Son Varis Tedavisi: 2020’de Neler Var? Bölüm – 1

Son Varis Tedavisi: 2020’de Neler Var? Bölüm – 1

Venöz yetmezlik veya ilerlemiş hali ile varis; 2020’de de güncel bir sorun olarak karşımıza çıkmaya devam edecek. Bunun için kehanet sahibi Nostradamus olmaya gerek yok. Metabolik sendrom kökenli obezitenin artmasına paralel olarak son 10 yılda, venöz hastalıklar hep gündemde oldu. Burada, varis ile ilgili temel bilgi vermek yerine, güncel tedavi yöntemleri üzerinde kısa bir tur atmak istiyorum. Varis ile ilgili merak edilenler için size önerim fazla zaman kaybetmeden bu yazımı okumanız.

Son Varis Tedavisi: 2020’de Seçenekler Ne Kadar Değişti?

Varis tedavisi için, yakın zamana kadar klasik stripping ameliyatı yapılmakta idi. Basit olarak bu ameliyat, hastalıklı toplardamarın kasık – diz – ayak bileği seviyelerinde (değişken olabilir) yapılan ufak kesiler yardımı ile çıkarılması yapılmakta idi. Endovenöz tedavi yöntemlerinin gelişmesine kadar, ilerlemiş varis hastalığının ameliyat ile tek tedavisi bu yöntemdi. Klasik varis ameliyatı sonrasındaki süreç, hemen her hasta için değişken olmakla birlikte biraz ağrılı ve sancılı olarak tarif edilirdi.

Yakın zamanda, teknolojik gelişmelere paralel olarak gelişen minimal invaziv (küçük kesili, hastayı daha az yoran) yöntemler sayesinde tedavi yöntemleri kökten değişti.

Varis hastalığının tedavisinde (ameliyat eş değeri) günümüzde kullanılan minimal invaziv tedavi seçenekleri nelerdir?

Bu soruyu uzatmadan yanıtlayayım.

 1. Endovenöz Radyofrekans Ablasyonu
 2. Endovenöz Lazer Ablasyonu
 3. Endovenöz Yapıştırıcı Tedavisi (Varis Süper Yapıştırıcı, Varis Zamk Tedavisi, Varis Glue Tedavisi)
 4. Skleroterapi (köpük tedavisi)
 5. Variköz pakelerin minimal invaziv yöntemle eksizyoınu

Varisin Endovenöz Radyofrekans Ablasyon Tedavisi

Minimal invaziv tedavi seçenekleri içerisinde artık kendisini fazlasıyla ispatlamış, temel yöntemlerden birisi endovenöz radyofrekans ablasyonu’dur. Ufak bir delikten damar içerisine yerleştirilen ince bir kateter (plastik borucuk) yardımıyla mikrodalga (ses dalgası) verilmesiyle varisli toplardamarın kapatılması esasına dayanır. Kullanılmaya başladığı ilk yıllardan bu yana, çok ciddi değişim ve gelişimler gösterdi bu yöntem. Yöntem ile ilgili olarak, daha fazla bilgi almak isterseniz, lütfen bu yazımı okuyunuz.

Başarı oranı %95 – %98 olan bu yöntemi 2020 yılında da görmeye devam edeceğiz. Endovenöz radyofrekans yöntemi ve beklentilerim konusunda paylaşmak istediklerim var.

