer hastalıkları, allerjik durumlar ilk sıraları almaktadır. Ancak, okuduğum bu makalenin içeriği ve sonuçları beni gerçekten çok korkuttu. Pasif yada diğer bir deyim ile ikinci el sigara içenlerde (ki bu durumda sigara içilen ailelerde çocuklar) yetişkinlik dönemlerinde atardamarlarında ciddi ateroskleroz bulguları saptanmakta imiş.

sigara ve çocuk

Sigara ve İçinde Bulunanlar

Aktif veya pasif bir durumda da olsa sigaranın ilk olarak hasar yapacağı yerin akciğerler ve onunla bağlantılı sistemler olduğu aşikardır. Ancak, yukarıda da bahsettiğim gibi, farklı sistem veya sistemler durumdan etkilenmektedir. Kulak enfeksiyonları, öksürük, soğuk algınlığı, diş çürümesi, pnomoni (zatürre) gözlenen durumlardan sadece birkaçıdır. Çok yoğun ortamda sigaraya maruz kalındığında ise akciğer kanseri, kalp hastalığı ve katarakt gelişimi kaçınılmazdır. Sigara ve çocuk konusunda hassas olmanızı şiddetle öneriyorum.

Kapsamlı Bu Çalışmada Ortaya Çıkan Bir Diğer Sonuç ise Atardamar (arter) Duvarlarında Kalınlaşma ve Bununla Bağlantılı Olan Kalp Krizi ve Hipertansiyon Riskinin Gelişimidir

Durun, daha bitmedi. Sigara içilen ortamlarda büyüyen çocuklarda, atardamarlarda ortaya çıkan bu değişiklikler doğrudan ve geri dönüşümsüz bir durum olarak değerlendirilmekte imiş. Bu durumu biraz daha açacak olursak; sigaraya maruz kalan çocuklarda, ebeveynler eğer sigara içimini bırakır veya azaltırlarsa da çocuklarda tetiklenerek başlamış bu değişimler maalesef yaşam boyu, kalıcı bir hale dönüşmekte imiş (University of Tasmania’dan birincil araştırmacı Seana Gall’ın ifadesi). Sigara içilen ortamda büyüyen çocuklarda, yetişkin dönemde bu durum damar yaşlarına ortalama 3.3 yıl daha eklemektedir (adeta daha erken yaşlanmakta damarlarımız). Durum kötü, gerçekten kötü…

Sigara ve Çocuk: Atardamarlar, Erkenden Mi Bozuluyor?

Atardamarlarımız ile oksijenden zengin kan taşınmaktadır. Bunun sayesinde, vücudumuz da birçok farklı fonksiyon bir arada yapılır. Atardamar duvarında bir sertleşme veya daralma ortaya çıkarsa bu durum daralmış bir bölgeden kanı pompalamaya çalışan kalbimizi doğrudan etkiler. Bunun sonucunda, kalbimiz erkenden yorulur, kan basıncımız yavaş, yavaş yükselmeye başlar. Buna zaman içerisinde eklenen obezite ile atardamarlar çevresinde biriken yağ ile de durum daha da ciddi bir hal alır.

Bu çalışmada, Avusturalya’lı ve Finlandiya’lı bilim adamları 4000 çocuğu, yetişkinlik dönemlerine dek takip etmişler. Çalışma içerisinde yer alan çocuklara ebeveynlerinin sigara içim alışkanlıkları her muayenede sorulmuş. Yine her muayenede ultrasonografi ile boyun şah atardamarı (karotis arteri) iç tabakalrının kalınlıkları değerlendirilerek kayıt edilmiş. Sigara içen ebeveynlerin çocuklarında bu ölçüm değerleri her seferinde daha yüksek olarak bulunmuş.

Sigara ve Çocuk: Sigara İçmek, Engelleniyor Mu?

Sigara ve zararları konusunda son yıllarda yapılan bilinçli çalışma ve kampanyalar sayesinde, kamu alanlarında, uçaklarda, otobüslerde, kapalı alanlarda sigara içilmesi gerek lokal ve gerekse ulusal yasalar ile kontrol altına girmiş durumda. Ancak, bu sadece konuya hassasiyet gösteren gelişmiş ülkelerde sınırlı kalıyor. Dünyanın diğer taraflarında bu yasak veya kısıtlamalara pek uyulmamaktadır.

Sigara ve Çocuk

Arabada Sigara İçimi Yasaklanıyor

Gelişmiş Ülkeler Sigara ile İlgili Yasakları Bir Üst Seviyeye Taşıyor

Özellikle, çocukların bulunduğu ortamlarda sigaranın tüketilmesi konusunda sınırlamalar getirilmesi artık daha fazla oranda gündem konusu oluyor. Özel arabanızda, eğer belli bir yaşta çocuk varsa sigara içilmesinin ciddi anlamda engellenmesini isteyenler çoğunlukta. Ama dediğim gibi, bunu isteyenler şimdilik sadece Amerika ve İngiltere. Amerika içerisinde de Louisiana ve California bu bilinçlendirmeye öncülük eden eyaletler. Kamuoyu da benzer şekilde sigara içiminin kontrol altında tutulması yönünde hareket ediyor. 2013 yılında, University of Michigan tarafından yapılan bir ankette; Amerika’lıların %82’sinin eğer arabada 13 yaşından daha küçük bir çocuk varsa ve %75’i ise evde astımlı bir çocuk varsa sigara içilmesinin yasaklanmasını desteklemektedir. Günümüzde sigara içimi artık toplumlar tarafından da kabul görmemekte. Bunun en iyi kanıtı ise (yine Amerika’dan); 1965 yılında %42.4 olan sigara içme oranının, 2013’te %18’lere düşmesidir. Toplumun sigara tüketimi konusundaki fikri, benzer olarak gazlı içeceklere de yansımış durumda olup, domino etkisi gibi diğer zararlı maddelere de sıçraması beklenmektedir. Internet ve bilgiye ulaşım hızında olan artışlar sayesinde çok yakın zamanda bu olumlu değişimleri yaşayacağımıza gönülden inanıyorum. Bu arada, bize düşen en önemli görev ise geleceğimiz olan çocuklarımıza sağlıklı, güzel yarınlar temin edebilmek için elimizden gelenin fazlasını yapmaya gayret etmek olacak diye düşünüyorum.

Eğer, sizin de, bu konuda veya kalp ve damar sağlığınız ile ilgili sormak istedikleriniz varsa, bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, önce bu yazımı lütfen okuyunuz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Kaynak: Huynh Q, Magnussen C, Juonala M, et al. Exposure to parental smoking in childhood or adolescence is associated with increased carotid intima-media thickness in young adults: evidence from the Cardiovascular Risk in Young Finns study and the Childhood Determinants of Adult Health Study. European Heart Journal. 2014. Yazının PDF’ine buradan ulaşabilirsiniz.

Resim: Air Better’dan alınmıştır.

Cevap Yaz

WhatsApp WhatsApp'tan Yaz