 • Kateter çaplarında minimal invaziv yöntemlere hakkını verecek bir çap incelmesi beklemekteyim. Bu sayede, estetik açıdan hastalarımızı daha da fazla memnun edeceğiz. Daha küçük ölçekli sistem sayesinde küçük delikten girişim yapılabilecek.
 • Endovenöz radyofrekans ablasyonu sırasında toplardamar içerisinde ortaya çıkan ısı yaklaşık 120 santigrat derece civarındadır. Güvenli ısı aralığında olan bu değerin, daha düşük seviyelere çekilebileceğini tahmin ediyorum. Buna bağlı olarak, işlem sırası ve sonrasında bölgesel ağrı gelişmesi, bu durumun hastalar tarafından fark edilmesi daha az oranda olacaktır. Bu durum, hastalar açısından oldukça anlamlı.
 • Ayrıca, özellikle diz altı – ayak bileği arası bölgede karşımıza çıkan “perforan” adı verilen “ara bağlantı varisleri” toplardamarların tedavi seçeneklerininde artık ülkemizde rahatça kullanılabileceğini umuyorum. Aslında, yurt dışında bu sistemler başarılı şekilde, uzun süredir kullanımda. Ancak, ülkemizde gerek geri ödeme sistemlerinde gerekse de kullanım bilincinin hekimler arasında tam olarak yerleşmemesi nedeniyle fazla kullanılmamaktadır. Gelen yıl ile, meslektaşlarım arasında kullanım talebinin olması sistemin daha fazla kullanılmasını sağlayacaktır. Bu sayede de tedavi sınırlarını daha öteye taşıyabileceğiz.

Varisin Endovenöz Lazer Ablasyon Tedavisi

Endovenöz Lazer Ablasyonu

Aslında, endovenöz lazer ablasyonu, bir önceki tedavi yöntemi olan endovenöz radyofrekans ablasyonu yöntemine benzer bir yöntemdir. Temel prensip, hastalıklı toplardamarın (varisin) tamamen, geri dönüşsüz yine ortaya çıkan ısı enerjisi ile kapatılmasıdır. Bu yöntem de benim de her zaman ilgimi çeken lazer enerjisi (ışığı) kullanılmaktadır. Endovenöz lazer ablasyonu tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, lütfen bu yazımı okuyunuz.

Bu yöntem ile ilgili 2020’de neler olacak, veya neler olmasını bekliyoruz?

 • Endovenöz lazer ablasyonu tedavisi, lazer ışığı seçenekleri çok gelişti. Benim tedavi için ilk olarak kullandığım dönemlerde 980 nanometre dalga boyu ile tedavi uygulanırken, günümüzde 1470 nanometre dalga boyunu aktif olarak kullanıyoruz. Aktif diyorum, tedavi için geliştirilen lazer dalga boyları çoktan 1470 nanometreyi geçti. Ancak, lazer dalga boylarının güncel çalışma ve onay süreçleri halen devam ediyor. Onay süreçleri sonrasında muhtemelen avantajlı diğer dalga boylarını da kullanabileceğiz.
 • Endovenöz radyofrekans ablasyon tedavisinde olduğu gibi, kateter (plastik borucuk) ölçülerinde de değişkenlik olacak diye umuyorum. Daha küçük sistemler sayesinde, daha ince iğneler yardımıyla daha küçük deliklerden girişim yapılabilecek.
 • Kateter ölçülerinde beklediğimiz boyut küçülmesi ile, önceden girmekte zorlandığımız toplardamarları da tedavi edebileceğiz.
 • Daha zor ve kıvrımlı damar yapılarında incelen kateterler, tedaviyi daha etkin ve başarılı hale getirecektir.
 • Şu an çift halka ayna sistemlerinin kullanımda olduğu tedavide, 3’lü ayna sistemi beklentisi içerisindeyim. Birden çok ayna sistemleri, uygulama sırasında enerjinin daha etkili kullanımını sağlamaktadır. Tek’li sisteme göre iki’li sistemde planlanan enerji 2’ye bölünmekte, yüksek enerjiye bağlı ortaya çıkan yan etkilerde o oranda az olmaktadır. Uygulama esnasında ve sonrasında ortaya çıkan; bölgesel ağrı, hassasiyet, ve morarma daha az oranda gözlenmektedir.

Diğer tedavi yöntemleri ile ilgili 2020’de neler bekliyorum konusunu, bir sonra ki paylaşıma saklıyorum. Gelecek, yazımda varis yapıştırıcısı (varis zamk tedavisi) ve variköz pake eksizyonu konularında biraz konuşacağız.

Bu konu ile ilgili sorularınız için bana buradan ulaşabilirsiniz. Ancak, lütfen sorularınızı sormadan bilgilendirici açıklama yazımı buradan okumanızı rica ediyorum.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu